Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy na scenie w Skansenie

Skansen w Chorzowie
🗺 mapa
📅 sobota 20.08.2016
Wstęp wolny
Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy

Naczelny Ogrodnik został zaproszony do udziału w konferencji prasowej przygotowanej przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, czyli Skansen. Była to dobra okazja do porozmawiania o zbliżającym się Chorzowskim Teatrzyku Ogródkowym, ofercie ChTO dla najmłodszych widzów. W tym sezonie małe ChTO w całości przenosi się na zielone tereny Skansenu.

Warto zatem przypomnieć to, co najważniejsze:

– po pierwsze: spektakle dla dzieci odbywać się będą w soboty, 6, 13 i 20 sierpnia, zawsze o godzinie 15:00, a także w poniedziałek 15 sierpnia, również o godz. 15:00 (po raz piąty Dziecinada!),

– po drugie: wstęp na spektakle dziecięce dla wszystkich (małych i dużych) jest wolny,

– po trzecie: widzowie małego ChTO (oraz ich opiekunowie) nie płacą również za wstęp na teren Skansenu! Bez biletu można wejść już od godziny 14:00. Warto zatem zarezerwować sobie popołudnie i wybrać się z pociechami na zwiedzanie. Stare zabudowania, zagrody ze zwierzętami czy przedmioty zgromadzone na tym terenie zasługują na wspólne oglądanie i rozmowy o życiu w przeszłości.

Jeśli chcecie przyjechać samochodem, warto zostawić go na parkingu przy AKS.

A co poza bajkami? Przejdźmy na moment do samego Skansenu. Wejście na ścieżkę prowadzącą do pierwszych zabudowań to już przeniesienie się do innego niż miejski świata. Przed zakrętem, na wciąż zatłoczonym rondzie, stoi hipermarket, bezustanny szum przejeżdżających samochodów nie daje wytchnienia. Za bramą cisza, spokój i wkrótce… odgłosy gospodarskich zwierząt. Pierwsza chałupa kusi odtwarzanymi z ukrytych głośników porykiwaniami krów, krzykami gospodarza, płaczem dziecka, pianiem koguta czy ujadaniem psów podwórzowych. Przy kuźni usłyszy się odgłosy uderzeń o żelazo, a w zagrodzie bezrolnego chłopa, szewca, gwarową rozmowę  o przygotowaniu obuwia. Czasami odgłosy są prawdziwe: na przykład we młynie naprawdę przygotowuje się mąkę. Jest tu i rzeźbiarz, który chętnie oprowadzi po swojej pracowni: można przyjrzeć się, jak powstają ludowe dzieła. Część budynków to okazja do sprawdzenia, jak dawniej mieszkali ludzie: można zaglądać do przygotowanych pomieszczeń i podziwiać ich wystrój, rodzaj mebli i używanych naczyń. Innym razem stodoły czy spichlerze mogą skrywać prawdziwe niespodzianki: trafimy między innymi na wystawę konnych powozów, bryczek i sań.

Dzieciom z pewnością spodoba się obecność żywego inwentarza: w Skansenie spotkać można owce (w zagrodzie obecnie znajduje się też kilka uroczych i ciekawskich maleństw), a gospodarstwo z Łaz, mniej więcej w połowie drogi, to już prawdziwy raj: konie, króliki czy kozy (podobno uwielbiające głaskanie). Stąd maluchy nie będą chciały zbyt szybko wyjść (pamiętać jednak należy  o zakazie karmienia zwierząt i zachowaniu podstawowej ostrożności!).

Skansen przenosi w niezbyt odległą przecież przeszłość (informacje o pochodzeniu danego budynku przeczytać można bezpośrednio na tabliczkach), a przecież uświadamia najmłodszym, że kiedyś życie wyglądało zupełnie inaczej, bez komputerów, telewizorów czy też smartfonów. Taka wycieczka edukacyjno-rozrywkowa to świetny sposób na wypełnienie dnia.

PS: uważajcie na odwiedzających Zaułek Zmory, po przeczytaniu o strzygach i demonach robią się bardzo nerwowi, przez co niechcący wystraszyłam tam jakąś panią. (IM)

tekst pochodzi z gazety festiwalowej Chorzowskiego Teatru Ogrodowego „Sztajgerowy Cajtung”

ZAPRASZAMY:

6 sierpnia, godz. 15:00

Opowieści wagantów

Teatr Gry i Ludzie (Katowice)

reżyseria: Bartosz Socha, Beata Zawiślak

na scenie: Bartosz Socha, Beata Zawiślak, Aleksandra Zug/Alicja Dłubis

Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych Wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Opowieści wagantów to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp.

13 sierpnia, godz. 15:00

Daszeńka, czyli żywot szczeniaka

Teatr w Kłodzku (Kłodzko) – Kłodzki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

tekst: Karel Čapek

adaptacja i reżyseria: Michał Tramer

projekt i wykonanie lalek: Elżbieta Żelezik

muzyka: Leszek Nowotarski

kostiumy: Anna Kandziora

realizacja światła i dźwięku: Sebastian Hewko

na scenie: Joanna Półtoranos, Joanna Załucka

Spektakl przedstawia perypetie dorastającego szczeniaka. Poza wspaniałym tekstem literackim dużym walorem przedstawienia jest jego strona plastyczna i muzyczna. Kolorowe lecz proste dekoracje i kostiumy stanowią świetne tło dla efektownych lalek psów, Daszeńka… jest spektaklem jednocześnie radosnym, dynamicznym, ciepłym i mądrym, który nie tylko bawi, ale i uczy. Skierowany jest do wszystkich widzów od 5 do 105 lat, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników psów.

15 sierpnia, godz. 15:00

DZIECINADA

– a na dobry początek:

Babeczka z jajeczka

Divadlo PIKI (Pezinok, Słowacja)

tekst: Iva Procházková

adaptacja: Katka Aulitisová

reżyseria: Katka Aulitisová  i Ľubo  Piktor

scenografia: Markétka Plachá

muzyka: Peter  Vaňouček

na scenie: Katka Aulitisová  i Ľubo  Piktor

Po co ojciec na tronie lub mama-królowa, jeśli nie mają czasu dla swojego dziecka? W dodatku czasami potrafią tak zdenerwować, że człowiek wyskoczyłby ze skóry!

Najwyższa pora na cud! Złota rybka? Lampa Aladyna? Czarodziejskie lusterko?

Nie. Jajeczko. Zwyczajne małe jajeczko.

oraz warsztaty teatralne i plastyczne a także konkursy i niespodzianki

(we współpracy z Fundacja Edukacyjną KOMBINATORY)

20 sierpnia, godz. 15:00

O talerzu Nierozbitku

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana (Będzin)

tekst: Jan Dorman

reżyseria: Gabriel Gietzky

scenografia: Maria Kanigowska

muzyka: Leszek Nowotarski

kostiumy: Anna Kandziora

realizacja światła i dźwięku: Sebastian Hewko

na scenie: Joanna Rząp, Ewa Zawada, Edyta Dziura, Jacek Mikołajczyk, Adam Kwapisz

O talerzu Nierozbitku to historia inspirowana duńskim zwyczajem celowego rzucania kamieniami w talerze: w tej zabawie jedno z naczyń nie zostaje stłuczone. Nośność metafory kruchego zagrożenia, a także gestów nieudanych i ich skutków pozostaje niewyczerpywalna. Jakie są dalsze losy Nierozbitka i czy niepowodzenie może się przeobrazić w triumf?

Na Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy dla wszystkich WSTĘP WOLNY

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent