Zajęcia edukacyjne w MIT w kwietniu

Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Św. Wawrzyńca 15
📅 sobota 20.04.2024 do niedziela 21.04.2024
Zajęcia edukacyjne w MIT w kwietniu
W MIT spędzamy czas rodzinnie, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach i dzieci i dorosłych! Nasze zajęcia wprowadzą w tematy inżynierii miasta. Wykonywane samodzielnie doświadczenia tłumaczą świat techniki i sprawiają, że zasady fizyki są łatwiejsze do zrozumienia.

Każdy miesiąc to jedne zajęcia z cyklu:

Warsztaty modelarskie
Zbudujemy wspólnie drewniane pojazdy i poznamy ciekawostki na ich temat. Przy okazji poćwiczycie wyobraźnię przestrzenną, umiejętności manualne, a także… cierpliwość.

Poznajemy maszyny proste
Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie! A najlepiej poznacie je, obserwując ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że konstrukcje maszyn prostych możecie znaleźć w otaczającym świecie, także w wielu domowych sprzętach.

Jak to działa?
Zajęcia przeniosą Was w świat młodych konstruktorów i inżynierów. Wyjaśnimy, w jaki sposób działają przedmioty, takie jak dzwonek do drzwi, skrzynia biegów, piec kaflowy czy teleskop. To warto wiedzieć!

Warsztaty drukarskie
Pokażemy zaczarowany świat zabytkowej drukarni. Kto jeszcze pamięta jak dawniej składano druki? Wyjaśnimy czym jest barwienie materiałów, sitodruk czy projektowanie. Oprócz teorii będzie też praktyka! Uczestnicy samodzielnie wykorzystają techniki drukarskie.

Terminy i tematy zajęć w kwietniu:

6 kwietnia, godz. 14:00
Z cyklu Jak to działa: Farbowanie tkanin barwnikami naturalnymi
Plama na białej bluzce? Trudno! Dzięki mocy roślin stworzymy na niej wyjątkowe wzory. Przygotujemy warsztat barwierski oraz poznamy różne rodzaje tkaniny.
Zajęcia dla dzieci od 6 lat do 12 lat

13 kwietnia, godz. 14:00
Z cyklu Zajęcia modelarskie: Samochód dostawczy
Samochód dostawczy, czyli jaki? Co wyróżnia go od osobówki? Jaka była polska historia tych aut? Na zajęciach przybliżymy ten temat oraz poznamy Żuka i Nysę. Każdy uczestnik wykona własny model popularnego dostawczaka.
Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

20 kwietnia, godz. 14:00
Z cyklu Poznajemy maszyny proste: Waga – dźwignia
Najbardziej znanym przykładem dźwigni dwustronnej jest waga. Każdy z nas choć raz w życiu miał z nią do czynienia. Ale czy wiecie jak dokładnie działa i z jakich elementów się składa? Na zajęciach stworzymy prostą wagę szalkową na bazie dwustronnej dźwigni. Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat

21 kwietnia, godz. 14:00
Z cyklu Sekrety drukarstwa: Drukowanie sublimacyjne
Czy jest druk sublimacyjny? Jak wykonać nadruk na materiale? Czym jest obraz lustrzany? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach. Nie zabraknie też praktyki. Uczestnicy zaprojektują nadruk, który potem umieszczą na przygotowanym materiale. Zajęcia dla dzieci od 7 lat do 13 lat

Każdy bilet na zajęcia edukacyjne uprawnia do zwiedzania wystawy stałej „Miasto. TECHNOCZUŁOŚĆ”? To dwie atrakcje w cenie jednej!
Po zakończeniu zajęć można na wystawie w Strefie LAB kontynuować przeprowadzanie doświadczeń na stanowiskach i zapoznać się z jednostkami układu SI. Albo przypomnieć sobie ulubione fragmenty z całej ekspozycji lub uważniej przyjrzeć się któremuś z 600 zabytków techniki. Wśród nich są między innymi pierwsze pralki, odkurzacze, radia, telewizory, maszyny do pisania, komputery, zabytkowe samochody czy tramwaje.
Wystawa pokazuje, jak kiedyś żyło się w mieście. Jej odwiedzanie to znakomita propozycja na rodzinne spędzanie czasu. Ułatwia zrozumienie zmian w otaczającym nas świecie. Tworzy wspólne tematy rozmów i łączy pokolenia.
Na tę wystawę warto wracać!

——————————————

Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 9.00-17.00:
– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

Cena biletu* na zajęcia w soboty:
dziecko – 40 zł (każde kolejne dziecko – 30 zł); opiekun – 10 zł

Cena biletu* na zajęcia w drukarskie w niedzielę:
dziecko – 50 zł; opiekun – 10 zł