Zabawki w Muzeum Zabawek i Zabawy – Kielce

czwartek 16.04.2015 do środa 30.09.2015

Zabawki w Muzeum Zabawek i Zabawy – Kielce

Od 16 kwietnia 2015 r. Muzeum Zabawek i Zabawy w Galerii Dziecięcej „Abrakadabra” zaprezentuje wystawę rzeźby ceramicznej „Zabawki” Katarzyny Handzlik.

Impuls ekspresji artystycznej stanowiła kolekcja miniaturowych zabawek z okresu PRL-u, którą zgromadził Ojciec Katarzyny. Uzupełnieniem będą owe miniaturki, których ceramiczne interpretacje zobaczymy na ekspozycji.

Sama tłumaczy inspirację słowami – Sentyment żywiony do zabawki skłonił mnie, by swoją twórczość osnuć wokół tego wątku. Traktując zabawkę jako ewokację, metaforę dzieciństwa, z każdą kolejną pracą wyruszam na spotkanie zarówno swojej przeszłości, jak i uniwersalnego Początku.

Istotne jest to, że „Zabawki" żywo korespondują z niedawno otwartą wystawą z okazji 35-lecia istnienia Muzeum Zabawek i Zabawy. Można dzięki temu dostrzec dwa różne, ale i jednocześnie powiązane ze sobą perspektywy widzenia dzieciństwa. Z jednej strony na wystawie „Zabawki" autorka przedstawia czas utracony, czas wyidealizowanych lat dziecinnych, do którego de facto powrócić nie sposób. Z kolei na wystawie jubileuszowej pojęcie dzieciństwa jest wciąż żywe, ta wystawa i wszystkie pozostałe przenoszą w czasie, wywołują pozytywne emocje, i co ważne, nie pokrywa ich patyna upływającego czasu, a wręcz przeciwnie – tchną ciągle świeżością, budzą ciekawość najmłodszych zwiedzających

Katarzyna Handzlik jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskała również tytuł doktora sztuki. Pracuje jako adiunkt w cieszyńskim Zakładzie Rzeźby na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ma w dorobku 16 wystaw indywidualnych w Polsce i Wielkiej Brytanii, brała udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach związanych ze sztuką. Jej działania artystyczne skupione są wokół rzeźby ze szczególnym uwzględnieniem medium ceramicznego. Temat dzieciństwa i zabawki zajmuje w jej twórczości szczególne miejsce, jako sposób na odbycie melancholijnej podróży do świata, który nasze wspomnienia malują w pięknych barwach. Ceramiczne zabawki to pomniki dzieciństwa. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia 2015 r. o godz. 17 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, pl. Wolności 2. Wystawa potrwa do końca września 2015 r.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach - atrakcje dla dzieci Kielce

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Jesteśmy największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentujemy kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Dokładamy wszelkich …

Więcej

Adres:

25-367 Kielce
Plac Wolności 2Kontakt:

41 34 33 700
poczta@muzeumzabawek.eu
http://www.muzeumzabawek.eu
facebook