Zasiewamy w dzieciach pasję od ogrodnictwa i miłość do warzyw! Konkurs Ogródki ze smakiem

wtorek 21.03.2023 do wtorek 11.04.2023

Znamy zwycięzców konkursu Ogródki ze smakiem!

21 marca startuje II edycja ogólnopolskiego konkursu Ogródki ze smakiem. Do wygrania aż 10 ogródków i 20 zestawów narzędzi ogrodniczych!

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, lecz także początek II edycji konkursu „Ogródki ze smakiem”, w którym przedszkola z całej Polski mogą wygrać ogródki warzywne. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która po raz kolejny zachęca dzieci do poznawania świata natury i wykształcania nawyków proekologicznych poprzez zabawę i doświadczenie.

Zakładanie i pielęgnacja przedszkolnych ogródków to doskonały obszar do prowadzenia zajęć na powietrzu. Pomaga w  rozwoju dzieci w zakresie manualnym i artystycznym, ułatwia prowadzenie obserwacji roślin i zwierząt oraz badania wpływu pogody. Przedszkolny ogródek to nie tylko miejsce zbierania plonów, ale świetne pole do obserwacji zjawisk zachodzących wokół nas i eksperymentowania – mówi Maja Popielarska, dziennikarka, prezenterka, miłośniczka natury
i ogrodnictwa oraz promotorka akcji „Ogródki ze smakiem”.

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany w ramach kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, zainicjowanej w 2022 r. przez szwedzką markę Electrolux. Konkurs kierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, a nagrodą główną jest wykonanie ogródka warzywnego w zwycięskich przedszkolach. W tym roku Electrolux  przygotował aż 10 nagród głównych – 5 za zajęcie pierwszego miejsca i 5 za zajęcie drugiego miejsca. Zwycięskie przedszkola otrzymają ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca – mobilne miniogródki w doniczko-szklarniach. Dwudziestu pozostałych finalistów konkursu otrzyma natomiast zestawy narzędzi ogrodniczych.  Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także warsztaty z prowadzenia i pielęgnacji ogródka przygotowane przez Jagodę Valkov, autorkę projektu ogródków i ich wykonawczynię na terenie zwycięskich przedszkoli.

Jak wygrać ogródek?

Podobnie jak w zeszłym roku na mechanikę konkursu składają się 3 etapy – zgłoszenie placówki i głosowanie na nią, wyłonienie zwycięzców oraz wykonanie ogródków.

– Pierwszy etap konkursu 03-11.04.2023: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl. W zgłoszeniu należy: przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych; wskazać optymalne miejsce na terenie placówki – należy przesłać co najmniej 2 ujęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma być założony ogródek, oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody. Głosy na ulubione przedszkole można oddawać za pośrednictwem Facebooka.

– Drugi etap konkursu 21.04: wyłonienie zwycięzców. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Jurorzy wezmą pod uwagę zgłoszenia wyróżniające się przede wszystkim pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Docenią wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

– Trzeci etap zostanie zrealizowany na przełomie maja i czerwca. Będzie polegać na wykonaniu ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach. Zakończenie projektu przewidywane jest na połowę czerwca.

Nasze zeszłoroczne doświadczenia przy I edycji konkursu „Ogródki ze smakiem” pokazały, że za działaniami odpowiadającymi na prawdziwe potrzeby odbiorców idą realne zmiany. Potwierdziły to pozytywne reakcje przedszkoli na naszą akcję oraz zaangażowanie rodziców i opiekunów w głosowanie i pielęgnację ogródków. Dodatkowo, ku zaskoczeniu i radości rodziców, dzieci, które zajmowały się ogródkami chętniej zjadały dania z warzywami!

Dlatego bardzo cieszymy się, że możemy kontynuować „Ogródki ze smakiem” w tym roku i działać na rzecz edukacji dzieci w zakresie ekologii, zdrowego odżywiania i niemarnowania jedzenia. To od najmłodszego pokolenia najlepiej zaczynać zmianę na lepsze. mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux.

Patronem honorowym akcji jest PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Konkurs wspierają: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

Przedszkolaki mogą już cieszyć się ogródkami warzywnymi. Electrolux wręczył nagrody w ogólnopolskim konkursie Ogródki ze smakiem
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie