Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa

sobota 13.05.2023 do niedziela 16.07.2023

Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej

Wystawa pokazuje obraz dziecka i dzieciństwa widziany oczyma ponad 40 artystek i artystów tworzących w okresie od polskiej transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. XX wieku po dzień dzisiejszy. Projekt nawiązuje do zrealizowanej w 1917 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawy Dziecko w sztuce i stanowi próbę zainicjowania dyskursu o najmłodszych uczestniczkach i uczestnikach naszego życia społecznego i kulturalnego.

Wystawa obejmuje motyw napięcia związanego z różnymi sposobami widzenia okresu prenatalnego, przywołuje obrazy idyllicznego i formatującego tożsamość wczesnego dzieciństwa, zestawia różne spojrzenia na macierzyństwo, ojcostwo i relacje rodzinne, stawia pytanie o katalog wzorców cywilizacyjnych i kulturowych kształtujących dorastającego dzisiaj człowieka. Opowiada o wyzwaniach okresu socjalizacji i dojrzewania, porusza doświadczenie cierpienia powodowanego przez wojnę, zmaganie z chorobą i odchodzenie dzieci, nie pomija też wątku stosunku dorosłych do ich rodziców.  Wystawę dopełniają przestrzeń przeznaczonego dla dzieci designu oraz miejsce na wypowiedzi artystyczne najmłodszych twórczyń i twórców, odwiedzających galerię.

 

Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej

Projekt obejmuje również bogaty program edukacyjny, zawierający warsztaty, oprowadzania – także prowadzone przez dzieci dla dzieci – debaty ekspertów oraz specjalny repertuar Kina Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Architektura ekspozycji, forma towarzyszącego jej katalogu oraz przygotowane w wersji dla dorosłych i dla dzieci druki edukacyjne sprzyjają włączeniu do pełnego udziału w tym projekcie widzów w każdym wieku.

Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie