📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zaburzenia odżywiania dotyczą coraz większej liczby dzieci w wieku szkolnym. Dowiedz się, czym jest anoreksja, jakie są jej objawy i na czym polega jej leczenie.

Anoreksja nazywana inaczej jadłowstrętem psychicznym charakteryzuje się celową utratą masy ciała lub brakiem widocznego i oczekiwanego wzrostu masy ciała w okresie rozwoju dziecka. Jest to zaburzenie o podłożu psychicznym, które najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale może dotyczyć też dzieci znacznie młodszych. Zdecydowanie częściej z jej powodu cierpią dziewczęta niż chłopcy.

Jakie są przyczyny anoreksji?

Anoreksja może mieć różne przyczyny. Predysponować do niej mogą czynniki genetyczne, zaburzenia endokrynologiczne i metabolizmu neuroprzekaźników, jak np. serotonina, ale także nadmierny perfekcjonizm, niskie poczucie własnej wartości, sytuacja rodzinna, trudności w radzeniu sobie ze stresem, a także chęć wykonywania niektórych zawodów, jak model/modelka, tancerz/tancerka, czy aktor/aktorka. Do czynników wyzwalających chorobę zalicza się z kolei, m.in. okres dojrzewania, restrykcyjne diety odchudzające, uwagi dotyczące masy ciała, traumatyczne sytuacje i stres.

Objawy anoreksji

Na początku anoreksja jest najczęściej niezauważana przez bliskich osoby chorej, ponieważ pierwsze objawy są niecharakterystyczne i zwykle nie budzą niepokoju. Dziecko cierpiące z powodu jadłowstrętu psychicznego zaczyna stopniowo ograniczać wielkość posiłków rezygnując w pierwszej kolejności z tych uznawanych za ciężkie, kaloryczne czy tłuste. Powoduje to stopniową utratę masy ciała, a także pogorszenie wyglądu – łamliwe włosy i paznokcie, matową czy bladą cerę. Z czasem dochodzi do unikania spożywania posiłków wraz z rodziną, większego zamknięcia w sobie, a niekiedy pogorszenia relacji z bliskimi. Można zauważyć także rosnące niezadowolenie z własnego wyglądu i zmianę stylu ubierania mającą ukryć wychudzone ciało pod luźnymi ubraniami. Często obserwuje się także ukrywanie jedzenia w różnych miejscach (pudełka, plecak itp.), a u dzieci starszych także stosowanie tabletek przeczyszczających. Dodatkowo, mogą pojawić się znaczne huśtawki nastrojów. Dzieci i nastolatki mimo postępującego wyniszczenia starają się prowadzić aktywny tryb życia i nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Z uwagi na fakt, że objawy anoreksji bywają niespecyficzne, zawsze ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz.

Leczenie anoreksji

Leczenie anoreksji jest procesem długim i trudnym, wymagającym współpracy zespołu specjalistów: pediatry, psychiatry, dietetyka, psychoterapeuty, jak również w zależności od rodzaju zaburzeń towarzyszących – kardiologa i endokrynologa. Jednym z celów leczenia anoreksji jest przywrócenie prawidłowej masy ciała oraz łagodzenie ewentualnych fizycznych następstw, jakie niesie niedożywienie. Jego objawy widać między innymi w wynikach badań krwi i osłabieniu pracy wielu układów ciała. Wsparciem w tym procesie może okazać się podawanie lub dodawanie do posiłków żywności medycznej, np. Resource Junior, która w małej objętości zawiera komplet składników odżywczych. Decyzję o stosowaniu żywności medycznej należy skonsultować z lekarzem.  Kluczowe w drodze do zdrowia w anoreksji jest także leczenie problemów psychicznych związanych z zaburzonym odżywianiem się oraz próba wyeliminowania dysfunkcjonalnego myślenia i zaburzonych wzajemnych relacji z innymi osobami. Z tego względu, nie warto próbować rozwiązać tego problemu u dziecka na własną rękę, a skorzystać z pomocy zespołu specjalistów.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

Artykuł sponsorowany

830 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent