Zapraszamy do Klockowni!

Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Św. Wawrzyńca 15
📅 sobota 25.05.2024 do niedziela 26.05.2024
Zajęcia edukacyjne w MIT w maju
W MIT spędzamy czas rodzinnie, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach i dzieci i dorosłych! Nasze zajęcia wprowadzą w tematy inżynierii miasta. Wykonywane samodzielnie doświadczenia tłumaczą świat techniki i sprawiają, że zasady fizyki są łatwiejsze do zrozumienia.

Każdy miesiąc to jedne zajęcia z cyklu:

Warsztaty modelarskie
Zbudujemy wspólnie drewniane pojazdy i poznamy ciekawostki na ich temat. Przy okazji poćwiczycie wyobraźnię przestrzenną, umiejętności manualne, a także… cierpliwość.

Poznajemy maszyny proste
Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie! A najlepiej poznacie je, obserwując ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że konstrukcje maszyn prostych możecie znaleźć w otaczającym świecie, także w wielu domowych sprzętach.

Jak to działa?
Zajęcia przeniosą Was w świat młodych konstruktorów i inżynierów. Wyjaśnimy, w jaki sposób działają przedmioty, takie jak dzwonek do drzwi, skrzynia biegów, piec kaflowy czy teleskop. To warto wiedzieć!

Warsztaty drukarskie
Pokażemy zaczarowany świat zabytkowej drukarni. Kto jeszcze pamięta jak dawniej składano druki? Wyjaśnimy czym jest barwienie materiałów, sitodruk czy projektowanie. Oprócz teorii będzie też praktyka! Uczestnicy samodzielnie wykorzystają techniki drukarskie.

Terminy i tematy zajęć w maju:

11 maja, godz. 14:00
Z cyklu Jak to działa: Skrzynia biegów
Po co w skrzyni koła zębate? Kiedy wcisnąć sprzęgło, a kiedy gaz? Na zajęciach omówimy działanie skrzyni biegów z użyciem modeli interaktywnych.
Zajęcia dla dzieci od 6 lat do 12 lat

17 maja, godz. 18:00-00:00
Noc Muzeów 2024

18 maja, godz. 14:00
Z cyklu Zajęcia modelarskie: Lokomotywa
Stoi na stacji lokomotywa…chyba każdy zna ten wiersz Juliana Tuwima, ale czy każdy wie, jak działają silniki parowe? Na zajęciach porozmawiamy o historii transportu kolejowego oraz samodzielnie wykonamy lokomotywę.
Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

25 maja, godz. 14:00
Z cyklu Poznajemy maszyny proste: Przekładnia zębatkowo-liniowa
Co ma wspólnego kolej z łańcuchem od roweru? Na zajęciach poznamy mechanizm działania przekładni zębatkowo-liniowej i wykonamy doświadczenia z nią związane.
Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat

26 maja, godz. 14:00
Z cyklu Sekrety drukarstwa: Sitodruk
Podczas zajęć zaprezentujemy jedną z najstarszych metod druku – sitodruk. Uczestnicy dowiedzą się, skąd się wywodzi oraz na czym polega. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać pamiątkowy nadruk na materiale.
Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

Aktualną ofertę zajęć weekendowych znajdziesz w zakładce – wydarzenia
W ramach biletu możliwe jest zwiedzanie wystawy stałej.

Każdy bilet na zajęcia edukacyjne uprawnia do zwiedzania wystawy stałej „Miasto. TECHNOCZUŁOŚĆ”? To dwie atrakcje w cenie jednej!
Po zakończeniu zajęć można na wystawie w Strefie LAB kontynuować przeprowadzanie doświadczeń na stanowiskach i zapoznać się z jednostkami układu SI. Albo przypomnieć sobie ulubione fragmenty z całej ekspozycji lub uważniej przyjrzeć się któremuś z 600 zabytków techniki. Wśród nich są między innymi pierwsze pralki, odkurzacze, radia, telewizory, maszyny do pisania, komputery, zabytkowe samochody czy tramwaje.
Wystawa pokazuje, jak kiedyś żyło się w mieście. Jej odwiedzanie to znakomita propozycja na rodzinne spędzanie czasu. Ułatwia zrozumienie zmian w otaczającym nas świecie. Tworzy wspólne tematy rozmów i łączy pokolenia.
Na tę wystawę warto wracać!

——————————————

Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

Cena biletu* na zajęcia w soboty:
dziecko – 40 zł (każde kolejne dziecko – 30 zł); opiekun – 10 zł

Cena biletu* na zajęcia w drukarskie w niedzielę:
dziecko – 50 zł; opiekun – 10 zł