Zamkowe Lato dla Dzieci 2016 – teatr

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu mapa

wtorek 12.07.2016 do wtorek 23.08.2016

teatr

U progu letniej aury, zaczynamy wakacyjny czas w samym sercu Poznania! Centrum Kultury ZAMEK, zaprasza najmłodszych widzów wraz z rodzicami czy opiekunami na Zamkowe Lato dla Dzieci 2016!
Tegoroczny program to przede wszystkim bogata oferta dla dzieci, począwszy od atrakcji muzycznych i teatralnych poprzez warsztaty, których celem jest dobra i kreatywna zabawa.
Wędrówki artystyczne w murach zabytkowego budynku Zamku, gdzie najmłodszym udostępniane są: Sala Wielka, Scena Nowa, pracownie oraz balkony zamkowe, służyć będą zabawie i zapoznaniu się z historią, tego pełnego tajemnic miejsca. Młody widz będzie miał okazję do pogłębienia wiedzy o sztuce na warsztatach, w których poprzez zabawę i kreatywne działania pozna ciekawostki ze świata nauki.
Impreza zamkowa cieszy się wielkim powodzeniem już od wielu lat i co rok oferuje jeszcze ciekawszą i szerszą ofertę kulturalną dla młodego widza. Zespoły artystyczne, bogata oferta teatralna i muzyczna, opiekunowie pełni pasji i zaangażowania, jak również niezwykły Zamek Cesarski, tworzą świat pełen baśni, tajemnic.

TEATR NA DUŻY WYMIAR

Wydarzenia przeznaczone dla widzów od 6. roku życia
bilety: 7 zł dziecko, 10 zł dorosły, dzieci do lat 3 gratis; Karta Rodziny Dużej (w ramach projektu Poznań PRO Rodzina) bilety: 20 zł

12.07. g. 11 Dziedziniec Zamkowy / wejście od Al. Niepodległości
NOE  ‒ Teatr WALNY (Warszawa – Ryglice)
„Noe” to spektakl o dyrygencie, który staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent o symbolicznym imieniu Noe zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć ‒ instrumenty stają się zwierzętami, które opowiadają o ludziach, z którymi żyli, czyli o orkiestrze. Publiczność, a więc ci którzy zostali, zostają nazwani i przedstawieni jako naiwni i głupi, czyli zwierzęta. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia. Tylko wspólny koncert może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia. Muzyka dzięki możliwości aranżacji live jest tworzona w obecności widza i przez widza. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem, co dalej… płynie dalej, dyryguje, mimo nieobecności orkiestry, mimo złorzeczeń żony i prób przywołania go na brzeg.
autor: Adam Walny
reżyseria i scenografia: Adam Walny
muzyka: Jan Wyszkowski
czas: 65 min

19.07. g. 11 Sala Wielka / Poziom +1
TUWIM JULEK ‒ PARA BUCH, FRAZY W RUCH ‒ Teatr MAŁE MI (Warszawa)
Przedstawienie opowiada o dzieciństwie Juliana Tuwima, ukazując go jako niesfornego łobuza. Mały Julek pragnie zostać chemikiem i niemal wysadza w powietrze kamienicę, w której mieszka. Poznajemy wiele marzeń małego Tuwima: jak chciał zostać strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Akcja dzieje się przed wielkim słupem ogłoszeniowym, przypominającym rakietę kosmiczną. Wewnątrz słupa, oglądamy kukiełkowy teatr. W finale przewraca się on i zamienia w lokomotywę. Julek dalej marzy, a lokomotywa za sprawą rekwizytów przeistacza się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami…

Spektakl powstał w ramach Roku Tuwimowskiego.

scenariusz: Marta Guśniowska na podstawie książek WYDAWNICTWA LITERATURA Wiesławy Jędrzejczykowej – „Rany Julek” autorstwa Agnieszki Frączek i „Tuwimowo” Wandy Chotomskiej, Andrzeja Strąk, Marcina Brykczyńskiego, Pawła Wakuły i Michała Rusinka
scenografia: Karolina Kalmus, Marek Janiak
kostiumy: Ewa Fidziukiewicz
lalki: Kasia Szpilkowska
muzyka: Jacek BUDYŃ Szymkiewicz, Alexander Orlowski
typografia: Andrzeja STUDIO 18 Chętko
wsparcie reżyserskie: Piotr Bikont
obsada: Sława Tarkowska, Graza Wielgus
czas: 55 min

26.07. g. 11 Sala Wielka / Poziom +1
NID ‒ Olsztyński Teatr Lalek (Olsztyn)
Czarownica Alianna znajduje bezpańskiego psa na skraju wyczerpania. Jest to suczka imieniem Nid. Alianna zabiera ją do swojego Domu ‒ dość nadzwyczajnego. W nowym miejscu Nid poznaje osobliwych mieszkańców i zaprzyjaźnia się z Janem ‒ starym, długo nieużywanym płaszczem. Pies kłóci się z nim na temat jakości życia ‒ zastanawia się, czy lepsze jest życie w Domu, czy przeżywanie przygód poza nim. Pewnego dnia Nid odkrywa, że nie może wyjść, nie ma pojęcia dlaczego, łapy same zatrzymują się w progu domu czarownicy. Czy to kwestia magii?

reżyseria: Andrzej Bartnikowski
muzyka: Maria i Marcin Rumińscy
scenografia: ChiBaChi
występują: Hanna Banasiak, Monika Gryc, Adam Hajduczenia
czas: 60 min

2.08. g. 11 Sala Wielka / Poziom +1
PIOSENKI NIE TYLKO O ZWIERZĘTACH (koncert) ‒ Izabela Byra z Zespołem (Warszawa)
Zapraszamy na promocję płyty „Piosenki nie tylko o zwierzętach” wydanej 20 maja 2016. Zabawne i inteligentne teksty, chętnie powtarzane nie tylko przez dzieci, ale też przez dorosłych. W końcu „100 kilo sympatii i zero apatii” to cecha nie tylko małych hipopotamów, a czasem każda „królewna w ładnej sukience, może mieć brudne ręce”. Jedno jest pewne: tylko „Myszka Franciszka, w zjadaniu sera do zera, jest mistrzem świata. Tratatatata”.
Nowatorstwo i niezwykłość tej muzyki, polega na poważnym potraktowaniem dziecka-słuchacza, zarówno w sferze tekstowej, jak i muzycznej, choć z dużą dozą dowcipu. Obecność na scenie dynamicznej sekcji dętej spotyka się z żywiołową reakcją dziecięcej publiczności. Piosenki zaaranżowane są niezwykle ciekawie, pojawia się w nich mnóstwo instrumentów, jak: banjo, ukulele, dzwonki, dzwoneczki, kotły, trąbki, puzon…do tego wokal, śmiechy dzieci, śpiew ptaków.

Twórczynią projektu jest Izabela Byra ‒ autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka zespołów Żywiołak, Village Kollektiv, Warsaw Afrobeat Orchestra.

realizacja: Paweł Gawlik
teksty: Izabela Byra, Wojciech Wójtowicz
kompozycje: Izabela Byra, Bartłomiej Rzeczycki, Wojciech Trusewicz
występują: Izabela Byra – śpiew, Bartek Rzeczycki – instrumenty klawiszowe, Adam Kłosiński – puzon, Rafał Gańko – trąbka
czas: 60 min

16.08. g. 11 Sala Wielka / Poziom +1
PIPI ‒ Teatr (Divadlo) PIKI (Pezinok, Słowacja)
Przygody Pipi Langstrumpf szalonej dziewczynki, bohaterki książek Astrid Lindgren.
A wszystko w interpretacji Katki Aulitisovej i L’ubo Piktora twórców i głównych filarów Teatru Piki ze Słowacji. Rudowłosa mała Szwedka i jej przyjaciele Tomi i Anika – w takiej wersji jeszcze ich nie widzieliście: duże lalki sceniczne, przebojowa gra aktorska i bajeczna oprawa plastyczna.

autor: Astrid Lindgren
scenariusz/adaptacja: Katka Aulitisová i L’ubo Piktor
muzyka: Borek Suchanek
kostiumy: Aleś Votava
reżyseria: Katka Aulitisová i L’ubo Piktor
występują: Katka Aulitisová i L’ubo Piktor
czas: 60 min

23.08. g. 11 Sala Wielka / Poziom +1
TAJEMNICE KINA ‒ Miejski Teatr Miniatura (Gdańsk)
„Tajemnica kina” jest kolejną historią z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” stworzonej przez Martina Widmarka i Helen Willis. Lasse i Maja wraz z widzami mają nową zagadkę do rozwiązania ‒ ktoś kradnie psy mieszkańców miasteczka Valleby i żąda za nie ogromnych okupów. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego.
Widzowie nie tylko mają szansę oglądać za pomocą rejestrującej kamery akcję na makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zaglądać do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio, w którym jest wyświetlany film autorstwa reżysera spektaklu Ireneusza Maciejewskiego i scenografa Dariusza Panasa. Na ścianach zawieszone są plakaty i zdjęcia, które regularnie są zmieniane ‒ jak w prawdziwym kinie. Pojawiają się postaci znane z poprzedniej części serii, ale poznajemy również innych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy mieszkańcy podobni są do gwiazd kina…

Spektakl w ramach ZAMKU KSIĄŻEK współorganizowany z działem Literatury CK ZAMEK

autor: Martin Widmark i Helena Willis
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
reżyseria i adaptacja: Ireneusz Maciejewski
scenografia i lalki: Dariusz Panas
muzyka: Old Time Radio
asystent reżysera: Jakub Ehrlich
inspicjent: Zbigniew Okęcki
występują: Jakub Ehrlich (Lasse), Wioleta Karpowicz (Maja), Piotr Kłudka (Zorban, Złodziej), Jacek Majok (Komisarz, Teodor), Hanna Miśkiewicz (Iva Ross, Sprzedawca słodyczy, Złodziej), Magdalena Żulińska (Panna Lund, Złodziej)
czas: 60 min

TEATR NA DOTYK
Kameralne realizacje teatralne i muzyczne w różnych technikach i formach wyrazu.
wydarzenia przeznaczone dla widzów od 6. roku życia
bilety: 7 zł dziecko, 10 zł dorosły, dzieci do lat 3 gratis, bilet dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej (w ramach projektu Poznań PRO Rodzina) dla rodziny: 20 zł

14.07. g. 11 Sala Audiowizualna / Poziom 2+
RYBAK ‒ Teatr Cieni KA (Karagöz) (Zalesie Górne – Warszawa)
Niezmiernie kolorowa, bogata wizualnie opowieść, w której wiecznie poszukujący łatwych pieniędzy Karagöz postanawia zarobić na życie łowieniem ryb. Pomimo różnych przeciwności jest bliski sukcesu. Niestety, wtedy właśnie spotyka bardzo ciekawe, nie zawsze przyjaźnie nastawione stworzenia.
Turecki teatr cieni KARAGÖZ przywędrował do Turcji z Dalekiego Wschodu, podążając dawnymi szlakami handlowymi i zmieniając się po drodze. Ogromną popularność teatr Karagöz zyskał w czasach Imperium Osmańskiego, kiedy towarzyszył wielu tureckim uroczystościom. Najczęściej poruszał problemy życia codziennego za pomocą humorystycznych historii z udziałem dwóch głównych bohaterów o cechach: Karagöza i Hacivata oraz innych charakterystycznych postaci, przedstawicieli różnych religii, krajów i grup społecznych.

scenariusz i reżyseria: zespół
dekoracje i lalki: zespół
występują: Umut Niebioglu, Monika Wyrzykowska, Albert Kwiatkowski
czas: 45 min

21.07. g. 11 Scena Nowa / Poziom +3
OPOWIEŚCI STAREGO KREDENSU ‒ Teatr POD ORZEŁKIEM (Białystok)

Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi Król Wałek Pierwszy, a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce, pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie Rycerzy Zakonu Grzeczności.

reżyseria i scenariusz: Mariusz Orzełek
muzyka: Agnieszka Glińska
scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
występują: Małgorzata Linkiewicz i Mariusz Orzełek
czas: 50 min

4.08. g. 11 Scena Nowa / Poziom +3
KRÓL MACIUŚ I ‒ Teatr FIGUR (Kraków)
Spektakl „Król Maciuś I” to historia dorastania. To opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, pogoni za marzeniami i konfrontowaniu z porażką. W świecie, w którym obowiązuje terror uśmiechu i przymus sukcesu sprawdzamy, co będzie, jeśli wszystko nie będzie dobrze? Jeśli zrobimy błąd? Co będzie, jeśli przegramy?
Teatr Figur to teatr obrazkowy. Moglibyśmy powiedzieć – więcej niż rysunek, mniej niż film animowany. Twórcy wyczarowują cały świat z tektury, drutu, taśmy, cięty nożyczkami, świecony ręcznie robionymi lampami. Żadnych projektorów multimedialnych, reflektorów ledowych, zapadni… prawdziwy teatr analogowy.

autor: Janusz Korczak, adaptacja Marta Hankus
reżyseria: Dagmara Żabska
scenografia: Edyta Stajniak
muzyka: Tomasz Krzyżanowski
występują: Dominika Byrska, Marta Hankus, Mateusz Wróbel, Tadeusz Dylawerski
czas: 50 min

11.08. g. 11 Scena Nowa / Poziom +3
PLUM I BULB, CZYLI PROBLEMY Z WODĄ ‒ Teatr CHRZĄSZCZ W TRZCINIE (Rabka-Zdrój)
Spektakl o charakterze ekologicznym, poruszający problem zanieczyszczenia środowiska. Tytułowi bohaterowie to rybka Plum i ośmiornica Bulb. Spektakl interdyscyplinarny wykorzystujący animowane na żywo projekcje filmowe, teatr cieni i teatr lalek. Dodatkowym walorem przedstawienia jest muzyka grana na żywo.

reżyseria: zespół
scenografia: zespół
muzyka: Piotr Kolecki
występują: Marta Skrocka, Cezary Skrocki, Piotr Kolecki
czas: 60 min

23.08. g. 11 / Sala Wielka / bilet: 10 zł (dorośli), 7 zł (dzieci)
SPEKTAKL „TAJEMNICA KINA” / Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, adaptacja i reż. Ireneusz Maciejewski
Spektakl na podstawie „Tajemnicy kina”, drugiej z serii książek detektywistycznych dla dzieci Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. „Tajemnica kina”, tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów”, jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo. Przedstawienie jest pełne humoru, dynamiczne, zaskakujące i nieszablonowe, dzięki czemu zaciera się granica między sceną a publicznością.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Zamkowe Lato dla Dzieci 2016 – teatr

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Centrum Kultury ZAMEK to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Co roku organizujemy około 2500 wydarzeń, które tworzymy z myślą o naszych gościach. W przestrzeniach ZAMKU przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, …

Więcej

Adres:

ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań


Kontakt:

61 64 65 272
informacja@ckzamek.pl
http://ckzamek.pl/
facebook

ZOBACZ TAKŻE:latoteatrwakacje

Zobacz także