Zimowa przygoda w Pompejach czyli ferie zimowe 2020 w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Krakowie mapa

piątek 07.02.2020

10

Zimowa przygoda w Pompejach czyli ferie zimowe 2020 w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Krakowie w czasie ferii zimowych 2020 serdecznie zaprasza do zapoznania się z fascynującym światem archeologii! ZIMOWA PRZYGODA W POMPEJACH –  to cykl zajęć dla dzieci i młodzieży specjalnie przygotowany na tę okazję. Zajęcia warsztatowe związane będą z prezentowaną w Muzeum wystawą czasową pt. „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”. Biorąc w nich udział, uczestnicy zdobędą wiedzę o czasach starożytnych oraz będą mogli rozwijać swoje umiejętności manualne. 

Zajęcia zaplanowane są na czas ferii zimowych, od poniedziałku do piątku, o godz. 12:00. Oferta skierowana jest dla osób indywidualnych. Proponowany wiek uczestników: od 10 do 14 lat.  Cena: 10 zł od dziecka.

Na zajęcia wymaga jest wcześniejsza rezerwacja: nr tel. (12) 422 71 00, wew. 3 lub 143 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-15:00), email: rezerwacja@ma.krakow.pl.

Ponadto istnieje możliwość przygotowania zajęć dla grup zorganizowanych na dowolny temat z oferty edukacyjnej „całorocznej” oraz z oferty „zimowej”, w innej godzinie niż 12:00.

Warsztaty na wystawach stałych „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, „Bogowie starożytnego Egiptu” i „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” dla grup zorganizowanych dostępne są w cenie 6 zł od dziecka i 70 zł od grupy (opieka wchodzi za darmo). Warsztaty na wystawie czasowej „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” dla grup zorganizowanych w cenie 12 zł od dziecka i 70 zł od grupy (opieka wchodzi za darmo). W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z Działem Edukacji Archeologicznej i Wystaw pod nr tel.: (12) 422 71 00, wew. 3 lub 143.

Program ferii ZIMOWA PRZYGODA W POMPEJACH:

Poniedziałek (27.01, 3.02, godz.: 12:00):  ZOSTAŃ ANTYCZNYM ARTYSTĄ

Zajęcia będą poświęcone sztuce antycznego Rzymu. Uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami związanymi z malarstwem ściennym: w jaki sposób powstawały freski, na czym polegały techniki al fresco i al secco, które kolory były stosowane i jakimi  przedmiotami się posługiwano, chcąc uzyskać piękne malowidła? Zwiedzając  wystawę „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” uczestnicy zobaczą freski pochodzące z Pompejów. Podczas warsztatów dzieci wykonają wybrane przedstawienie na glinianych tabliczkach.

Wtorek (28.01, 4.02, godz.: 12:00):  MOZAIKA RZYMSKA            

Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób ozdabiano posiadłości i budynki publiczne w czasach Imperium Rzymskiego. Zapoznają się z różnymi sposobami układania mozaiki, poznają materiały, jakich używano i co za ich pomocą przedstawiano. Zwiedzając  wystawę „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, uczestnicy poznają plan pompejańskiego domu, zobaczą przedmioty codziennego użytku pochodzące z I w. n.e. oraz bogactwo przedstawień mitologicznych. W czasie warsztatów uczestnicy, wcielając się w starożytnych rzemieślników, będą mogli samodzielnie wykonać mozaikę.

Środa (29.01, 5.02, godz.: 12:00 ):  ARCHITEKTURA RZYMSKA   

Zajęcia będą poświęcone osiągnięciom architektonicznym w Imperium Rzymskim. Uczestnicy, zwiedzając wystawę „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, dowiedzą się, jakie budowle i struktury można było spotkać w starożytnych miastach. Poznają znaczenie akweduktów i dróg rzymskich oraz obejrzą krótki film pokazujący zrekonstruowane Pompeje. Podczas warsztatów wykonają niewielki model Koloseum.

Czwartek (30.01, 6.02, godz.: 12:00): ALFABET ŁACIŃSKI – co o nim wiemy?     

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, skąd wywodzi się używany w większości europejskich krajów alfabet łaciński, kiedy powstał i jak się zmieniał. Dodatkowo usłyszą o historii Pompejów i Herkulanum. Przykłady użycia alfabetu zobaczą na freskach znajdujących się na wystawie „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”. W trakcie warsztatów uczestnicy ozdobią sentencjami łacińskimi ekologiczne torby.

Piątek (31.01, 7.02, godz.: 12:00 ):  TAJEMNICE WEZUWIUSZA 

Zajęcia będą poświęcone historii i zagładzie Pompejów. Uczestnicy poznają różne typy wulkanów, dowiedzą się dlaczego wulkan wybucha i co wtedy dzieje się w jego otoczeniu. Zwiedzając salę poświęconą wybuchowi wulkanu Wezuwiusz na wystawie „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza”, zobaczą oryginalne zabytki pochodzące z Pompejów i Herkulanum oraz staną twarzą w twarz z gipsowymi odlewami ciał. Dowiedzą się, co dokładnie wydarzyło się 24 sierpnia 79 roku w Pompejach i jakie znaczenie miało to dla archeologii i historii. Podczas części warsztatowej samodzielne wykonają model wulkanu.

WAŻNE! Wszystkie „dzieła” wykonane podczas zajęć uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

ZAPRASZAMY!

http://ma.krakow.pl/zimowa-przygoda-w-pompejach-czyli-ferie-zimowe-2020-w-muzeum-archeologicznym-w-krakowie/

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Zimowa przygoda w Pompejach czyli ferie zimowe 2020 w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Obecnie w magazynach i na wystawach znajduje się ponad 500 tys. zabytków o walorach ekspozycyjnych. Liczącą się grupę stanowią zabytki ofiarowane do przez odkrywców, kolekcjonerów i …

Więcej

Adres:

ul. Senacka 3
31-002 Kraków


Kontakt:

(012) 422-71-00; (012) 422-75-
mak@ma.krakow.pl
http://www.ma.krakow.pl
facebook