XX, Jubileuszowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2016

Gdańsk mapa

piątek 01.07.2016 do sobota 02.07.2016

baltic sail gdansk 2016

W dniach 30 czerwca – 3 lipca 2016 w Gdańsku odbędzie się jubileuszowy, bo XX już Zlot Żaglowców Baltic Sail. Tradycyjnie najważniejszą częścią Zlotu będą piękne żaglowce, którymi można wybrać się w rejs po Zatoce Gdańskiej, jednak z okazji jubileuszu organizatorzy zaplanowali dodatkowo całą masę atrakcji . W tym roku odwiedzi nas rekordowa liczba jednostek – 28 żaglowców z całej Europy!

Pierwszy dzień zlotu – 30 czerwca rozpocznie się Międzynarodową Konferencją „Maritime Traditions in European Waters” [Tradycje morskie na wodach europejskich] – najlepsze praktyki w zakresie budowy i eksploatacji replik. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a jego oficjalnym językiem będzie angielski. Szczegóły i zapisy dostępne na stronie: konferencjabalticsail.evenea.pl.

O 10:30 wyruszą w rejsy pierwsze Żaglowce. Na pokładach 17 kultowych jednostek podczas rejsów podziwiać będą Państwo Gdańsk od strony wody. W trakcie pierwszej części trzygodzinnego rejsu obserwować będzie można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek Żaglowce wypłyną na wody Zatoki Gdańskiej. Bilety na rejsy można kupić przez internet: balticsail.pl/kup-bilet oraz podczas trwania Zlotu w kasie biletowej na Targu Rybnym. Pozostałe Żaglowce będę do dyspozycji zwiedzających.

Tego dnia swoją działalność rozpocznie także „Strefa Edukacyjna”, która będzie obecna każdego dnia Baltic Sail. W hali namiotowej na Targu Rybnym można będzie znaleźć m.in. ciekawe informacje o żeglowaniu, strefę małego „baltica”, wystawę „Polacy na Hornie”.

Z kolei na Małej Scenie (w Teatrze w Oknie Teatru Szekspirowskiego, ul. Długa 50/51) odbędą się eliminacje konkursu na własną interpretację szant – „Szanty w Oknie”. Stamtąd też wyruszy Muzyczna Parada Żeglarzy.

Stałymi atrakcjami podczas wszystkich dni Zlotu będzie m.in. Foto-łódka ustawiona na Rybackim Pobrzeżu. To z jej pokładu będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie Baltic Sail 2016. Tuż obok prezentować się będą zabytkowe Mercedesy. Zapraszamy również na piaszczystą Baltic Plażę – leżaki, kosze, piłki… czyli aktywność i relaks w jednym miejscu.

Drugi dzień Zlotu – 1 lipca to, oprócz rejsów, nieskończona ilość atrakcji. Rozpocznie się XVII festiwal „Szanty Pod Żurawiem”, który tradycyjnie już towarzyszy Zlotowi. Zapraszamy od 17.00 pod Główną Scenę. O 21.30 wspólnymi siłami podejmiemy próbę pobicia rekordu polski w śpiewaniu szanty „Morskie Opowieści”.

W strefie edukacyjnej wysłuchamy ciekawych opowieści z dalekich podróży, wypieczemy wspólnie przysmak gdański, a wieczorem zapraszamy na „Dobre rozmowy o żeglarskich porażkach”.

Trzeci dzień to oprócz stałych atrakcji, także widowiskowa bitwa żaglowców na wodach Motławy, której w tym roku towarzyszy pokaz pirotechniczny. W programie również m.in. Happening – Czytanie Męska Rzecz – żeglarze czytają dzieciom, zajęcia z pierwszej pomocy i ciąg dalszy wspaniałych wykładów i spotkań.

Czwarty dzień Zlotu to kulminacja w postaci wspaniałej parady żaglowców, które przedefilują przed mieszkańcami i turystami wzdłuż Długiego Pobrzeża, o godz. 12.00.

Warto dodać, że podczas trwania Zlotu na Górkach Zachodnich odbywać się będą regaty Nord Cup oraz Nations Cup.

Szczegółowy program znajdą Państwo w załączeniu. Więcej informacji, pełna lista jednostek i rozkład wraz z cenami rejsów także na: www.balticsail.pl.

Oficjalną mobilną aplikacją Baltic Sail jest Eventory. Program, mapka i informacje w wydarzeniu w Twoim smartfonie! Pobierz Eventory w Google Play i App Store.

Ważna Informacja! – zmiany w ruchu

Zamknięcie Targu Rybnego

Od 27 czerwca od godz. 22:30 do 3 lipca do godz. 24:00 Targ Rybny w Gdańsku będzie zamknięty dla ruchu samochodów.

Czasowa zmiana trasy linii autobusowej 100

Od czwartku, 30.06.2016 r. do niedzieli, 03.07.2016 r. włącznie, w związku z organizowanym na Targu Rybnym wydarzeniem „Baltic Sail”, zostanie wprowadzona czasowa zmiana trasy linii autobusowej 100.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także