Z apteczką bezpieczniej
piątek 01.07.2011

1 lipca rusza edukacyjna akcja „Z apteczką bezpieczniej” zainicjowana przez Akademię Malucha Alantan. Akcja dedykowana jest wszystkim podróżującym z dziećmi. I ma na celu przypomnieć o konieczności wożenia ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Dobrze czyli jak?
Eksperci p. Jacek Rosłonek – ratownik medyczny i dr Wojciech Fekeszko wspierający akcję Akademii Malucha Alantan (www.maluchama.pl) radzą jak to zrobić najlepiej.
Wymogi dotyczące wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, zdaniem J. Rosłonka są następujące: musi być uzupełniona i zawierać dobrej jakości rzeczy. Np. przy oparzeniach bardzo ważne by nie dopuścić do rozszerzenia się uszkodzeń tkanek – dlatego warto zainwestować w skuteczne opatrunki hydrożelowe. Poza tym sprawdźmy czy nasze nożyczki z apteczki są w stanie pociąć materiał typu jeans – bo każdą ranę trzeba najpierw uwidocznić a dopiero potem założyć opatrunek – podkreśla ratownik. Co do sposobu przewożenia apteczki, zdaniem naszego eksperta, nie wolno zapomnieć o: jej stabilnym przymocowaniu i zabezpieczeniu przed dziećmi.
Natomiast podróżna apteczka z lekami to żelazny zapas medykamentów na najczęstsze możliwe zachorowania: np. gorączka, zatrucia pokarmowe czy ból ucha czy zęba. Jak wskazuje dr Feleszko powinny znaleźć się w niej również leki przyjmowane przez małego pacjenta "na stałe" w przypadku choroby przewlekłej (jak np. astmy, cukrzycy) i leki ratujące życie w przypadku uczulenia na jady owadów (czyli: adrenalina w strzykawce). A także środki zapobiegawcze (a więc nie ściśle preparaty farmaceutyczne) takie jak repelent przeciwko owadom i krem z filtrem słonecznym.
Konieczna jest też w podróży – co podkreśla pediatra – książeczka zdrowia, by w razie wypadku sprawdzić kiedy dziecko było szczepione np. przeciw tężcowi, bo od tego zależy dalsze leczenie. Powinno się też przechowywać w apteczce ulotki informacyjne o lekach.
Uwaga! Apteczka pierwszej pomocy (na stałe w samochodzie) nie powinna zawierać leków, a jedynie środki opatrunkowo – ratownicze. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa i wymogi przechowywania lekarstw (chodzi tu m.in. o temperaturę.) Bezwzględnie wskazane jest zatem, zdaniem naszych ekspertów, rozdzielenie apteczki pierwszej pomocy od tej podręcznej z lekami.
Sugestie ekspertów: pediatry i ratownika medycznego zaowocowały przygotowaniem Apteczki Malucha – czyli rekomendowanego przez naszych ekspertów składu wyposażenia nowoczesnej Apteczki Pierwszej Pomocy i Podręcznej Apteczki z Lekami.
Lista wyposażenia podróżnej apteczki z lekami:
Książeczka zdrowia dziecka z aktualnymi szczepieniami. Warto pamiętać o aktualizacji szczepień przeciwko tężcowi.
1. okład HOT/COLD (służy do włożenia do lodówki lub zamrażalnika i użycia po ochłodzeniu)
2. soda oczyszczona (do sporządzania okładów)
3. maść przeciwalergiczna (środek na użądlenia i ukąszenia owadów np. dimetynden)
4. doustny lek antyhistaminowy – w kroplach lub tabletkach (w zależności od wieku dziecka np. dimetynden, cetryzyna)
5. środek odkażający ( np. woda utleniona , alkohol, octenidyna, woda utleniona) + gaziki lub gaziki jednorazowe (nasączone alkoholem)
6. probiotyk – w kapsułkach lub saszetkach – w przypadku nieżytu żołądkowo jelitowego
7. proszek do przyrządzenia doustnego płynu nawadniającego – w przypadku biegunki
8. krem z filtrem przeciwko słońcu, krem nawilżający po słońcu
9. sól fizjologiczna w plastikowych pojemniczkach (do przemywania oka)
10. maść z antybiotykiem (przepisana przez lekarza) – na ropne zmiany skórne
11. termometr
12. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – postać i dawka zależy od wieku dziecka i trzeba ją stale uaktualniać (np. paracetamol, ibuprofen).
13. lek przyspieszający gojenie ran: otarć, skaleczeń, pęknięć skóry oraz leczący oparzenia, w tym słoneczne (np. z alantoiną)
14. repelent (środek odstraszający owady) przeciwko komarom i meszkom
15. leki przyjmowane przez pacjenta "na stałe" w przypadku choroby przewlekłej (np. cukrzycy, astmy, choroby tarczycy lub jelit)
16. adrenalina w ampułkostrzykawce dla uczulonych na jad pszczoły i osy (na receptę)
Lista wyposażenia podróżnej apteczki pierwszej pomocy:
1. rolka plastra bez opatrunku (min. 5 m x 2,5 cm)
2. rolka plastra z opatrunkiem (1 szt.)
3. kompres gazowy 10 cm x 10 cm jałowy (6 szt., każdy pakowany oddzielnie)
4. opatrunek jałowy 1 m2 (3 szt.)
5. opatrunek osobisty (4 szt.)
6. opaska dziana podtrzymująca lub elastyczna o niskiej ściągliwości 10 cm (5 szt.)
7. chusta trójkątna (2 szt.)
8. koc ratunkowy (min. 1 szt.)
9. rękawiczki ochronne (min. 4 szt.)
10. nożyczki (z zaokrąglonymi końcówkami, min. 14,5 cm długości)
11. flakon płynu hydrożelowego na oparzenia (1 szt.)
12. gaziki spirytusowe (min. 10 szt.)
13. maska do sztucznego oddychania (min.1 szt.)
14. siatka opatrunkowa (rozmiar na głowę, min.1 szt.)
Akcja "Z apteczką bezpieczniej" wpisuje się w projekt ONZ-u pt. "Światowa Dekada Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020” (zainaugurowany w polskim parlamencie w maju br.) . Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na drogach całego świata. Według posłanki B. Bublewicz, koordynatora projektu w Polsce, "polegać będzie na realizacji pięciu priorytetów, jakimi są: bezpieczna prędkość, przeciwdziałanie prowadzeniu po alkoholu, dobry stan techniczny pojazdów, pierwsza pomoc oraz edukacja komunikacyjna" (gazeta.pl, 11.05.2011. ).
Patronami akcji są ZF UNIA, Shell – stacje benzynowe, Janysport – producent apteczek, portal horeca.pl.
Konsultacja medyczna
dr Wojciech Feleszko
Pediatra
Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
Konsultacja dot. ratownictwa
Jacek Rosłonek
Ratownik Medyczny
właściciel firmy edukacyjno-ratowniczej
www.heartsaver.pl
Więcej informacji o akcji: www.maluchama.pl
*Uwaga. Trzy pierwsze osoby, które przyślą na adres konkurs@miastodzieci.pl email z hasłem Z apteczką bezpieczniej oraz adresem do korespondencji (do wiadmości redakcji) otrzymają apteczki firmy Janysport z wyposażeniem.
**Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą meilową, brak e-maila od redakcji Miasta Dzieci oznacza brak wygranej:(
Najlepszym refleksem wykazały się Panie:
1. E. Hola-Poniży
2. J. Wasik
3. P. Sowa
Gratulujemy:)
wybierz eBook dla siebie