XII edycja konkursu Zabawka Przyjazna Dziecku

sobota 14.05.2022 do sobota 21.05.2022

Zabawka Przyjazna Dziecku

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XII edycji konkursu Zabawka Przyjazna Dziecku.

Na przestrzeni lat konkurs ewoluował, powstał jako odpowiedź na bylejakość zabawek sprowadzanych do Polski najczęściej z Chin, które przed kilkunastoma laty zdominowały rynek. Początkowo konkurs skierowany był do dzieci, by w konsekwencji stać się konkursem dla profesjonalistów: projektantów, producentów, twórców ludowych. Cel konkursu jest wyraźnie sprecyzowany, zabawka to przedmiot wykorzystywany przez dzieci do gry i zabawy, zatem zgłoszone do naszego konkursu zabawki powinny być interesujące wzorniczo, bezpieczne i spełniać funkcję edukacyjną. Chcieliśmy zachęcić zgłaszających się do poszukiwania oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań.

Nie bez znaczenia jest wybór zacnego jury, do którego zaprosiliśmy:

  • Ewa Chabielska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. p.o. dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
  • dr Krzysztof Karbownik – kierownik badań etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej.
  • Katarzyna Hodurek-Kiek – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podyplomowych studiów muzealniczych na UJ, Copywriting na UJK, kustosz w Muzeum Zabawek i Zabawy. Prywatnie interesuje się wzornictwem i dizajnem, właścicielka firmy Feel The City.
  • dr Maciej Zdanowicz – Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
    artysta intermedialny i teoretyk sztuki.
  • dr hab. Katarzyna Ziołowicz – prof. UJK, Dziekan Wydziału Sztuki w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • dr hab. Anna Miarka – prof. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Sztuk Projektowych w Instytucie Wzornictwa, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Sztuki Instytutu Wzornictwa.
  • Grzegorz Sowiński – pracownik dydaktyczny Instytutu Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych UJK oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Sztuk Projektowych w Instytucie Wzornictwa.
  • Agnieszka Kuźba – przedszkolanka z 30 letnim stażem, reformatorka edukacji, prezes w Fundacji Bezpiecznie Gniazdo.

Konkurs objęli patronatem Prezydent Miasta Kielce i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Do tej pory odbyło się XI edycji (konkurs realizowany jest co 2 lata). Podsumowaniem każdej edycji konkursu jest wydanie katalogu z nagrodzonymi i wyróżnionymi projektami oraz, co dla nas ważne przyjęcie najlepszych zabawek w szeregi zbiorów, co pozwala nam tworzyć kolekcje zabawek współczesnych. Niemal tradycją stała się wystawa pokonkursowa, którą odwiedza szeroka rzesza naszych odbiorców, dzięki czemu wskazujemy dobre praktyki w wyborze zabawek dla dzieci.

Wśród laureatów konkursu znajdują się takie firmy jak: Trzy Myszy, Bajo, Szumisie i indywidualni twórcy dr hab. Andrzej Klisz, Andrzej Kozłowski, Jan Puk, którzy zajmują znaczące miejsce na liście wiodących producentów zabawek nie tylko w Polsce.

Zachęcamy do wzięcia udziału w XII edycji konkursu „Zabawka Przyjazna Dziecku”.

Informacje o konkursie na www.muzeumzabawek.eu w zakładce konkursy oraz na fb muzeum.

XII edycja konkursu Zabawka Przyjazna Dziecku
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:patronatzabawki