UD

Wystawa w Gdańsku

📅 wtorek 01.06.2010 do piątek 31.12.2010
Wystawa w Gdańsku
Wystawa "Gdańsk w bursztynowym obiektywie" przedstawia fotografie Gdańska i gdańszczan wykonane jedynym na świecie obiektywem z bursztynową soczewką skonstruowanym przez Marka Mazura. Wystawa z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

 

Znany gdański konstruktor miniaturowych aparatów fotograficznych, Marek Mazur wykonał pierwszy i na razie jedyny na świecie drewniany obiektyw fotograficzny z soczewką z przezroczystego, polerowanego, bursztynu. Jest to unikatowe na skalę światową zastosowanie bursztynu. Obiektyw jest w fazie prototypu, nie są jeszcze rozpoznane jego wszystkie fizyczne cechy. Wyjątkowe właściwości i możliwości bursztynowej soczewki można dopiero właściwie poznać przy fotografowaniu konkretnych obiektów przez profesjonalistów.

10. rocznica powołania Muzeum Bursztynu jako Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska stała się doskonałą okazją do powstania niezwykłej wystawy. Wystawy, która jednocześnie pokazuje i Gdańsk i nowatorskie wykorzystanie bursztynu.

 

Do projektu zostali zaproszeni najlepsi gdańscy fotograficy. Reprezentują różne pokolenia, odrębne dziedziny fotografii, odmienne wykształcenie. Różnorodność w doświadczeniu zawodowym i podejściu do fotografowanej postaci czy fotografowanego przedmiotu pomogły wydobyć nowe wartości i jakość bursztynowych fotografii. Powstały zdjęcia bardzo osobiste, gdyż każdy z fotografujących widzi Gdańsk inaczej. Wyłania się z nich portret miasta o niezwykłym uroku, malowniczości i subtelności.

 

Autorami zdjęć, oprócz samego konstruktora Marka Mazura, są: ks. Sławomir Czalej, Roman Jocher, Wojtek Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek, Witold Węgrzyn.

 

Wraz z wystawą powstał bogato ilustrowany katalog, w którym najpopularniejsze widoki Gdańska i najbardziej znani gdańszczanie oglądani przez bursztyn zyskali ciepłą, złotawą barwę i nowy, trochę odrealniony wymiar.

 

Projekt został dofinansowany w drugim otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji organizowanym przez Biuro Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku.

 

Wystawie towarzyszy muzyka z płyty ,,Olo Walicki Kaszëbë", muzyka – Olo Walicki, teksty – Damroka Kwidzyńska, śpiew – Karolina Amirian, śpiew – Ania Karamon, gitara – Piotr Pawlak, kontrabas – Olo Walicki, perkusja – Kuba Staruszkiewicz. Są to ciepłe, wysublimowane i nowoczesne kompozycje muzyczne jednego z najciekawszych jazzmanów młodego pokolenia, pochodzącego z Gdańska, Ola Walickiego.

 

Powołane w 2000 r. przez Radę Miasta Gdańska Muzeum Bursztynu przez 10 lat wykonało ogromną pracę. Przede wszystkim stworzyło od podstaw wszechstronną kolekcję, na którą składają się cenne okazy przyrodnicze, znamienite zabytki sztuki dawnej, współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesna biżuteria, dzieło wybitnych projektantów. W zabytkowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej została otwarta w 2006 r. nowoczesna, multimedialna wystawa prezentująca historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. Dzisiaj Muzeum Bursztynu należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku.

 

 

Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska –

Zespół Przedbramia Ulicy Długiej,

Targ Węglowy 26,

15 maja – 31 grudnia 2010 r.

 

{{moduly ntltresc}}

619 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent