Wystawa plenerowa „Raport Życia” w Parku Hestii w Sopocie już otwarta!

Park Hestii, Sopot
📅 wtorek 18.08.2020 do wtorek 25.08.2020
Edukacyjna wystawa plenerowa w Sopocie Park Hestii
Jak działają ptasie skrzydła? Gdzie mieszka krab? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć podczas spaceru po wystawie plenerowej „Raport życia”, dostępnej w Parku Hestii w Sopocie. Ekspozycja prezentuje bajkę opowiadającą metaforycznie o podróży, przyjaźni i trosce o wspólne dobro.

Jest wynikiem współdziałania dwóch artystów: Bruno Neuhamera – rzeźbiarza i ilustratora oraz prof. Michała Rusinka – pisarza i literaturoznawcy. Wystawa związana jest z wydaniem Raportu Rocznego ERGO Hestii.

Wystawę tworzą piękne ilustracje i fragmenty wierszowanej opowieści.

Historia opowiada losy chłopca, który podczas licznych przygód zdobywa coraz większą wiedzę o Morzu Bałtyckim. Towarzyszy mu dziadek, stary rybak, który uświadamia głównemu bohaterowi, z jakimi problemami mierzą się obecnie mieszkańcy wód i my sami: wszechobecny plastik, ginące gatunki, podnoszenie się poziomu wód. Wystawa ma wysoką wartość edukacyjną, a przedstawione treści powstały w oparciu o badania Instytutu Oceanologii PAN oraz rozmowy z ornitologami i rybakami. Mistrzowska zabawa słowem Michała Rusinka oraz piękne ilustracje i instalacje Bruno Neuhamera tworzą niezwykłą publikację o tematach ważnych i ponadczasowych wartościach.

Bruno Neuhamer stworzył w Parku Hestii labirynt wypełniony instalacjami, a prof. Michał Rusinek przedstawił wierszem ich przygody. Na zwiedzających wystawę czekają Kormoran, koła sterowe, sieci rybackie i latarnia morska.  Eksponaty można oglądać, wprawiać w ruch lub po prostu się nimi bawić, a fragmenty bajki przeczytać dzieciom podczas wspólnego spaceru.

Ekspozycja nawiązująca do Raportu Rocznego ERGO Hestii jest zaproszeniem do wspólnej podróży po morskich głębinach. Wystawa angażuje zarówno małego, jak i dużego widza. Jest to miejsce do wspólnego eksperymentowania i odkrywania różnych form sztuki – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i dyrektor ds. Art Brandingu. Wystawa to także zaproszenie do wspólnego spaceru, do chwili rodzinnego odpoczynku, który w okresie pandemii stał się dla nas szczególnie ważny – dodaje Magdalena Kąkolewska.

Zarówno utwór literacki, jak i ilustracje, które można oglądać na wystawie, zostały stworzone z myślą o Raporcie Rocznym ERGO Hestii. Raporty roczne ubezpieczyciela wychodzą poza zwyczajowe praktyki tworzenia takich publikacji. Ich twórcami są artyści wybierani w kolejnych edycjach konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jednym z nich jest Bruno Neuhamer, który w tegorocznej publikacji wybrał temat poruszający problem troski i wzajemnej odpowiedzialności. Artysta, silnie zaangażowany w liczne akcje społeczne, postanowił skupić się na aspekcie ważnym dla każdego z nas.

Motywem głównym wystawy, jak i raportu rocznego, stało się morze.

Wciąż nie doceniamy negatywnych skutków, jakie ma zanieczyszczenie oceanów. Raport edukuje w tym zakresie zarówno młodszego, jak i starszego odbiorcę.

Park Hestii Sopot Wystawa plenerowa bezpłatnaWystawę można obejrzeć w Parku Hestii, znajdującym się pomiędzy sopocką plażą i ERGO ARENĄ.

Jej organizatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Do wystawy nawiązuje również mural Bruna Neuhamera, który powstał przy w pobliżu sopockiej plaży. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawa została zorganizowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wszystkie wykorzystane na wystawie materiały PCV i plastiki zostaną ponownie  użyte do wykonania instalacji artystycznych.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.