Zbiórka elektrośmieci w Łodzi – oddawaj za darmo i wygrywaj nagrody

Łódź, ul. Informatyczna 1, mapa

sobota 04.06.2016

bezpłatne

Zbiórka elektrośmieci "to nie gady, to elektroodpady" firmy Dell

W sobotę 4 czerwca w Łodzi odbędzie się akcja „To nie gady, to elektroodpady”. Każdy może oddać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny i wygrać nagrodę, a dzieci – wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych. Specjalny program przewidziano również dla szkół, które zgłosiły się do 30 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Zepsute żelazko, odbiornik radiowy, zabawka na baterie – każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka nieużywanych urządzeń, które zajmują miejsce i zagrażają naszemu zdrowiu. Teraz można je nieodpłatnie oddać – i wygrać nagrodę!

Zbiórka elektroodpadów, zorganizowana przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań i firmę DELL, odbędzie się w Łodzi już po raz czwarty.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest prawdziwą kopalnią surowców wtórnych: można w nim znaleźć nawet platynę czy złoto. Surowce wydobyte z elektroodpadów, wykorzystuje się do tworzenia nowych urządzeń, co pozwala oszczędzić znaczną ilość surowców pierwotnych – mówi Anna Grom z Interseroh.

Zebrane urządzenia zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi – dodaje Piotr Ciepielewski z Dell – Cieszy nas wymierny efekt akcji: w sumie podczas naszych zbiórek zebraliśmy już ponad 8 ton elektroodpadów. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łodzi
i okolic do tegorocznej edycji, która będzie miała dwa wymiary: edukacyjny i familijny.

Zajęcia familijne i zbiórka elektrośmieci

W sobotę 4 czerwca w godz. 10.00 – 14.00 na terenie fabryki Dell w Łodzi (ul. Informatyczna 1) odbędzie się otwarta zbiórka elektroodpadów. Zbierany będzie sprzęt elektryczny, elektroniczny, informatyczny – w tym urządzenia AGD, komputery, aparaty fotograficzne, telefony, odbiorniki radiowe, zabawki na baterie. Można również przywieźć większy sprzęt: lodówkę czy zmywarkę. Osoby, które przy tej okazji rozwiążą krótki quiz wiedzy o recyklingu, mogą wygrać atrakcyjne nagrody: iPody, zgniatarki do butelek PET, domowe pojemniki na baterie.

Specjalny program przygotowano dla najmłodszych. Symbole akcji – zabawne postacie gadów, symbolizujących sprzęt znany dzieciom z życia codziennego – pomogą najmłodszym poznawać zachowania przyjazne środowisku. Bohaterami są: żółw, który zamiast skorupy dźwiga monitor, wąż zmieniający się w kabel elektryczny, krokodyl – który połknął pralkę. Każde dziecko otrzyma kolorowanki i zostanie zaproszone do eko-zgadywanek. Prawidłowa odpowiedź będzie premiowana naklejką, a po zebraniu pięciu znaczków dziecko wygra upominek – niespodziankę.

Program dla szkół

W piątek 3 czerwca uczniowie sześciu łódzkich szkół ponadgimnazjalnych odwiedzą fabrykę Dell. Młodzi dowiedzą się m.in. jak powstają komputery i w jaki sposób odbywa się bezpieczny recykling. Szkoły, które zobowiążą się do przeprowadzenia zajęć nt. elektroodpadów oraz do zbiórki elektrośmieci na swym terenie – otrzymają pakiety informacyjne. Organizatorzy przygotowali bezpłatne materiały edukacyjne: scenariusz lekcji, ulotki i plakaty.
Zgłoszone szkoły zostaną też zaproszone do konkursu. Zadaniem uczniów będzie stworzenie oryginalnego pomysłu na akcję edukacyjną. Trzy najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie na realizację akcji do końca roku szkolnego. Wszystkie zgłoszone idee stworzą bank pomysłów, który – w formie folderu – trafi do łódzkich szkół średnich we wrześniu.

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:ekologia