Z głową bez karabinu – powojenne dokonania AK-owców na nowej wystawie w Muzeum AK

poniedziałek 22.08.2016 do środa 31.08.2016

Z głową bez karabinu – powojenne dokonania AK-owców na nowej wystawie w Muzeum AK

Kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO? Kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2? Kto w swoim herbie umieścił znak Polski Walczącej? Kto stworzył nowe założenia urbanistyczne peruwiańskiego miasta Chimbote, a kto wybudował schronisko i obserwatorium na Śnieżce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć na wystawie czasowej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.

Wystawa „Z głową bez karabinu” prezentuje powojenne dokonania AK-owców.  Wśród żołnierzy byli konstruktorzy, wynalazcy, artyści i sportowcy, a także ludzie zaangażowani – pomimo ograniczeń – na niwie społecznej i politycznej. Dzięki nowej wystawie czasowej w Muzeum Armii Krajowej zwiedzający dowiedzą się jak żołnierze podziemia odnaleźli się w powojennej rzeczywistości.

Wśród bohaterów wystawy są osoby powszechnie znane, jak aktorka Irena Kwiatkowska, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak Jeziorański czy artysta Józef Szajna. Są też postaci może mniej popularne, ale nie mniej zasłużone, jak Marian Sigmund – architekt, który po wojnie projektował meble i aranżował wnętrza. Według jego pomysłu powstało wyposażenie sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina, a także słynne krzesło Sig-1.  Na wystawie można poznać życiorysy 27 żołnierzy i zobaczyć, często nieoczywiste, pamiątki z nimi związane. Jest zestaw fajek Kazimierza Kumanieckiego, koło sterowe jachtu „Leonid Teliga”, którego kapitanem był Ryszard Książyński, są przybory malarskie kolorysty Romana Hegera czy kimono Franciszka Hapka. Osobiste przedmioty związane z bohaterami trafiły na wystawę dzięki uprzejmości rodzin oraz instytucji z którymi Muzeum nawiązało współpracę. Bardzo często są to pamiątki, które nie były dotychczas prezentowane publicznie. Wystawę wzbogacają również archiwalne nagrania audiowizualne.

Muzeum zaprasza do poznania akowskich życiorysów przez pryzmat osiągnięć zawodowych, pasji i zainteresowań.

„Z głową bez karabinu” – powojenne dokonania żołnierzy AK
Od 24 lutego do 31 sierpnia 2016
Autorzy wystawy: Piotr Makuła, Artur Jachna
Opracowanie graficzne i aranżacja: Maciej Skoczyński
Strona internetowa: www.bezkarabinu.pl
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12, I piętro – przestrzeń wystaw czasowych

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeum