Projekt ‘Patriotyzm codzienności – rzeczy niepospolite’ realizowany od czerwca 2016 r. przez Zespół Muzeum dla Dzieci obejmował wyjątkowe spotkania i rozmowy z tzw. Patriotami codzienności. Ci wyjątkowi ludzie podzieli się z nami swoimi historiami, dorobkiem i efektami działalności, które zostaną zaprezentowane w formie interaktywnych instalacji na wystawie w Muzeum dla Dzieci, w aplikacji multimedialnej, w której zobaczymy m.in. fotografie, filmy z ich udziałem. Patriotyzm codzienności rozumiemy jako aktywność ludzi i organizacji przejawiającą się szczególnym zaangażowaniem w sprawy wspólne, odkrywaniem i budowaniem tożsamości, kształtowaniem postaw obywatelskich. Szczególnie interesuje nas codzienna, „niespektakularna” działalność na rzecz społeczności lokalnych w wymiarze kulturalnym, edukacyjnym, etycznym, szczególnie na rzecz środowisk najbardziej potrzebujących – narażonych na społeczne wykluczenie, defaworyzowanych.
Naszymi Patriotami Codzienności są:
1)Wyprawa „Vivat Polonia – Kamerun 2016″ – Maciej Klósak, Dariusz Skonieczko
2) Fundacja ARTmosphere – Beata Kuracińska
3)Pracownia Edukacji Żywej – dr Maja Głowacka
4) Fundacja Cohabitat – Paweł Sroczyński
5) Słuchaj uchem – wydawnictwo – Kaja Prusinowska
6) Ginter Ryborz – ostatni tradycyjny sieciarz
7) Fundacja Ari Ari – Longin Graczyk
8) dr Łukasz Łuczaj – etnobotanik, propagator dzikiej kuchni
9)Anna Walczyk – Fundacja Anny Walczyk
10)Fundacja Kupuj odpowiedzialnie – Maria Huma
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum dla Dzieci od 21 grudnia 2016 do 15 lipca 2017 r. Będą jej towarzyszyć działania edukacyjne. Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Miejsce: Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1, Warszawa
Czas trwania wystawy: 21 XII 2016- 15 VII 2017 r.
www.muzeumdladzieci.pl ; https://www.facebook.com/events/164657890673955/
Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne dedykowane najmłodszej publiczności. Zaprojektowane pod kątem dziecięcych potrzeb doświadczania, zadawania pytań oraz szukania odpowiedzi na temat otaczającej dzieci rzeczywistości. Wszystko po to, aby poznawać kulturowe dziedzictwo i piękno świata bez …
ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
22 696 53 80
rezerwacje@ethnomuseum.pl
https://www.ethnomuseum.pl