Batalion. Ciekawostki o polskich ptakach

Batalion ptaki w Polsce
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
I te batalionowe gody – najbardziej ekstrawagancki taniec, jaki można sobie wyobrazić. Przesada, na jaką tylko Natura może sobie pozwolić. Coś jakby pasodoble z elementami tanga i polki – symulowanej corridy, szermierki i czystego szaleństwa… Wszystko skomplikowane jak łacińska nazwa tancerzy. I zatańczone z największą pasją i zaangażowaniem. Gdzieś pośród bagiennych łąk i grobli.

Ewentualne, początkowe poczucie niedosytu oglądających szybko ustępuje: A jednak wielkie! Zrozumie tylko ten, kto to widział.

Niezwykła jest zmienność tych ptaków – znacznie różnią się od siebie wielkością i przede wszystkim upierzeniem. Szczególnie rzuca się to w oczy w okresie godowym.

Niektóre samce noszą śnieżnobiałe kryzy. Z jakiegoś powodu nie są dopuszczane do tanecznych pojedynków na oficjalnej arenie. Trzymają się więc z boku. I wbrew pozorom jest to najlepsze miejsce na tokowisku – bo tam też trzymają się samice. A one, w widoczny sposób, nie mają żadnych uprzedzeń do białego koloru. I tak, każdej wiosny, na obrzeżach tokowiska pojawiają się kolejne pokolenia Batalionów w białych kryzach.

Zanim Bataliony zostały objęte ochroną, myśliwi zakładali się, kto pierwszy ustrzeli dwa identycznie ubarwione koguty. Nikomu się to nie udało. Na szczęście wycofali się z zakładu.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Batalion był stosunkowo częsty. Został herbowym ptakiem Biebrzańskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1993 roku. Dzisiaj nawet tam, w jego ostatniej polskiej ostoi, jego lęgi są tylko sporadyczne i bardzo niepewne.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Piotr Chara 

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent