lekcje muzealne w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

📅 środa 15.05.2013 do środa 05.06.2013
lekcje muzealne
w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

Uczestnicy zajęć zwiedzają ekspozycję i poznają historię misia, a następnie przechodzą do pracowni edukacyjnych Muzeum, w których rzeźbią podobiznę zwierzaka w glicerynowym mydle o barwie bursztynu. Autorzy zatrzymują wszystkie wykonane przez siebie prace.

Lekcje przeznaczone są dla uczniów od III klasy szkoły podstawowej i prowadzone wyłącznie dla grup zorganizowanych. Odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-15.00.

Czas trwania lekcji – około 60 minut.

Koszt lekcji: 6,50 zł za osobę.

Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejsze zapisy telefoniczne (tel. 22 831-15-37,
pn – pt, godz. 8.00 – 16.00).

Gości indywidualnych zapraszamy na zajęcia w Noc Muzeów – 18/19 maja 2013 r.

Zajęcia wspiera firma Gold Drop Sp. z o.o. z Limanowej, producent chemii gospodarczej.

Partnerem edukacyjnym wystawy jest Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Oddział w Warszawie.

Krótka historia bursztynowego misia

Bursztynowy niedźwiadek znaleziony został w 1887 r. w okolicach Słupska. Figurkę, mającą 10,2 cm długości i 4,2 cm wysokości, wykonano z bryłki bursztynu o miodowym kolorze. Obecność otworu w tylnej części rzeźby sugeruje, że była ona zawieszana i być może pełniła funkcje amuletu, związanego z wierzeniami starożytnych myśliwych. Przed II wojną światową miś cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Słupska, pisano o nim wiersze i bajki, a miniaturki i naśladownictwa zwierzaka były lokalną pamiątką turystyczną. Aktualnie figurka, nazywana Niedźwiadkiem Szczęścia, Żelkiem lub Słupciem, cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko w Słupsku, ale także we wszystkich miastach prezentujących wystawę.

Informacje oraz zapisy:

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie