10 rzeczy ułatwiających podróżowanie z dzieckiem

10 rzeczy ułatwiających podróżowanie z dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Wakacyjne wyjazdy z małym dzieckiem mogą wydawać się trudne do zorganizowania, jednak z całą pewnością są możliwe i nie należy ich unikać. Przynoszą one korzyści i dla rodziców, którzy mogą odpocząć od nużącej rutyny, jak i dla malucha bacznie obserwującego otaczający go świat. Zabranie ze sobą na wyjazd takich rzeczy jak fotelik samochodowy, ubranka, albo apteczka, jest konieczne przy dziecku. Co poza tak oczywistymi artykułami może ułatwić podróż? Oto 10 propozycji takich właśnie przedmiotów.

Termos i praktyczne przekąski

Tradycyjne termosy to naczynia, do których wlewa się gorący napój, a następnie szczelnie zakręca. Termos dla dziecka może być także formą termicznego kubka, jeśli jest wyposażony w ustnik, przez który maluch może się napić. Dla niemowląt odpowiednim wyborem będzie opakowanie termiczne, w którym można zabrać w drogę butelkę z ciepłym mlekiem.

Karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym, nie warto przygotowywać mieszanki przed wyjazdem. Zamiast tego odmierzone porcje mleka w proszku można zamknąć w przeznaczonych do tego małych pojemniczkach. Butelkę z gorącą wodą zabiera się wówczas w podróż w termicznym opakowaniu, a mleko w proszku dodaje do wody przed karmieniem. Dzięki temu mleko jest świeże nawet po wielu godzinach podróży.

Poza piciem dla dziecka warto zabrać także kilka przekąsek. Dobrze, jeśli dziecko może łatwo je zjeść, nie brudząc się przy tym, jak w przypadku musów lub jogurtów w tubkach. W drodze sprawdzą się również biszkopty.

Chusteczki, podkłady do przewijania i sterylizator smoczka

Chusteczki nawilżające są całkowicie niezbędne przy dziecku i zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej jedno opakowanie, nawet na krótkim spacerze. Na dłuższą podróż najlepiej jest zabrać co najmniej kilka opakowań. Nawilżane chusteczki przydają się w bardzo wielu sytuacjach, od zmiany pieluchy, przez wytarcie rąk po jedzeniu, aż po konieczność zmycia musu owocowego z samochodowego fotela.

Podkłady do przewijania są niezbędne przy maluchu, który nosi pieluchy. Zwykle są to cienkie jednorazowe maty chłonne, które zabezpieczą koc, przewijak, czy nawet fotel w samochodzie przed zabrudzeniami z dziecięcej pieluchy. Z drugiej strony zapewnią one komfort samemu maluchowi, ponieważ są wykańczane miękką i delikatną dla skóry watą.

Uspokajające smoczki świetnie sprawdzają się w podróży, jednak często upuszczane, zbierają zabrudzenia potencjalnie niebezpieczne dla dziecka. Sterylizator na baterie daje możliwość oczyszczenia smoczka z bakterii nawet podczas jazdy samochodem.

Krem z filtrem i rolety samochodowe

Małe dzieci, a w szczególności niemowlęta, mają bardzo delikatną skórę wrażliwą na podrażnienia. Krem z filtrem dla niemowląt warto zabierać ze sobą nie tylko na słoneczną plażę, ale nawet i krótkie spacery w słońcu. Koniecznie należy pamiętać także o nakryciu głowy malucha i stałym podawaniu mu czystej wody do picia.

Mówiąc o silnym słońcu, warto wspomnieć również o roletach na szyby samochodowe zakładane na oknie, przy którym siedzi dziecko. Dzięki temu może ono spokojnie przespać całą drogę bez obawy o jego przegrzanie albo to, że słońce nieustannie razi je w oczy.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Uchwyt na tablet i lusterko do samochodu

Co prawda oglądanie bajek tak jak i korzystanie z ekranów nie jest wskazane dla małych dzieci, jednak w przypadku marudnych maluchów potrafi być to jedyny skuteczny sposób na spokojną podróż. Uchwyty na tablet albo telefon zakłada się na fotel w samochodzie. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na rozmiary pasujących do niego urządzeń.

W samochodzie, szczególnie jadąc z małym dzieckiem, które siedzi w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy, warto zamontować także lusterko, dzięki któremu będzie się je cały czas widzieć. Przydaje się ono podczas długich wyjazdów jak i krótkich wycieczek, podczas których jedyny opiekun siada za kierownicą.

Nowe zabawki lub książeczki

To, czy lepszym wyborem na wyjazd będzie zabawka, czy może książeczka, to kwestia indywidualnych upodobań konkretnego dziecka. W przypadku niemowląt dobrym wyborem będą kolorowe grzechotki i uspokajające gryzaki. Im starsze jest dziecko, tym bardziej przy wyborze zabawek warto zwracać uwagę na jego upodobania.

Dlaczego zabawki zabierane na wyjazd powinny być nowe? Nie jest to reguła, jednak kiedy proponuje się dziecku zabawkę, której jeszcze nigdy nie widziało, zwykle jest ono nią bardziej zainteresowane. Wybierając się w podróż, która obejmuje nocowanie w obcym miejscu, warto zabrać dla dziecka także jego ulubioną zabawkę przypominającą mu dom i dającą poczucie bezpieczeństwa.

 Artykuł zewnętrzny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent