UD

Zobacz Kino w technologii VR

Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Lecha Kaczyńskiego 1
🗺 mapa
📅 piątek 23.02.2024 do niedziela 25.02.2024
Zobacz Kino w technologii VR
W każdy piątek, sobotę i niedzielę w Małym Kinie mieszczącym się na 1. piętrze muzeum zapraszamy do obejrzenia filmu „Kino” w technologii VR. Film opowiada o Kazimierzu Prószyńskim, który 120. lat temu za pomocą swojego specjalnie skonstruowanego urządzenia zwanego pleografem (który wyprzedził kinematograf braci Lumière) nagrał dwie pierwsze produkcje filmowe – „Powrotu birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”.

Kino w technologii VR w Małym Kinie:
• piątek w godz. 11:00-17:15
• sobota w godz. 11:00-17:15
• niedziela w godz.  11:00-17:15
Film dostępny bezpłatnie dla zwiedzających muzeum.

W 2022 roku przypada 120. rocznica stworzenia filmów, które są uznawane za pierwsze polskie produkcje fabularne – „Powrotu birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”, stworzonych przez Kazimierza Prószyńskiego za pomocą specjalnie skonstruowanego przez niego urządzenia zwanego pleografem.

Oryginalny Powrót birbanta zaginął, znamy go jedynie dzięki relacji Bolesława Lewickiego z pokazu zorganizowanego w 1938 roku: Dzień, fragment ulicy: na tle kamienica (jej część z bramą wejściową do wysokości I piętra), chodnik, na pierwszym planie kawałek jezdni. Przed bramą stróż w fartuchu zamiata chodnik. Z prawej strony nadjeżdża dorożka konna, zatrzymuje się przed bramą. W dorożce rozwalony na siedzeniu młody człowiek w cylindrze i fraku widocznym spod czarnej narzutki lub peleryny. Młody człowiek jest wyraźnie wstawiony, bo nie może podnieść się o własnych siłach. Dorożkarz i stróż pomagają mu w wydostaniu się z dorożki. Potem birbant z pomocą stróża zdąża do bramy.

Film „Kino w technologii VR” to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego w 1902 roku – to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwaleniu. Obserwujemy tu także młodego Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącego swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – pleografu. Widz obejrzy zatem nie tylko sam „Powrót birbanta” w wersji VR, ale także proces ówczesnego kręcenia filmu. To jednak nie wszystko – Kino jest bowiem filmem szkatułkowym, a widz dostrzega, że tak naprawdę jest… na planie współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek), a obecny na planie konsultant (Jakub Kamieński) zgłasza reżyserowi kilka wątpliwości!

UWAGA – filmy VR nie są rekomendowane dla dzieci poniżej 12 roku życia!

367 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent