Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Młode mamy, które po porodzie pragną powrócić do aktywności seksualnej, często miewają problem z wyborem bezpiecznej metody antykoncepcji – dotyczy on zwłaszcza kobiet karmiących piersią. W naszym artykule dowiesz się, jaka antykoncepcja po porodzie polecana jest przez specjalistów oraz których metod lepiej unikać, ze względu na ich niską skuteczność.

Powrót do aktywności seksualnej po porodzie, czyli kiedy zacząć stosować antykoncepcję?

Poród to niezwykłe przeżycie, które wpływa również na zmiany w kobiecym ciele. Kiedy maluszek pojawia się na świecie, wiele młodych mam pragnie oddać się w pełni opiece nad nim, nie planując kolejnej ciąży. W okresie połogu nasze ciało ma czas na to, aby się zregenerować, jednak w późniejszym czasie chcemy powoli wracać do wykonywania wielu czynności, w tym również powoli wracamy do współżycia z naszym partnerem.

film

Po porodzie nasza gospodarka hormonalna potrafi diametralnie się zmienić – zwłaszcza w okresie laktacji, w organizmie znacząco zwiększa się poziom hormonu zwanego prolaktyną, który blokuje hormony wpływające między innymi na naszą płodność. Wyznacznikiem, który będzie świadczył o tym, że ciało kobiety jest już gotowe na ponowne zajście w ciążę, będzie powrót miesiączki. Ponieważ każda z nas jest inna, czas ten może nastąpić stosunkowo szybko bądź nieco później.

Wraz z powrotem miesiączki, o ile nie mamy w najbliższych planach kolejnego dziecka, należy znów zacząć się zabezpieczać. Wiele kobiet rozważa powrót do metod stosowanych wcześniej, zanim zaszły w ciążę, jednak nie zawsze będzie to możliwe. Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia jest jednak niezwykle ważną kwestią, dlatego też należy go skonsultować z lekarzem już mniej więcej pod koniec połogu. Niezwykle pomocny dla młodych mam może okazać się lekarz online (http://dimedic.eu/pl), który udzieli fachowej porady bez konieczności wychodzenia z domu i rozstawania się z maluszkiem.

Antykoncepcja po porodzie, którą możesz stosować podczas karmienia piersią

Duża ilość dostępnych metod antykoncepcji sprawia, że nie zawsze wiemy, która z nich będzie dla nas bezpieczna po porodzie. Jeżeli karmisz piersią, wybór odpowiedniej metody jest szczególnie ważny. W tym okresie nie wszystkie z nich mogą być przez ciebie zastosowane – ma to wiele wspólnego ze zmianami hormonalnymi, jakie zaszły w ostatnim czasie w twoim organizmie. Karmiąc piersią, po konsultacji z lekarzem ginekologiem, możesz zdecydować się na różnorodne metody antykoncepcji (https://dimedic.eu/pl/wiedza/jakie-metody-antykoncepcji-sa-najskuteczniejsze), które wyróżniają się wysoką skutecznością oraz będą dla w pełni bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i maluszka.

Wśród bezpiecznych metod antykoncepcji w okresie laktacji, wyróżnia się szczególnie metody mechaniczne. Należą do nich prezerwatywy męskie jak i damskie, gąbka dopochwowa, która wydziela środek o właściwościach plemnikobójczych, a także kapturek naszyjkowy. Istotnym plusem wymienionych opcji zabezpieczeń przed nieplanowaną ciążą jest z pewnością brak ingerencji w gospodarkę hormonalną, co dla kobiety może mieć duże znaczenie nie tylko ze względu na okres karmienia piersią. W przypadku regularnej laktacji, lekarz ginekolog może zaproponować również założenie wkładki domacicznej – użycie tej metody będzie jednak możliwe w momencie, gdy macica w pełni wróci do swojego kształtu sprzed ciąży.

Chociaż ze względu na obniżoną ilość estrogenów, dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana dla kobiet karmiących piersią, to skuteczną metodą, którą może polecić ci lekarz, jest antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa. Mikropigułki, czyli tabletki hormonalne zawierające progestagen, nie wywierają żadnego wpływu na laktację. W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych, należy je stosować przez cały cykl bez robienia przerwy. Decydując się na tego rodzaju metodę powinnaś mieć na uwadze, że w trakcie jej stosowania możesz zaobserwować plamienia międzymiesiączkowe. Chociaż jest to jeden z częściej pojawiających się skutków ubocznych, w przypadku ich wystąpienia zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jaka antykoncepcja po porodzie, kiedy skończyłaś karmić piersią?

Jeżeli nie karmisz obecnie piersią, możesz skorzystać z metod proponowanych dla kobiet karmiących i nie tylko. Kiedy tylko lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, skutecznym zabezpieczeniem będą dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (https://dimedic.eu/pl/wybierz-lekarstwo/antykoncepcja), zawierające progesteron oraz estrogen. Jeśli twój organizm niekorzystnie reaguje na doustną antykoncepcję, możesz zdecydować się na zastrzyk hormonalny, który zapewnia ochronę przed nieplanowaną ciążą przez ok. 12 tygodni, krążek dopochwowy, wymagający wymiany po 3 tygodniach bądź plastry antykoncepcyjne, wykazujące działanie podobne do tabletek dwuskładnikowych. Równie polecaną metodą jest implant hormonalny, który wstrzykiwany jest przez lekarza w ramię – jest to skuteczna i długotrwała metoda, gdyż wymiana implantu następuje dopiero po 3 latach.

Metody antykoncepcji o niskiej skuteczności, czyli czego powinnaś unikać

Wyżej wymienione metody antykoncepcji wyróżnia wysoka skuteczność przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Wciąż jednak wiele kobiet unika poważniejszych ingerencji w ich organizm i decyduje się na tradycyjne metody, które pozwalają uniknąć ciąży. Należą do nich między innymi stosunek przerywany, metoda „kalendarzykowa” oraz często praktykowana antykoncepcja po porodzie, czyli długi okres karmienia piersią. Czy warto tym metodom zaufać? Niestety, nie do końca.

Metoda „kalendarzykowa”, czyli termiczno-objawowa, polega na kontrolowaniu temperatury ciała oraz obserwacji śluzu z pochwy. Jak już wiesz, podczas ciąży i karmienia, twoja gospodarka hormonalna ulega zmianom, dlatego też w twoim przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Stosunek przerywany także nie zapewni ci pełnego bezpieczeństwa – w wyniku silnego podniecenia, mężczyzna może wydzielać płyn preejakulacyjny, który tak samo jak nasienie, również może zawierać plemniki, dlatego też stosunek przerywany również nie jest pewną metodą antykoncepcji.

Długie karmienie piersią – jak sprawa wygląda w tej kwestii? Niektóre kobiety, przed dłuższy czas karmiące dziecko piersią, mogą doświadczać tak zwanej niepłodności laktacyjnej. Jest to związane z wydzielaniem dużej ilości prolaktyny, która uniemożliwia powrót owulacji. Okres ten trwa kilka miesięcy od porodu, jednak zazwyczaj nie dłużej niż pół roku, ze względu na potrzebę rozszerzenia diety maluszka. Chociaż jest to metoda  praktykowana przez wiele kobiet, które karmią piersią, powinnaś pamiętać, że niska szansa na zajście w ciążę wciąż jednak stwarza spore ryzyko. Z tego też względu, znacznie lepiej skorzystać ze sprawdzonej antykoncepcji, która wraz z lekarzem zostanie idealnie dobrana do twoich potrzeb.

 

Materiał promocyjny

 

635 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent