Zamek Królewski na Wawelu – Bezpłatne zwiedzanie wystaw i oferta edukacyjna w listopadzie 2016

Zamek Królewski na Wawelu mapa

poniedziałek 21.11.2016 do środa 30.11.2016

Wstęp bezpłatny

Wawel Kraków

W listopadzie 2016 wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Dla zwiedzających udostępnione są następujące wystawy:

 • wtorek–sobota, godz. 9.30-16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, Gobeliny Ogińskich ze Słonimia oraz Leonardo da Vinci Dama z gronostajem
 • niedziela, godz. 10.00-16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony, Gobeliny Ogińskich ze Słonimia oraz Leonardo da Vinci Dama z gronostajem

 Ostatnie wejście na wystawy o godz.15.00.

W poniedziałki oraz 1 i 11 listopada wszystkie wystawy nieczynne.

Zwiedzanie na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych w dniu zwiedzania w kasie biletowej (Centrum Promocji i Informacji):

 • wtorek–sobota, godz. 9.00-14.45
 • niedziela, godz. 9.30-14.45

Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu. Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne.

W niedzielę zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych.

Grupy obowiązuje rezerwacja, przyjmowana i wydawana w Biurze Rezerwacji, tel. 12 422-16-97, bot@wawel.org.pl

Opis wystaw

 Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa nawiązują do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego naroż­nika zamku, gdzie od w. XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rze­czypospolitej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowie­cza po w. XVIII (m. in. paradne rzędy końskie).

Wawel Zaginiony

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesanso­wych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopa­liskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzen­ny wzgórza w w. XVIII. Można też obejrzeć wirtualną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicz­nych jest eksponowany w Lapidarium.

Gobeliny Ogińskich ze Słonimia

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje niezwykłą serię siedmiu jedwabnych gobelinów z przedsta-wieniami posągów bóstw antycznych. Zostały zamówione przez Michała Kazimierza Ogińskiego, hetmana wielkiego litewskiego, do dekoracji jego rezydencji w Słonimiu, a pierwotnie było ich dwanaście. Tematyka serii – figury bóstw ustawione w niszach – wzorowana była na rycinach pokazujących rzeźby z ogrodów w Wersalu. Gobeliny wykonał w Słonimiu niemiecki tkacz Johan Carl Kletsch między rokiem 1784 a 1788. Kolekcja przeszła w ręce rodziny Pusłowskich i zdobiła ich siedziby w Albertynie i Czarkowach aż do wybuchu I wojny światowej. Tragiczny pożar, który w roku 1914 strawił czarkowski pałac, spowodował  zniszczenie części zbioru, pozostałe zaś tkaniny uległy rozproszeniu. Wawel posiada od roku 1935 dwie tapiserie – „Flecistę” i „Amfitrytę”, a kolejne trzy pozyskał jako depozyty z Muzeum Książąt Czartoryskich i z Zamku Królewskiego w Warszawie.

W styczniu 2015 pan Xawery Pusłowski z Waszyngtonu ofiarował na Wawel dwa ostatnie gobeliny – „Ledę” i „Florę”. W ten sposób udało się zgromadzić na Zamku wawelskim wszystkie znane tkaniny z tej niezwykłej serii.

Leonardo Da Vinci Dama z gronostajem

Najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie gości w Zamku Królewskim na Wawelu. Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia Mediolanu Ludovica Sforzy, wykonanym na jego zlecenie około roku 1490. Ma wymowę alegoryczną, odnoszącą się do ich miłości. Gronostaj, w języku greckim galée, jest aluzją do nazwiska Cecylii, a także do osoby księcia, którego – po otrzymaniu Orderu Gronostaja od księcia Neapolu – nazywano „białym gronostajem”. Portret około roku 1800 nabył, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach.

Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, pozostaje jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na Wawelu będzie eksponowany zakończenia renowacji Muzeum XX Czartoryskich.

Edukacja

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia realizowane w ramach wspólnego projektu edukacyjnego Czterech Rezydencji Królewskich. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia toKrólowie i sztuka”.

W listopadzie uczniowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w lekcjach muzealnych. Szeroka oferta edukacyjna jest adresowana do wszystkich poziomów nauczania, a prowadzone przez nas zajęcia mają przyjazną dla uczniów formę dialogu. Przygotowane lekcje mają na celu zapoznanie uczniów z historią Zamku Królewskiego i Wzgórza Wawelskiego, losami dynastii Jagiellonów, królewską kolekcją dzieł sztuki, mecenatem artystycznym sprawowanym przez kolejnych władców, a także przybliżenie epoki renesansu.

Ponadto w ofercie edukacyjnej Zamku znajdują się zajęcia warsztatowe dedykowane najmłodszym, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z historią i sztuką. Dorosłych zapraszamy na spotkania poświęcone wawelskim ekspozycjom i zbiorom.

100 lekcji muzealnych dla szkół

Przedszkola (6-latki):
Legendy wawelskie

Szkoły podstawowe klasy I-III
Legendy wawelskie
Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku

Szkoły podstawowe klasy IV
Królowie na Wawelu – życie codzienne w zamku
Wawel legendarny i historyczny

Szkoły podstawowe klasy V- VI
Wawel – rezydencja władców Polski

Szkoły ponadpodstawowe (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, licea, technika)
Wawel – rezydencja władców Polski
Renesans

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja – tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon.-pt., godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00

Lekcje realizowane są od wtorku do piątku, ilość miejsc ograniczona. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób wraz z opiekunami.

Spotkania dla rodzin z dziećmi

 • 5 listopada 2016 „Zrób się na bóstwo”
  warsztat dla rodzin z dziećmi (7-12 lat), towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia
  zajęcia prowadzą: Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno
  12.30, obowiązuje rezerwacja miejsc
 • 19 listopada 2016 „Świętych atrybuty”
  zajęcia dla rodzin z dziećmi (9-12 lat) w ramach cyklu Wawelskie spotkania z historią i sztuką
  prowadzą: Bożena Litewka i Robert Adamczak
  10.30, obowiązuje rezerwacja miejsc

rezerwacja – tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon.-pt., godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00

Spotkania dla dorosłych

 •  3 listopada 2016 „Siedziby Ogińskich i Pusłowskich na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej” dr Maria Kałamajska-Saaed – wykład towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia
  17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7
 • 5 listopada 2016 „Tajemnice ceramiki”
  warsztat w ramach cyklu Spotkania dla Seniorów (grupa początkująca – I rok)
  zajęcia prowadzi Renata Tomków
  10.30, obowiązuje rezerwacja miejsc
 • 6 listopada 2016 „Wawel Zaginiony” dr Beata Kwiatkowska-Kopka
  wykład w ramach cyklu Spotkania dla Seniorów
  11.00, obowiązuje rezerwacja miejsc
 • 10 listopada 2016 „Maria księżna Ogińska” dr hab. Ryszard Nowicki
  wykład towarzyszący wystawie czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia
  17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7
 • 17 listopada 2016 „Kolekcje tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu” dr Magdalena Piwocka, Magdalena Ozga
  wykład w ramach cyklu Wawel znany i nieznany
  17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7
 • 27 listopada 2016 Zwiedzanie z kustoszem wystawy czasowej Gobeliny Ogińskich ze Słonimia
  13.00, obowiązuje rezerwacja miejsc

 rezerwacja – tel.: 12 422 51 55, wew. 290, pon.-pt., godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:muzeumwystawa