Fisher Price
rysuj

XVIII Tyskie Dni Suzuki – zapraszamy na koncert!

Szkoła Suzuki w Tychach, warsztaty i koncert finałowy w Szkole Podstawowej nr 10, ul. Borowa 123, Tychy
🗺 mapa
📅 czwartek 19.01.2017 do niedziela 22.01.2017
suzuki tychy skrzypce
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Tyskie Dni Suzuki organizujemy już od 13 lat. Jest to międzynarodowa impreza muzyczna, gromadząca młodych muzyków z całej Polski i z zagranicy. XVIII edycja TDS-ów odbędzie się w dniach od 19 do 22 stycznia 2017 roku.

Młodzi muzycy (już od 2 roku życia!) będą pracować pod okiem wybitnych nauczycieli – zagranicznych skrzypków, wiolonczelistów, pianistów oraz altowiolistów. Z młodymi skrzypkami pracować będą: Helen Brunner (Wielka Brytania), Kate Greenhalgh Coelle (Stany Zjednoczone/Niemcy), Alessio Nacuzi (Włochy), Małgorzata Nieskurska (Polska) oraz Elżbieta Węgrzyn (Polska). Zajęcia z pianistami poprowadzi Inger Due z Danii, z wiolonczelistami Caroline Tarras – Wahlberg mieszkająca również w Danii. Dodatkowo lekcje altówki poprowadzą Elżbieta Węgrzyn – dyrektor tyskiej  Szkoły Suzuki.

film

XVIII Tyskie Dni Suzuki zakończą się Koncertem Finałowym, który odbędzie się 22 stycznia 2017r., na który już teraz Państwa zapraszamy. Koncert, jak co roku, ma formę otwartą dla wszystkich słuchaczy – mieszkańców Tychów i okolic, przyjezdnych gości oraz rodzin naszych uczestników z całej Polski. Koncert będzie również znakomitą okazją do świętowania Dnia Babci i Dziadka 🙂 Zachęcamy wszystkich młodych słuchaczy, aby wspólnie z Babciami i Dziadkami świętować ich dzień, podczas Koncertu. Może to być wyjątkowy, muzyczny prezent 🙂

Zarówno warsztaty, jak i Koncert Finałowy będą wyjątkowym czasem, a to za sprawą KARNAWAŁU, który jako motyw przewodni, będzie królował podczas TDSów. Będzie kolorowo i radośnie 🙂

 

Kim jesteśmy?

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 roku, jako pierwsza i największa placówka tego typu w Polsce. Od początku pomyślana była jako miejsce, w którym bardzo małe dzieci – już od 2-go roku życia – mogą kształcić się nie tylko muzycznie, ale przede wszystkim rozwijać się wszechstronnie. Założycielka Szkoły – Elżbieta Węgrzyn, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Kaji Danczowskiej – z Metodą Suzuki zetknęła się w 2001 roku; znalazła się w pierwszej grupie nauczycieli, którzy przystąpili do Kursu Nauczania Metodą Suzuki organizowanego przez Centrum Rozwoju Uzdolnień Metodą Suzuki w Warszawie. Obecnie jest Trenerem przy londyńskim European Suzuki Association i kształci kolejne pokolenia nauczycieli skrzypiec Metodą Suzuki.
Szkoła od początków swojego istnienia uczy swoich podopiecznych gry na skrzypcach. Od 5 lat kształci również młodych altowiolistów oraz pianistów. Szkoła gości także kandydatów na nauczycieli, przy okazji szkoleń i warsztatów. Podczas organizowanych wydarzeń staramy się rozwijać nie tylko muzyczne umiejętności – organizujemy zajęcia plastyczne, taneczne, spotkania z ciekawymi ludźmi – pasjonatami sztuki ludowej z regionu Beskidów. Rodzicom proponujemy zajęcia z psychologami, specjalistami od gimnastyki, ruchu i prawidłowej postawy ciała, pedagogami specjalnymi. Naszym celem jest szeroko pojęta opieka nad maluchem, który został nam powierzony.
Nie należy jednak sądzić, że Metoda Suzuki przeznaczona jest jedynie dla małych dzieci. Nasi najstarsi uczniowie z powodzeniem radzą sobie w średnich szkołach muzycznych, grają w zespołach muzycznych, uczestniczą w konkursach i festiwalach. Niektórzy z nich z uwagi na swoje osiągnięcia stali się stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Są oklaskiwani na scenach europejskich wydarzeń muzycznych – Szkoła dba bowiem o to, żeby pokazywać efekty swojej pracy nie tylko w Polsce. Niektórzy z uczniów Szkoły stają się także nauczycielami Suzuki, wykorzystując swoje doświadczenie w pracy z nowymi uczniami.
Cóż takiego niezwykłego jest w Metodzie Suzuki, co przyciąga rodziców małych dzieci na całym świecie?
Twórca Metody – Shinichi Suzuki, japoński skrzypek – oparł ją o proste założenie: jeśli wszystkie dzieci potrafią z niebywałą łatwością nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało. Miliony dzieci na całym świecie, na wszystkich kontynentach, uczy się gry na różnych instrumentach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania: dzieci nie tylko posiadły umiejętność używania instrumentu – przede wszystkim rozwijają się we wszystkich innych dziedzinach: mają znakomitą pamięć, umiejętność kojarzenia, potrafią skoncentrować się na zawołanie. Dzięki lekcjom grupowym, które stanowią integralną część nauczania, uczą się współdziałania w grupie, odpowiedzialności jednostki za działanie całości. Znakomicie radzą sobie w szkołach powszechnych – osiągają najwyższe ocen. Pozostaje także aspekt społeczny: Metoda Suzuki zakłada, że to rodzic jest głównym nauczycielem dziecka – tak, jak w uczeniu mowy ojczystej. Często zatem zdarza się nam, nauczycielom, odbierać podziękowania za to, że dajemy powód do tego, by codziennie spędzić z dzieckiem choć kwadrans nad wspólną pracą, która z biegiem czasu staje się także wspólną pasją.
Szkoła Suzuki w Tychach – wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie Polski…
Tylko tu, co pół roku, można spotkać wyjątkowych skrzypków i wiolonczelistów, nauczycieli z całego świata. Od 13 lat co pół roku organizowane są Warsztaty Muzyczne dla Dzieci Suzuki, które 9 lat temu zyskały nazwę „Tyskie Dni Suzuki”. Zwykle gromadzą ponad 100 uczestników z Polski i z zagranicy.
Występy naszych wychowanków regularnie pokazuje Telewizja Katowice oraz Telewizja Silesia. Relacja z koncertów ukazała się także na antenie ogólnopolskiej – m.in. w Teleexpresie. Dużym sukcesem Szkoły Suzuki w Tychach, a przede wszystkim jej uczniów i nauczycieli, okazał się występ w programie TVN „Mam Talent”. Zarówno publiczność jak i Jury bardzo serdecznie przyjęli i pozytywnie ocenili występ 60-osobowej grupy uczniów Szkoły Suzuki w Tychach. Uczniowie naszej Szkoły mieli również okazję wystąpić w projekcie „Milka. Moje najmilsze miasto”, gdzie w programie Dzień Dobry TVN pomogli spełnić marzenie skrzypka ulicznego z Katowic.
Szkoła Suzuki współpracuje również ze znakomitymi artystami z Polski, m.in. z zespołem Golec uOrkiestra, z którym współorganizowała Tyskie Dni Suzuki w Milówce w latach 2009-2010. W grudniu 2015 roku, skrzypkowie Szkoły Suzuki mieli zaszczyt wystąpić wspólnie z Golec uOrkiestrą podczas tyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, gdzie zaprezentowali sie w repertuarze kolędowym. Obchodząc Jubileusz 10-lecia działalności Szkoły Suzuki w 2013 roku, uczniowie mieli z kolei okazję wystąpić na jednej scenie razem z zwycięzcą drugiej edycji programu Mam Talent – Marcinem Wyrostkiem wraz z zespołem Coloriage. Pan Marcin jako Gość Specjalny Koncertu Jubileuszowego wykonał razem z Panią Elżbietą Węgrzyn popularnego na całym świecie Czardasza Montiego. Jubileusz Szkoły zgromadził rekordową liczbę dzieci na jednej scenie – było ich ponad 200 !!

693 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent