Nowohuckie Centrum Kultury
📅 sobota 27.01.2024
Zespół Góralski HAMERNIK – 45 lat na scenie
Zespół Góralski HAMERNIK jest amatorską grupą artystyczną, działającą od 18 stycznia 1979 roku przy Domu Kultury Kombinatu Metalurgicznego w Krakowie, a od 1 września 1983 roku przy Nowohuckim Centrum Kultury. Jego członkami są osoby pochodzące przeważnie z Podhala, a zamieszkałe w Krakowie oraz krakowianie rozmiłowani w folklorze podhalańskim. „Hamernik” liczy obecnie 30 członków.

W Zespole występowało dotychczas łącznie ponad 1200 osób. „Hamernik” prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala i ma w swoim repertuarze następujące programy artystyczne: Radośniki, Na hamernicką nutę, Gwiazda, Kolędnicy, Szopka hamernicka, Wesele góralskie, Na hali, Przy watrze, Prucki, Zielone świątki, Na scyłściy, na zdrowiy, W te godne święta, Młocka, We Wiliom. W okresie 45-letniej działalności Zespół wystąpił ponad 1400 razy na scenie.

„Wesele od Tatr do Bałtyku” i „Na hamernickom nute”

27 stycznia o godzinie 18.00 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury pojawi się Zespół Góralski HAMERNIK, by z przytupem świętować swój jubileusz. 45 lat temu Anna i Kazimierz Lassakowie powołali w Krakowie do życia grupę, której artystyczne serce bije na Podhalu.

Anna Lassak działalność artystyczną prowadzi od 1964 roku. Tańczyła i  śpiewała wówczas w międzyuczelnianych zespołach góralskich Hyrni i Skalni. W latach 70. prowadziła założony przez siebie szkolny zespół regionalny Skołka w Starem Bystrem, a w następnej dekadzie, już po przeprowadzce do Krakowa, zespoły Na dawną nutę i Mogilanie. Współpracowała z wieloma innymi grupami ludowymi z całej Polski (wśród nich m.in. zespoły z Cieszyna, Pruszkowa, Torunia czy Nowej Rudy), ucząc gwary, śpiewu i tańca. Od przeszło 40 lat przewodzi Hamernikom – tym starszym i tym młodszym.

Kazimierz Lassak  na współpracy z zespołami ludowymi spędził ponad pół wieku. Rozpoczynał w Budorzach, po przeprowadzce do Krakowa występował w Studenckim Zespole Regle i w Zespole Góralskim Halni. To wtedy narodził się pomysł, aby skupić wokół siebie wszystkie osoby mieszkające w Krakowie i okolicach, które mają podhalańskie korzenie i chciałyby podtrzymywać i popularyzować tradycję swoich rodzinnych stron. I tak pod koniec lat 70. narodził się Hamernik. Kazimierz Lassak pochodzi z podhalańskiego Zęba, a układając kolejne programy Zespołu dzieli się tym, co sam pamięta z rodzinnego domu, co udało mu się zapamiętać, spisać i zachować dla przyszłych pokoleń. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Jednak zawsze podkreśla, że najważniejszą nagrodą jest dla niego uznanie publiczności dla efektów pracy całego Zespołu.

Z okazji jubileuszu zespół zaprezentuje na scenie NCK wyjątkowy koncert.

„Wesele od Tatr do Bałtyku” zacznie się od zaproszenia gości przez Pytacy w brązowych cuchach i Drużbów w białych cuchach. Później następuje scena ubierania Młodej Pani przez Starościny, którymi są Matki Chrzestne Młodej i Młodego, po czym Pytace, Drużbowie i druhny jadą po Młodego. Po przyjeździe do domu Młodej zaczyna się Mowa Ślubna Starosty i błogosławieństwo Rodziców – zapowiada Kazimierz Lassak.

A potem Pytace i Drużyna wyprowadzają Młodych do ślubu. Po powrocie przyjmowani są przez Rodziców chlebem i solą. Pod wieczór odbywają się tak zwane „Cepowiny”. Będą przyśpiewki i życzenia – muzyka, taniec, śpiew górali podhalańskich oraz taniec zbójnicki. Wesele wieńczy wspólna polka wszystkich weselników – dodaje Anna Lassak.

Uroczystemu koncertowi jubileuszowemu, który poprowadzi Bartłomiej Koszarek, towarzyszyć będzie czynna do końca stycznia wystawa fotograficzna i ekspozycja nagród zdobytych przez Zespół w trakcie trwającej już cztery i pół dekady artystycznej drogi.

27 stycznia (sobota), g. 18.00, Scena NCK

ZESPÓŁ GÓRALSKI HAMERNIK – koncert jubileuszowy w 45. rocznicę powstania