Za drzwiami karczmy… – szemrane rozrywki w XIV-XVII wieku.Nowa wystawa w Genius Loci
UD

Za drzwiami karczmy… – szemrane rozrywki w XIV-XVII wieku.Nowa wystawa w Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny „Genius loci”, Ks. I. Posadzego 3
🗺 mapa
📅 środa 15.11.2017 do niedziela 31.12.2017
Za drzwiami karczmy... - szemrane rozrywki w XIV-XVII wieku.Nowa wystawa w Genius Loci

Za drzwiami karczmy… będziemy mogli odkryć nową ekspozycję czasową mającą przez kilka miesięcy poić swym urokiem przybyłych do Rezerwatu gości. Po zakupie biletu zwiedzający z przyjemnością przełkną każdy haust średniowiecznej i nowożytnej tradycji biesiadowania.

W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na ul. Ks. I. Posadzego 3 od 15 listopada 2017 prezentowana będzie nowa wystawa czasowa. Pozwoli ona poznać historię staropolskich iście hedonistycznych nawyków, ale także ku przestrodze zgani każdego lekkoducha gotowego rzucić się w nurt lekkiego bytu.   

„Nie samą pracą człowiek żyje” – okazuje się, że to powiedzenie aktualne jest od stuleci.  W wolnym czasie ludzie uwielbiają dobrze się zabawić. Jak to robiono przed wiekami? Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, gry hazardowe oraz uciechy cielesne to przyjemności czekające na każdego, kto odwiedzał dawne oberże.

Nowa wystawa czasowa na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, wprowadzi nas w temat rozrywek, którym w karczmach oddawali się dorośli  w okresie XIV-XVII wieku. Wystawa będzie czynna od 15.11.2017 do 31.03.2018. Kuratorem ekspozycji jest mgr Anna Połuboczek z Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. Wejście będzie możliwe po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu Archeologicznego  Genius Loci.

Serdecznie zapraszamy!

***

O Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zlokalizowaną na Ostrowie Tumskim. To przede wszystkim „miejsce dobrych pomysłów”, do których inspirację stanowią oryginalne umocnienia grodu poznańskiego z okresu średniowiecza i renesansu.

Rezerwat został otwarty w 2012 r. Jego nazwa – Genius loci (łac. Duch opiekuńczy), nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta.

Zwiedzanie rezerwatu rozpoczyna film wykonany w technologii 3D. Następnie zwiedzający przechodzą na ekspozycję, by ujrzeć oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Jeszcze lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomaga obraz holograficzny i multimedialne kioski, a także otwarta w 2016 roku nowa wystawa stała „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”. Rezerwat jest zatem miejscem, które łączy tradycję z nowoczesną technologią, co przyciąga turystów.

Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” jest Miejską Instytucją Kultury finansowaną z budżetu Miasta Poznania.

 

215 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent