Zabawy na podłodze – dlaczego są ważne i jak zadbać o podłogę, aby była bezpieczna dla dziecka?

poniedziałek 23.03.2020 do niedziela 29.03.2020

Zabawy na podłodze – dlaczego są ważne i jak zadbać o podłogę, aby była bezpieczna dla dziecka?

Najprostsze i bezpieczne – tak najczęściej myślimy o dziecięcych zabawach na podłodze. Jednak okazuje się, że tego rodzaju aktywność dziecka ma dla jego rozwoju naprawdę duże znaczenie, a niewłaściwie przygotowana podłoga może stanowić dla malucha niemałe zagrożenie. Podpowiadamy, jak sprawnie i wygodnie zadbać o czystość podłogi oraz co zrobić, aby podłoga stała się atrakcyjnym miejscem do zabawy.

 Czysta podłoga to podstawa

Kurz, roztocza, do tego czasem sierść / włosy domowego pupila – wszystko to możesz znaleźć na podłodze, nawet jeśli odkurzasz regularnie i wyjątkowo starannie. A wszystkie te wymienione zanieczyszczenia mogą stanowić konkretny problem, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko jest alergikiem (pyłki, kurz, sierść zwierząt). Dodatkowo, nie możemy zapomnieć, że dzieci nieustannie wkładają paluszki do buzi i właśnie buzię traktują jako jeden z narządów pozwalających poznawać im otaczający świat. Czysta podłoga to zatem absolutna podstawa, nie tylko podczas zabawy na podłodze. Na szczęście na pomoc rodzicom przychodzi zaawansowana technologia. W codziennych obowiązkach doskonale wyręczy Cię robot odkurzający – podłoga będzie higienicznie czysta i pozbawiona wszelkich pyłków, drobinek kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zaawansowane systemy podwójnej filtracji wychwytują bowiem 99% pleśni, pyłków, roztoczy kurzu domowego oraz psich i kocich alergenów.

Robot może pracować niemal nieustannie, gruntownie i codziennie – bez Twojego wysiłku, zatem będziesz mieć więcej czasu i energii na zabawę z dzieckiem!

Dlaczego zabawa na podłodze jest ważna dla dziecka?

Kontakt z podłogą jest niezwykle ważny dla dzieci, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Podłoga umożliwia swobodne, niczym nieskrępowane, a przy tym bezpieczne poznawanie przestrzeni wokół. Bawiąc się na podłodze maluchy odkrywają także swoje ciało. Podłoga stwarza możliwości jego poznania, odczuwania i doświadczania tego, jak ciało zachowuje się pod wpływem grawitacji. Zabawy na podłodze to świetna okazja do zdobywania nowych umiejętności, rozwijania motoryki i równowagi.

W co się bawić?

Wyposażając podłogę w miękkie kocyki, kolorowe maty oraz zabawki stworzysz atrakcyjne, a przy tym przytulne miejsce do zabawy. Wiele zależeć będzie tutaj jednak od wieku malucha.

Maty edukacyjne wyposażone są najczęściej w wiele kolorowych, czasem grzechoczących elementów, które skutecznie przyciągają uwagę dziecka i zachęcają do samodzielnego chwytania, pociągania, łapania. Wartą uwagi propozycją są także podłogowe układanki w formie dużych, miękkich puzzli, które pozwalają stworzyć kreatywną przestrzeń do zabawy.

Jeszcze więcej korzyści dziecko uzyska jednak poprzez zabawę z Tobą. W co się bawić? Doskonałą propozycją będą tutaj zabawy polegające np. na turlaniu piłeczki, czy powolnym podciąganiu malucha za schwytane rączki. Jeśli dziecko potrafi już chwytać grzechotki, możecie bawić się nimi wspólnie. Dobrym pomysłem będą także zabawy zachęcające maluszka do obracania się z pleców na brzuszek oraz z brzuszka na plecy.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie