„Święto Soli”, które od wielu lat organizuje Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka to zabawa dla każdego! Tegoroczna edycja, już 19. odbędzie się 8 czerwca 2025 r. na dziedzińcu Zamku Żupnego. Świętowanie potrwa od godz. 10 do 18.

“Święto Soli” to jedno z najbardziej barwnych i wyjątkowych wydarzeń kulturalnych Wieliczki. Podczas zabawy przenosimy się do czasów, gdy Zamek Żupny był siedzibą królewskiego przedsiębiorstwa „Żupy Krakowskie”, ·wydobywającego sól z kopalni w Wieliczce i Bochni. W jego skład wchodziły też porty solne, magazyny i składy soli w całej Polsce. Powiązane z tym przedsiębiorstwem były zakłady rzemieślnicze, w których produkowano narzędzia i urządzenia potrzebne do funkcjonowania kopalni.

Handel solą w Wieliczce kwitł przez ponad siedem wieków. Przyjezdni kupcy dobijali targu przy kramach i w karczmach. Okolice rynku i zamku pełne były zgiełku i gwaru. Taką właśnie atmosferę miasta można poczuć podczas solnego święta, na które od lat chętnie przybywają zarówno mieszkańcy Wieliczki, jak i turyści.  Wydarzenie wypełnione jest mnóstwem atrakcji od historycznych przez artystyczne po rozrywkowe. Do wspólnej zabawy gości zapraszają rzemieślnicy, artyści i muzealni edukatorzy ubrani w stroje z dawnych epok.
Tak będzie i w tym roku. Już dziś zapraszamy 8 czerwca do wypróbowania swoich sił w tradycyjnych rzemiosłach, związanych z dawnym solnym przedsiębiorstwem. Zachęcamy do skręcania liny konopnej, lepienia garnków, czy wykonywanie beczek z drewna. Zapraszamy też na zajęcia w solnej strefie edukacyjnej, gdzie pod okiem pracowników edukacji i muzealnych plastyków będzie można wykonać solniczki z masy solnej, a potem je malować i dekorować.

Nie można jednak zapominać o bohaterce dnia, czyli soli. Organizatorzy przygotowali wiele, związanych z nią zabaw, m.in. warzenie soli na ogniu w warzelni panwiowej, zabawę (dla dzieci) w przelewanie solanki, rzeźbienie w soli, wykonywanie solnej biżuterii, czy kruszenie soli w jatce solnej. W planie imprezy jest też sporo aktywności ruchowych m.in. zjazd z baszty po linie, ścianka wspinaczkowe i tory przeszkód. Wszystkim zajęciom towarzyszyć będą: muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, występy na scenie, pokazy iluzjonistów, konkursy i loterie. Koncert zespołu Kraków Street Band (godz. 17.00) zakończy świętowanie na Zamku Żupnym. Tegoroczna edycja, już 19. Będzie przebiegać pod hasłem „Święto soli – Piękno soli”.  Ze swoją ofertą zaprezentują się polskie historyczne kopalnie soli m.in. z Wieliczki, Bochni i Kłodawy, a także kopalnie i saliny z Hiszpanii.

Święto Soli

Program „Święta Soli”

Godz. 10.50 – Przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” na trasie: Szyb Daniłowicza –  Aleja Jana Pawła II – Dziedziniec Zamku Żupnego

Godz. 11 – Oficjalne otwarcie „Święta Soli” przez Jana Godłowskiego, Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Godz. 10 – 17 – Solna Strefa Edukacyjna: stanowisko archeologiczne, zjazdy na linie z XIV-wiecznej baszty, wykonywanie solniczek z masy solnej i ich dekorowanie , wykonywanie dokumentu z pieczęcią, ruchoma ścianka wspinaczkowa, puzzle, kolorowanki, karty pracy.

Godz. 10 – 17- Warsztaty i pokazy rzemieślnicze: warzenie soli, skręcanie lin, lepienie garnków, czerpanie papieru, wykuwanie w metalu, wykonywanie beczek, rzeźbienie w soli, wykonywanie solnej biżuterii.
Zabawy (scena na dziedzińcu zamkowym):  Loteria „Kosz z solą” o godz. 13 i 15.30, magiczny pokaz iluzjonistyczny o godz. 13:30, opowiadanie „Tajemnice kuchennej solniczki” o godz. 15

Godz. 17 – 18 – Koncert finałowy – Kraków Street Band

W trakcie „Świętą Soli” będzie można bezpłatnie zwiedzić Zamek Żupny, obejrzeć wystawy: „Piękno Soli”( od godz. 12) i  fotografii warzelni „SALCO” z Łapczycy, posmakować specjałów w Karczmie u Żupnika. W programie jest też oprowadzanie po dziedzińcu zamkowym osób z niepełnosprawnością słuchu, z tłumaczem PJM.

Święto Soli

358 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Kopalnia soli - podziemne ekspozycje Muzeum Podziemna ekspozycja Muzeum na gł. 135 m (III poziom) jest jedną z dwóch standartowych tras udostępnionych turystom do zwiedzania. Turyści w ramach jednego biletu i usługi przewodnickiej mogą zwiedzić: Trasę Turystyczną – …

Adres:
ul. Zamkowa 8;
32-020 Wieliczka
Kontakt:

(0-12) 278-32-66, (012) 278 58
[email protected]
https://www.muzeum.wieliczka.pl