Zostań Kreatywnym Pedagogiem – nabór chętnych do prac w grupach problemowych i przedmiotowych

📅 piątek 09.01.2015 do piątek 30.01.2015

W ramach kolejnego etapu „Kreatywnej Pedagogiki" chętni nauczyciele mogą się zgłosić do wielu grup. Są to m.in:

grupa przedmowa nauczycieli języka polskiego
grupa przedmiotowa nauczycieli matematyki
grupa przedmiotowa nauczycieli języków obcych
grupa przedmiotowa dla geografów
grupa przedmiotowa nauczycieli historyków „Kuźnia historyków"
grupa przedmiotowa dla nauczycieli i wychowawców „Grupa obywatelska"
grupa przedmiotowa dla nauczycieli przyrodników i matematyków
grupa przedmiotowa dla nauczycieli przedsiębiorczości
grupa przedmiotowa dla nauczycieli przedmiotów zawodowych
grupa metodyczna: jak uczyć przy pomocy Internetu
grupa metodyczna: aktywizujące metody nauczania
grupa nauczycieli „Liga robotyki"
grupa nauczycieli „Gamifikacja. Gdański projekt wdrożenia gamifikacji w gimnazjach"
grupa nauczycieli komunikacji, debaty oksfordzkiej i turniejów mówców „Kreatywnie rozdyskutowani"
grupa problemowa dla nauczycieli wspomagających i tych, którzy pracują z dziećmi niepełnosprawnymi
grupa problemowa dla nauczycieli pracujących z dziećmi z ADHD
grupa problemowa dla bibliotekarzy szkolnych
grupa filmowa
grupa nauczycieli przedszkolnych
grupa nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
grupa nauczycieli młodych stażem i robiących awans zawodowy
grupa problemowa dla dyrektorów szkół.
Przewidziane jest formowanie kolejnych grup.

– Zapraszamy nauczycieli do uczestnictwa w zespołach międzyszkolnych wspierających ich codzienną pracę: przedmiotowych – dla zainteresowanych nowoczesnymi metodami nauczania, i problemowych – dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę psychologiczną i pedagogiczną. Każdą grupę poprowadzi przygotowany do tego i wcześniej przeszkolony lider – nauczyciel wybrany spośród gdańskiej kadry pedagogicznej. Stworzymy miejsca dla wymiany doświadczeń i ustawicznego kształcenia – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Każdy gdański pedagog pracujący w szkole samorządowej, niezależnie od etapu edukacji, może przystąpić do prac w wybranych grupach. Wystarczy, że wyśle zgłoszenie na mail: kreatywnapedagogika@gmail.com.

– Zajęcia w grupach rozpoczną się w drugiej połowie lutego i będą się odbywały raz miesiącu – mówi Agnieszka Tomasik, liderka projektu, nauczyciel w V LO. – Samodoskonalenie polegać będzie na wdrażaniu schematów: znam świetną metodę, która zawsze się sprawdza oraz zastanawiam się, jak mogę poprawić atrakcyjność lekcji, aby nie było nudno i jak efektywniej pracować z uczniami. Szkolenia odpowiadają na codzienne problemy

Pierwsza z tych metod polega na stworzeniu banku pomysłów, tzw. pewniaków w kreatywnym podejściu do kształcenia uczniów. Nauczyciele uczą się prostych metod na osiągnięcie dobrych efektów: jak motywować uczniów do pracy, jak zainteresować ich tematem, jak aktywizować, jak uczyć umiejętności „miękkich" i podnosić wyniki na testach poprzez umiejętność myślenia i kształcenie kompetencji określonych w dokumentach ministerialnych.

– Lider grupy przekaże pozostałym metody, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Grupa przez miesiąc będzie je wdrażać w pracy z uczniami, a potem podczas kolejnych zajęć omówi osiągnięte wyniki – wyjaśnia Agnieszka Tomasik.

Druga z metod pozwala dokonać analizy swojej pracy, roli nauczyciela w zmieniającym się świecie. Nauczyciele, lider grupy, ekspert dyskutują, uczą się nawzajem, jak uczyć lepiej.

– Kreatywna pedagogika jest jak kula śniegowa, której mamy nadzieję nie da się już zatrzymać. Szkolenie w ramach projektu jesienią zaczynało 26 pedagogów, z każdym miesiącem chętnych przybywało. A to oznacza, że nauczyciele chcą wyjść poza schematy nauczania. Chcą docierać do uczniów wiedzą podaną w chętnie przyjmowany przez nich sposób – przekonuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.

Więcej informacji na temat projektu Kreatywna Pedagogika: http://www.gdansk.pl/kreatywna_pedagogika

Na stronie w zakładce „Bank naszych pomysłów" pojawiły się już pierwsze scenariusze kreatywnych zajęć z uczniami. Wkrótce będzie ich więcej.

Miasto Gdańsk finansuje i koordynuje projekt Kreatywna Pedagogika: w 2014 roku przeznaczono na ten cel 50 tys. zł, w 2015 roku 100 tys. zł. Miasto będzie także aplikować o finansowanie zewnętrzne (z programu Erasmus +) na kwotę 2 mln zł.