Zaanimujemy ponad 30 miejsc parkingowych w ramach Park(ing) Day w Poznaniu!

📅 sobota 17.09.2016
Malta Festival Poznań
Poznańskie ulice nabierają rumieńców i nowych funkcji. W sobotę, 17 września, sprawdzimy jak przyjemnie można spędzić czas w centrum Poznania, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami, na ponad 30 miejscach parkingowych. Malta Festival Poznań po raz czwarty włącza się w międzynarodową akcję Park(ing) Day, ale po raz pierwszy w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Zaparkuj siebie w całym mieście

Wspólnie z Miastem Poznań oraz Zarządem Dróg Miejskich zaprosiliśmy do świętowania ponad 30 lokalnych instytucji kultury, kawiarni i małych przedsiębiorstw, z których każda odmieni wybrane przez siebie miejsce w miejsce przyjazne mieszkańcom. Na jeden weekendowy dzień zamiast zaparkowanych samochodów przy ulicach pojawią się kawiarniane stoliki, parkowe leżaki i doniczki z zielenią. W programie też niespodzianki m.in. Teatr Wielki otworzy przed operą teatralną garderobę, Teatr Nowy zaprosi do rozmowy z dramaturgiem Michałem Pabianem a Sklep Moher zachęcać będzie do wspólnego szydełkowania.

Kulturalny parking na Ratajczaka

Szykujemy także kulturalny parking. Przy ul. Ratajczaka (między ulicami św. Marcin i 27 Grudnia) powstanie specjalny Pas Kultury, który Fundacja Malta stworzy razem z Biblioteką Raczyńskich, Biblioteką Uniwersytecką, „Gazetą Wyborczą”, Kinem Muza, Muzeum Narodowym, Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Teatrem Polskim i Wydawnictwem Miejskim Posnania.

Każdy z partnerów szykuje na ten dzień coś specjalnego. Przygotowujemy m.in. koncert zespołu Part of the Kitchen, scenograficzny performance teatralny, warsztaty plastyczne dla rodzin, głośne czytanie książek o Poznaniu, akcję bookcrossing, wydawanie plakatów filmowych, mobilną redakcję gazety a także otwarcie komiksowej „Czytelni Nowej”.

Tuż obok, przy ulicy św. Marcin, odbędą się wydarzenia edukacyjne i informacyjne dotyczące zmian w ramach Strefy Tempo 30, które zorganizuje Rowerowy Poznań oraz Zarząd Dróg Miejskich.

Równowaga na ulicy

Bez obaw. Unikniemy zamykania ulic. Zamiast rewolucji proponujemy ewolucję. Postaramy się sprawdzić i porozmawiać o tym, jak w praktyce można zrównoważyć potrzeby całej wspólnoty mieszkańców – pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

Zobacz mapę Park(ing) Day Poznań oraz sprawdź szczegółowy program wydarzeń!