Bajki-pomagajki. Recenzja

Bajki-pomagajki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Autorka napisała 10 rewelacyjnych opowiadań, które pobudzają dzieciecą fantazję, dają bodziec do rozmów na wiele tematów, uczą jak należy się zachowywać. Historyjki te mają same zalety. Jak przekonać dziecko, że oszczędzanie wody jest ważne, wychodzenie z domu daje wiele frajdy, a syrop z cebuli jest na prawdę leczniczy? No może właśnie w ten sposób. Książka ta jest fantastycznie pouczająca. Są to same mądre, dające możliwość przeżycia głębiej tego, co nas zastanawia, czego się dowiedzieliśmy.

Bardzo podoba mi się to, że wartości takie jak miłość, pomoc drugiej są dostrzegane, nagradzane. Trzeba tłumaczyć dzieciom, że jeśli czynimy dobro, to ono do nas wraca. W obecnym świecie czasem brakuje życzliwości, ciepła może wystarczy więc właśnie zamknąć oczy i posłuchać takich dziecięcych opowiadań. Gwarantuje, że od razu pojawi się uśmiech na twarzy. Czytając to swoim podopiecznym dowiedziałam się masy ciekawych rzeczy. Ta książka to zachęta do rozmów na wszelkie tematy, dyskusji nie mogliśmy skończyć. Dzieciaki są jednak bardzo świadome tego, co ich otacza tylko nie zawsze stwarzamy im okazję do możliwości wypowiedzenia się, sądzimy, że ich zdanie jeszcze nie jest ukształtowane. Zachęcam, więc żeby spróbować, możecie być bardzo zaskoczeni, tak jak to było w moim przypadku.

Nie chcę zbyt wiele pisać o szacie graficznej, bo sama już na początku przyznałam się, że mnie nie zachwyciła. Na okładce ilustracja przedstawiająca mrówkę i biedronkę na liściu (o czym mowa w jednym z opowiadań). Jak dla mnie troszkę zbyt mało barwnie. W środku kilka czarno-białych obrazków. Czcionka duża, łatwa do przeczytania już dla młodych czytelników. Zachęcam jednak, by czytać tą książkę z dzieckiem. Ono pewnie będzie chciało o tym porozmawiać, zapytać. Wartość merytoryczna tej książki ogromna. Pomysł, pomoc dziecku, gotowe rozwiązania – to wszystko tam znajdziemy. Sądzę, że ta książka bardzo pomoże mi w przyszłości, podczas pracy z dziećmi. Z pewnością będę chciała ją wykorzystać, znajdują się tam krótkie opowieści z ważną treścią. Niewiele tak dobrych pozycji znam. A w pracy z przedszkolakami, jest to literatura na wagę złota.

Sylwia Wojtysiak 

Bajki-pomagajki
Edyta Grabowska-Gwardiak
Stron: 96
Wydane: 2013
Wydawnictwo Papierowy Motyl

 

Autor tekstu : Sylwia Wojtysiak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent