Zabawa i rozwój, czyli Polskie Radio Dzieciom nadaje!

📅 środa 19.12.2018 do środa 26.12.2018
Zabawa i rozwój, czyli Polskie Radio Dzieciom nadaje!

Kreskówki, gry video i fast foody – takie uzależnienia u dzieci wskazują psychologowie. Płytka rozrywka i złe nawyki, takie jak wielogodzinne siedzenie przed komputerem, negatywnie wpływają na rozwój dziecka, który jest procesem nieodwracalnym. Dziecko rozwija się słuchając, malując, czytając i śpiewając. Obcowanie z kulturą jest środkiem wychowawczym, kształtującym osobowość. I właśnie wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstało Polskie Radio Dzieciom – całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do rodziców.

Polskie Radio Dzieciom jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. Audycje kierowane do dzieci w Polskim Radiu Dzieciom rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo w godz. 6.00 – 21.00 przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.

Oferta programowa dla najmłodszych obejmuje słuchowiska, bajki, koncerty muzyczne, ciekawostki naukowe, i co ważne, lekcje języków obcych. Polskie Radio Dzieciom w sposób łatwy i dostosowany do percepcji dziecka przekazuje wiele informacji ze świata kultury, sztuki, przyrody. Porusza tematykę historyczną i popularnonaukową. Znając specyfikę i oczekiwania tej grupy odbiorców, tempo poszczególnych pasm jest dobrane zarówno do pory dnia, jak i charakteru audycji oraz tematów w nich poruszanych. Z pasją przekazuje wiedzę i „zaraża” ciekawością do świata.

dzieci w studio Polskiego Radia Dzieciom

 Kładziemy bardzo duży nacisk, aby nasze programy pobudzały dzieci intelektualnie oraz zachęcały do dalszego poznawania danego tematu. Tak rodzą się pasje i uwidaczniają talenty. Ważna jest dla nas, szczególnie we współczesnym świecie, więź rodzica i dziecka, dlatego wiele z naszych propozycji bazuje na wspólnej zabawie i nauce – informuje Daria Druzgała – Szefowa Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom to przede wszystkim autorskie audycje, niedostępne nigdzie indziej. Do najpopularniejszych programów należą m.in. „Warsztaty małego Artysty”, „Muzyczne podróże”, czy „Dr Witaminka”. Ogromną popularnością cieszą się lekcje języków obcych. Dzieci mogą słuchać audycji do nauki języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Młodzi odbiorcy mogli wysłuchać ciekawych relacji m.in. z Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Intermuza”, ze Święta Żółwia w warszawskim ZOO, a także z Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i spektaklu „Babcia mówi pa, pa” w Teatrze Rampa.

Pamiętamy także, że dla dzieci bardzo ważną rzeczą jest ruch, dlatego dużo czasu poświęcamy aktywności fizycznej i obecności na imprezach o charakterze sportowym. Duża popularnością cieszyła się nasza relacja z „Grupa Azoty Przedszkoliada 2018”, czyli największego w Europie cyklu imprez sportowych dla przedszkolaków. Misją tej akcji było krzewienie edukacji ruchowej. Dla dzieci była to świetna zabawa, a dla rodziców wpajanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat – dodaje

Ważną akcją antenową, do której przyłączyło się Polskie Radio Dzieciom było wydarzenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowano wiele audycji, które w sposób przystępny tłumaczą historię powstania naszego kraju, opowiadają o ważnych wydarzeniach jak Powstanie Styczniowe, Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe oraz przedstawiają najciekawsze miejsca Polski. Takie programy uczą dzieci szacunku do symboli narodowych i doceniania walorów Polski. Od 1 maja codziennie o godzinie 12.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom nadawany jest Hymn Polski.

Polskie Radio Dzieciom, ale także… rodzicom. Po godz. 21.00 program przeznaczony jest dla osób dorosłych, w którym można wysłuchać wiele ciekawych porad i wskazówek. Stacja promowała m.in. akcję Rzecznika Praw Dziecka „STOP szkolnej agresji”, której celem było nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej.

Jednym z czołowych projektów Polskiego Radia Dzieciom jest współpraca z Palcówkami Ambasadorskimi, przedszkolami i szkołami na terenie całego kraju. Należy do nich m.in. Gwiazdkopisanie.

Gwiazdkopisanie – konkurs słowem malowany!

Przepis na „Gwiazdkopisanie” jest prosty – wystarczy zebrać całą rodzinę, wskoczyć do wehikułu czasu, odnaleźć w czasoprzestrzeni najpiękniejsze gwiazdkowe wspomnienie, dodać szczyptę humoru i… przelać je na papier!

gwiazdkopisanie-02

Dla każdego dziecka najważniejsze są dwie rzeczy: święta z prezentami i rywalizacja. Postanowiliśmy te dwie rzeczy połączyć w jeden konkurs. Praca konkursowa zgłoszona do „Gwiazdkopisania” może być napisana w dowolnej formie: opowiadania, bajki, listu, kartki z pamiętnika lub wiersza, a kiedy z zakamarków pamięci „wyskakiwać” zaczną świąteczne opowiastki, będzie można przekonać się, jak wiele dowiemy się o sobie nawzajem – zachęca

Nagrodzone będą najlepsze prace indywidualne, ale także te grupowe. W tym przypadku zadecyduje liczba nadesłanych prac z danej placówki oświatowej. Im więcej prac od osób z danej szkoły lub przedszkola tym większe szanse na zdobycie wyjątkowej nagrody dla całej placówki.

Do wygrania są cenne nagrody, a wśród nich: radioodbiorniki DAB +, Nintendo i zestawy gier. Prace można nadsyłać do 20 grudnia. Konkursowe opowieści oceni jury w składzie: Martyna Chuderska dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom, Justyna Bednarek autorka książek dla dzieci m.in. „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” oraz Grzegorz Kasdepke pisarz dla dzieci i młodzieży, znany z książek o przygodach detektywa Pozytywki.

Szczegóły i regulamin „Gwiazdkopisania” znajdują się na stronie Polskiego Radia Dzieciom pod adresem: polskieradiodzieciom.pl. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 23 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom, a także na stronie i na facebookowym profilu.

Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w formie elektronicznej książki. Będą także odczytywane na antenie Polskiego Radia Dzieciom w okresie świątecznym.

Polskie_Radio_Dzieciom___jak sluchac

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy