Wystawa Para-buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków

Wystawa Para-buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
🗺 mapa
📅 poniedziałek 24.07.2017 do niedziela 13.08.2017
Wystawa czasowa Para-buch! we Wrocławiu
Pierwsza retrospektywna wystawa twórczości Ewy i Pawła Pawlaków jest zaproszeniem do kipiącej kolorami podróży po światach wykreowanych przez wybitnych wrocławskich grafików przede wszystkim w przestrzeniach zaprojektowanych książek, ale także teatru lalek i rzeźby. Zgromadzone na wystawie oryginały prac pozwolą przyjrzeć się rozmaitości technik stosowanych przez artystów oraz doskonałości wykonania.

Para-buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków
2 czerwca – 27 sierpnia 2017
Otwarcie: 1 czerwca 2017
Kurator wystawy: Anita Wincencjusz-Patyna

„Nieczęsto się jeszcze zdarza, aby instytucja tej rangi, co Muzeum Narodowe decydowała się na monograficzną prezentację dorobku ilustratorów książek przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Jednak w przypadku Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka nie sposób nie dostrzec, że ten typ ilustracji jest ich bardzo osobistą formą wypowiedzi artystycznej, która ma wszelkie znamiona niezwykle dojrzałej, przemyślanej i konsekwentnej kreacji. Ci wrocławscy, ale już dobrze znani na świecie, artyści są w ustawicznej drodze, poszukują coraz to nowszych i oryginalniejszych sposobów skomunikowania się z jakże wymagającym odbiorcą, jakim jest dziecko. Ich doprawdy dziecięca, bo bardzo wrażliwa, intuicja oraz nieskrępowana niczym wyobraźnia, idąca w parze z wyjątkową inteligencją dorosłego człowieka i wypracowanym przez lata mistrzostwem opanowania kunsztu artystycznego przynoszą niezwykłe efekty”.

Pokazanych zostanie ponad 300 oryginałów prac ilustracyjnych, także tych, które – jak dotąd – nie ukazały się drukiem. Zwiedzający zobaczą również m.in. projekty lalek, scenografii i słynnej Fontanny Krasnali sprzed Wrocławskiego Teatru Lalek autorstwa Pawła Pawlaka, pocztówki Ewy Kozyry-Pawlak i książki dokumentujące jej działalność translatorską, a także wydawnictwa zagraniczne z dorobku obojga artystów.

„Wystawa będzie okazją do prześledzenia różnych etapów powstawania ilustracji – od wstępnych szkiców rejestrujących koncepcję, przez zestawienia licznych wersji elementów poszczególnych ilustracji, np. konkretnych postaci, poprzez fazy pośrednie łączące techniki ręczne z cyfrowymi, po efekty końcowe, z którymi tak naprawdę dane jest nam obcować na co dzień, czyli reprodukcje w książkach – mówi Anita Wincenjusz-Patyna, kurator wystawy.

– Ekspozycja uzmysławia też czasochłonność procesu powstawania ilustracji, w przypadku prac Ewy Kozyry- Pawlak wynikającą już choćby z samej specyfiki stosowanej przez nią techniki – aplikacji tkaninowej”.

Wystawa będzie prezentowana na muzealnym poddaszu. Jej przedostatnia sala zostanie oddana do dyspozycji dzieci i rodziców. Będzie tam można odpocząć na wygodnych pufach, poczytać książkę, porysować, pobawić się. Tam też będą organizowane zabawy edukacyjne przygotowane przez Dział Oświatowy Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa:

  • „Para-buch! Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak” – publikacja autorstwa Anity Wincencjusz-Patyny
  • zeszyt zabaw plastycznych z zadaniami opracowanymi przez artystów oraz Olę Cieślak

Program imprez towarzyszących:
4 czerwca, godz. 11.00 – po wystawie oprowadza kuratorka Anita Wincencjusz-Patyna
4 czerwca, godz. 12.00 – „Para-buch, kolor w ruch!” warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka
1 lipca, godz. 11.00 – po wystawie oprowadza kuratorka Anita Wincencjusz-Patyna
1 lipca, godz. 12.00 –  „Para-buch, kolor w ruch!” warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka

Ewa Kozyra-Pawlak (ur. 1961 we Wrocławiu) – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta): dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Parę lat po ukończeniu szkoły zaczęła zajmować się ilustracją książki dziecięcej, specjalizując się w kolażu tkaninowym. Ma na koncie 25 książek (w tym projekty wspólne z Pawłem) i niezliczone ilustracje do czasopism („Świerszczyk”, „Miś”, „Pentliczek”) oraz podręczników. Współpracuje z wydawcami w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Korea Południowa, Chiny). Zajmuje się nie tylko obrazem, ale i słowem, pisząc poezję dla najmłodszych, kaligrafując oraz tłumacząc z francuskiego i angielskiego. Zdobywczyni głównej nagrody w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, kilkakrotnie wyróżniana w konkursach: „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY oraz „Najpiękniejsze Książki Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Paweł Pawlak (ur. 1962 we Wrocławiu) – absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta): dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Zadebiutował już w czasie studiów i odtąd nieprzerwanie zajmuje się grafiką książkową, zwłaszcza adresowaną do młodszych czytelników, współpracując z wydawcami rodzimymi i obcymi (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Korea Południowa, Kanada), urozmaicając swoją praktykę artystyczną projektami dla teatrów lalek i miasta Wrocławia (identyfikacja wizualna, Fontanna Krasnali), okazjonalnie też pisząc. Uznany w kraju (liczne nagrody od Polskiej Sekcji IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek) oraz za granicą (Bolonia, Bratysława, Bangkok, Monachium, Hasselt).

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent