XV Małopolska Noc Naukowców w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 mapa

piątek 24.09.2021

XV Małopolska Noc Naukowców w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Już w ten piątek zapraszamy do siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej i do Ogrodu Doświadczeń na wydarzenia w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Wstęp bezpłatny. 

24 września, piątek  w godzinach 18.00-22.00

MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ
Św. Wawrzyńca 15

  • 18:00-22:00 Zabawy matematyczne prowadzone wspólnie ze Szkołą Matematyki Alfa

W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.
Limit miejsc w grupie: 15.

  • 18:00-20:00 „Opowieści o krakowskich fizykach” – spotkanie z Jackiem Gajem

Historia o naukowcach, którzy rozsławili akceleratory. Ich badania na synchrotronie pozwoliły marzyć o zdobyciu Nagrody Nobla. W czasie spotkania dowiemy się, dlaczego ulica Gołębia dla wielu fizyków jest ważnym miejscem na mapie Krakowa. O dorobku niezwykłych krakowskich fizykach opowie Jacek Gaj.
Limit miejsc: 30.

  • 19:00-21:00 Spacer „Szlakiem krakowskich fabryk” 

Każde miasto posiada swoje słynne fabryki i zakłady wytwórcze. Podobnie jest w Krakowie. Muzealny szlak techniki zawiera wiele takich punktów. Spacerując ulicami Podgórza, Kazimierz i Zabłocia poznamy wiele miejsc, które dawały mieszkańcom Krakowa miejsca pracy. Wyrabiało się tam delikatną ceramikę albo fragmenty do budowy mostów. Poznamy historii znanych krakowskich przedsiębiorców i ich wkład w rozwój naszego miasta.
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Wojciech Zabielski.
Limit miejsc: 35.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.
telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

Od godziny 18:00 do 22:00 zapraszamy również do STREFY KREATYWNOŚCI – przestrzeni przygotowanej do prowadzenia zajęć edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach. Wstęp bezpłatny

 

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ im. St. Lema
Oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej
Al. Pokoju 68, Kraków
W godzinach od  18.00 do 22.00 wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.
Dla każdego Odwiedzającego Ogród wstęp od godz. 18:00 umożliwiał będzie zwiedzanie i korzystanie ze wszystkich dostępnych urządzeń i stanowisk.

Pokazy doświadczeń 18:00; 19:00 i 20:00

 Implozja beczki  –  do stalowej beczki o pojemności 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje, zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.

 Eksplozja ciekłego azotu – do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu i zakręcamy – bardzo ostrożnie, bo to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.

Czas trwania jednego doświadczenia ok 20 min.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie