Mamy w Muzeum

Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie, Warszawa
🗺 mapa
📅 wtorek 04.04.2017 do czwartek 25.05.2017
Mamy w Muzeum
Zapewniamy swobodną atmosferę (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), wrażliwość i otwartość prowadzących spotkanie, możliwość wejścia z wózkiem do galerii.

zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 minut

 

PROGRAM I HARMONOGRAM SPOTKAŃ
czwartki / godz. 11.00

 

4 i 18 maja
Idąc ku słońcu. Portret Xawerego Dunikowskiego / Katarzyna Janus-Borkowska

W bogatej twórczości „niespokojnego ducha” polskiej rzeźby znajdziemy wiele wizerunków kobiet: matki, ukochanej Sary, córeczki, a także zamożnych, bezimiennych dam. Rzeźby Tchnienie, Macierzyństwo i Ewa to wręcz artystyczny hołd dla misterium życia.

11 maja
Nie tylko teatr. Twórczość Tadeusza Kantora / Katarzyna Janus-Borkowska

Wielowątkowa twórczość wybitnego krakowskiego artysty obejmuje nie tylko przedstawienia teatru Cricot 2, ale także malarstwo abstrakcyjne, film eksperymentalny, happeningi i jedyne w swoim rodzaju asamblaże.

25 maja
Matka artysty / Monika Miżołębska

W XIX-wiecznej tradycji to kobieta tworzyła rodzinny dom i opiekowała się dziećmi. Nierzadko była ich pierwszą nauczycielką muzyki i rysunku. Ile wiemy o matkach słynnych polskich artystów?

1 i 22 czerwca
Plastic is fantastic! Eksperymenty Aliny Szapocznikow / Katarzyna Janus-Borkowska

Alina Szapocznikow na początku swojej artystycznej drogi korzystała z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich, głównie z kamienia. Z czasem zainteresowały ją nowe możliwości, jakie oferowały poliuretan i polietylen. Eksperymenty z formą nie były dla Szapocznikow jedynie rozrywką. Jej prace przesiąknięte są dramatyzmem i niepopularnym we współczesnej popkulturze mottem memento mori.

8 i 29 czerwca
Obrazy z morałem / Karolina Zalewska

Siedemnastowieczne holenderskie obrazy przypominają tajemniczą szkatułkę. Możemy obejrzeć kunsztowną oprawę, czyli podziwiać mistrzostwo pędzla i zachwycać się doskonałością techniki, która doskonale oddawała ówczesne życie codzienne, pejzaże, martwe natury. Możemy także zajrzeć do wnętrza tej szkatułki i odkryć głębszą treść obrazu. Pod pozorem ukazania codziennych obowiązków domowych, krajobrazów czy przedmiotów pozostawionych na stoliku przedstawiano wzorce życia, ukazywano ludzkie cnoty i przywary, istotę wiary i miłości.

Prowadzący:
Wioletta Cicha – historyk sztuki, nauczycielka wychowania plastycznego, edukatorka i wolontariusz w MNW. Jej pasją jest fotografowanie detalu architektonicznego i sztuki w przestrzeni publicznej.
Katarzyna Janus-Borkowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wieloletni współpracownik Galerii Zachęta, Galerii Kordegarda, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni oraz działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Autorka filmów dokumentalnych o sztuce. Aktualnie prowadzi zajęcia teoretyczne i warsztatowe w galeriach stałych i czasowych MNW. Mama trójki dzieci.
dr Paulina Komar – doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Tematem jej badań są handel i ekonomia w starożytności.
Małgorzata Marszałł – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, edukatorka w MNW. Interesuje się architekturą i malarstwem XIX i XX wieku.

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od kilku lat pracuje jako edukator w MNW. Szczególnie interesuje się sztuką XIX wieku – od romantyków przez twórczość braci Gierymskich po awangardowych artystów pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizująca się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych, edukatorka MNW.

Koordynator: Aleksandra Kresowska-Pawlak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy