Z Wielkopolskiej Ziemi – impreza poświęcona rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
🗺 mapa
📅 niedziela 07.10.2018
Z Wielkopolskiej Ziemi - impreza poświęcona rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Wydarzenie zorganizowane w roku stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego ma na celu popularyzację tematyki wysiłku środowiska wiejskiego w przygotowaniach oraz przebiegu tego niepodległościowego zrywu.

Impreza skierowana jest dla mieszkańców województwa ze szczególnych uwzględnieniem młodzieży.
Celem imprezy jest propagowanie postaw patriotycznych i edukacja w oparciu o chlubne karty z naszej przeszłości, wykazanie że powstanie było ruchem nie tylko lokalnym ale i o znaczeniu ogólnopolskim, propagowanie wiedzy o środowisku wiejskim jako istotnym czynniku prowadzącym do zwycięstwa. Środowisko to bowiem przez lata zaborów nie utraciło tożsamości narodowej i kulturowej. Etos pracy i postawa społeczna Wielkopolan mimo lat zaborów były tak silne, że zadecydowały o zwycięstwie – już w pierwszych dniach powstania odzyskano z rąk Niemców prawie cały obszar Wielkopolski. Silna gospodarka wiejska i potencjał ekonomiczny Wielkopolski stanowiły następnie istotny element w budowaniu niepodległego kraju po okresie zaborów.

Za symbol udziału warstw chłopskich i ziemiańskich w Powstaniu przyjęto Poznańską Pyrę – popularny i rozpoznawalny symbol Wielkopolski

Atrakcje imprezy to:
Obóz Powstańczy , prezentujący umundurowanie, broń oraz szpital polowy.
Teatrzyk dla dzieci „Wóz Drzymały” – przybliży najmłodszym zwiedzającym historię Michała Drzymały i jego walki z germanizacją.
Pokaz jazdy ułanów – podczas trwania imprezy szwadron ułanów prezentować będzie konie, dokona pokazu jazdy
Strzelnica
Rekonstrukcja zupy powstańczej – opracowana na podstawie zachowanych informacji – we wspomnieniach i dokumentach poświadczających przekazywane powstańcom dary żywnościowe oraz na bazie przepisów z tamtych lat.
Stanowisko degustacji kawy zbożowej –sztandarowego napoju powstańców, który przewija się we wszystkich wspomnieniach i relacjach.
Komiks poświęcony wydarzeniom Powstania Wielkopolskiego – z przeznaczeniem dla młodzieży
Stanowiska interaktywne dla dzieci – kolorowanki, pieczątki, chorągiewki, rozetki itp.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Z WIELKOPOLSKIEJ ZIEMI
Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
niedziela 7 października 2018r.
godz. 10.00 – 17.00
ZAPRASZAMY!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent