Wielkanoc w Domu Uphagena

📅 wtorek 07.04.2015
Wielkanoc w Domu Uphagena

WIELKANOC W DOMU UPHAGENA!

Na wielkanocny stół Państwa Uphagenów trafi jedyny w swoim rodzaju eksponat,
który wzbogaci stałą ekspozycję Oddziału MHMG. Zakup tego wyjątkowego przedmiotu umożliwiła w
ieloletnia współpraca Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
z Browarem Amber.
Uroczysta prezentacja, uświetniona inscenizacją historyczną Garnizonu Gdańsk pt. „Posłaniec z Saksonii", odbędzie się 7 kwietnia 2015 r. o godzinie 12:00. Tego dnia wszystkich serdecznie zapraszamy do Dużej Jadalni Domu Uphagena!

Nowy eksponat został wykonany przez znamienitego gdańskiego artystę Petera Reinicke (1711/1715-1768) w najbardziej znanej i luksusowej manufakturze miśnieńskiej. Reprezentuje rzadki okaz modnej w XVIII wieku galanterii stołowej. Urodzony w Gdańsku Peter Reinicke był obok Johanna Joachima Kaendlera znanym projektantem wyrobów porcelanowych, które w XVIII stuleciu stale jeszcze należały do przedmiotów kosztownych i luksusowych, z wolna jednak trafiając do domów mieszczańskich,
gdzie użytkowano je głównie do ciepłych napojów (filiżanki, dzbanki, mleczniki).

W Gdańsku niewielu kupców trudniło się sprzedażą wyrobów porcelanowych – figur oraz naczyń stołowych. Na rynek gdański trafiały przedmioty pochodzące z manufaktury w Miśni, jednakże w końcu stulecia na znaczeniu zyskały również wyroby berlińskie, natomiast rzadko pojawiały się porcelanowe naczynia z innych europejskich manufaktur.

Podczas uroczystej prezentacji eksponatu w Domu Uphagena będziemy mieli również niepowtarzalną okazję poznać jedną z tajemnic Państwa Uphagenów – pamiątkę rodzinną, która była przekazywana
z pokolenia na pokolenie od XIX wieku.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Wyjątkowo tego dnia Dom Uphagena będzie otwarty dla zwiedzających od godziny 12.00 do 15.00.

O donatorze eksponatu słów kilka:

Browar Amber od momentu powstania prowadzi aktywne działania promujące region. Dzięki rodzinnej pasji
oraz oryginalnym, tradycyjnym recepturom w Browarze Amber powstają niepowtarzalne, regionalne produkty, znane od lat wielbicielom dobrego piwa.

Powstanie marki Johannes było wspólną inicjatywą Browaru Amber i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Część przychodu ze sprzedaży piwa jest przeznaczana na zakup eksponatów do muzeum. W 2013 roku zbiory muzeum wzbogacił obraz pędzla Louisa Sy „Portret kupca gdańskiego" można go oglądać w Dworze Artusa w Gdańsku, gdzie jest częścią ekspozycji stałej. W tym roku zbiory muzeum wzbogaci kolejny eksponat.

Johannes to jasne piwo o  pełnym, dojrzałym bukiecie, warzone tradycyjną metodą. Swój esencjonalny smak zawdzięcza długiemu leżakowaniu i wysokiemu poziomowi ekstraktu (14,5%), który zapewnia bardzo wyraźny smak. Łagodna goryczka i silne słodowe nuty sprawiają, że Johannes jest piwem wyjątkowym.

Browar Amber z Bielkówka jest niezależnym rodzinnym browarem z Pomorza, korzysta z wieloletniej tradycji browarnictwa w regionie, własnych ujęć wody i najlepszych, starannie wyselekcjonowanych składników. Piwa z browaru w Bielkówku wprowadzają w bogaty świat smaków i klasycznych stylów piwa obecnych w Polsce od wieków: lager, koźlak, piwo pszeniczne, porter bałtycki.

Dr Ewa Barylewska-Szymańska, kierownik Oddziału MHMG Dom Uphagena – 512 418 724, dom.uphagena2@mhmg.pl

Dodatkowe informacje: http://mhmg.pl/pl/wydarzenia/wydarzenie/678/uroczysta-prezentacja-nowego-eksponatu-do-domu-uphagena, https://www.facebook.com/events/1396389907345690/