Zabawa z kulturą – tradycyjne zabawy i gry Azji. Wystawa czasowa

Muzeum Azji i Pacyfiku Solec 24
📅 sobota 07.04.2018 do poniedziałek 30.07.2018
bezpłatne
Zabawa z kulturą - tradycyjne zabawy i gry Azji. Wystawa czasowa.

Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą naszej aktywności. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od wieku, języka czy miejsca, aktywność ludyczna była ważnym elementem codzienności. W wolnych chwilach ludzie bawili się oraz grali dla poprawienia  humoru, dla chwili odprężenia lub dla podtrzymania więzi. Gry uczyły przydatnych w życiu umiejętności, były częścią rytuałów, przekazywały zasady moralne oraz integrowały pokolenia. Przez tysiące lat towarzyszyły człowiekowi w podróży. Adaptowały się do
nowych miejsc. Zmieniały się ich nazwy, reguły. Umierały i odradzały się w nowych znaczeniach, środowiskach i regionach. Są świadectwem nieustannego przenikania się kultur. Ślady ich wędrówki można  odnaleźć w starożytnych malowidłach czy rzeźbach, a
także w naszym najbliższym otoczeniu.  Zabawy i gry azjatyckie stanowią bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji. Ich wartość dostrzegło UNESCO, uznając, że zabawy i gry tradycyjne są równie ważnym elementem  dziedzictwa kulturowego jak zabytki sztuki, architektury czy języki regionalne i powinny być objęte ochroną.

Od 7 kwietnia 2018 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku można będzie oglądać wystawę poświęconą tradycyjnym grom i zabawom azjatyckim. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej publiczności historii gier, roli jaką odgrywają i treści kulturowych jakie niosą ze sobą. Ekspozycja będzie podróżą, przenoszącą nas w świat tradycyjnych aktywności podejmowanych na dziedzińcach indyjskich pałaców, japońskich klasztorów, w mongolskich jurtach i na polskich  podwórkach. Wystawa jest skierowana nie tylko do osób zainteresowanych kulturą Wschodu. Jej tematyka przybliża kulturę azjatycką także dzieciom i młodzieży w jeden z najprzyjemniejszych sposobów – poprzez zabawę.

Partnerami wystawy jest Muzeum Zabawek i Edukacji „Kolong Tangga” w Yogyakarcie (Indonezja), Peneliti Permainan Tradisional z Indonezji, World Traditional Culture Play  Association z Korei Południowej oraz Wydział Turystyki AWF Poznań.

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Ambasady Republiki Filipin, Ambasady Indii, Ambasady Malezji, Ambasady Republiki Indonezji, Ambasady Sri Lanki oraz Ambasady Wietnamu.