Fisher Price
rysuj
Warszawa przed II wojną światową była miastem fascynującym, wielowymiarowym. Wiemy o tym z dokumentów, literatury, czarno-białych zdjęć i filmów. Wydawało się, że ten niezwykły wielokulturowy świat pełen życia, unikalnego kolorytu i niezwykłej architektury odszedł bezpowrotnie wraz z wojenną zawieruchą.

Retro Warszawa to pełna wrażeń podróż do tego świata. Multisensoryczna ekspozycja w jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów – zlokalizowanym w warszawskiej Fabryce Norblina Art Box Experience – przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych i muzealnych fotografii i filmów, dobranych starannie przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji. Materiały te poddane zostały procesom rekonstrukcji i koloryzacji przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Nad jakością czuwają specjaliści znani ze spektakularnych produkcji wizualnych, współpracujący między innymi z Platige Image. Czarno-białe materiały archiwalne z zasobów muzeów, instytutów i archiwów polskich i zagranicznych zostały oczyszczone, pokolorowane i zmontowane w niezwykły, dynamiczny pokaz uzupełniony ścieżką dźwiękową.

film

Retro Warszawa niczym wehikuł czasu przenosi nas na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając się w ożywiony cyfrowo świat otaczający zwiedzającego na ekranach oferujących najwyższą jakość obrazu. Wskrzeszona w pełnym blasku Warszawa z dni swojej świetności prezentuje się dynamicznymi obrazami, wyrazistymi kolorami, muzyką i dźwiękami codziennego życia. Zobaczyć będzie można na własne oczy codzienne życie Warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, w kinach grano „Zapomnianą melodię” i rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga.

Za opracowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej wystawy odpowiedzialny jest Jan Młynarski, którego koncerty urozmaicać będą również program oferowany publiczności przez Artbox Experience. Znajdą się na niej dźwięki miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.

Przemyślany rytm zwiedzania przebiega według precyzyjnie zaplanowanej dramaturgii, od świtu do nocy. Przechodząc przez kolejne przestrzenie wystawy, widz poznaje różne oblicza Warszawy z okresu międzywojennego. Autorzy wystawy skupiają się na codziennym życiu Warszawy prezentując najpierw Warszawskie ulice – wraz z ich gwarem, kolorytem, muzyką. Szerokie plany architektoniczne – plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego. Choć część z nich już nie istnieje, tu można między nimi spacerować. Następnie pojawiają się warszawskie postacie: gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie. Patrzymy na nich z bliska, oni spoglądają na nas z ciekawością. Widoczne są szyldy reklamowe na kamienicach i tramwajach. Z bliska oglądamy budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, ikoniczne budynki stolicy: Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe, PASTĘ, Fabrykę Wedla. Przybliżymy także przedwojenne otoczenie Fabryki Norblina, fabryki i zakłady, na których miejscu dziś znajduje się hub technologiczny na Woli.

W specjalny, żywy sposób przedstawiona została Fabryka Norblina sprzed 100 lat. Robotnicy przychodzą na poranną zmianę, maszyny pracują pełną parą.

Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów z kina Splendid. Prezentowane są fragmenty filmowych szlagierów przedwojennego kina i ówczesne plakaty.

W Art Box Experience przedwojenna Warszawa ożywa na powierzchni 800 m2 za pomocą systemu kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów. Każdy z odwiedzających może doświadczyć pełni wrażeń – i wizualnych dzięki wysokiej rozdzielczości 4K, i dźwiękowych, co zapewnia precyzyjnie skonfigurowany system punktowego nagłośnienia w szerokim spektrum częstotliwości.

Dzięki znakomicie dobranym materiałom archiwalnym i najnowszej technologii zwiedzający uczestniczy w poruszającym i autentycznym doświadczeniu, żywym spotkaniu z historią. Przedstawiona w tej atrakcyjnej i zaawansowanej technologicznie formie Warszawa wygląda, jakby filmowano ją dzisiaj, ma w sobie namacalność i bezpośredniość. Gość Artboxu bierze udział w wizualno-dźwiękowym spektaklu z gwarancją niezwykłych wrażeń!

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Artbox Experience jest jak wehikuł czasu i przestrzeni – tchnął drugie, nowe życie w odległą historię. Dzięki temu „Retro Warszawa” pełnić będzie rolę edukacyjną – jest zajmującą i wciągającą lekcją historii. Uczniowie, nauczyciele i varsavianiści odkryją w tym doświadczeniu coś niezwykłego, bo co innego wiedzieć, a co innego zobaczyć na własne oczy. Fotografie i filmy uzupełnione zostaną o dane statystyczne pozwalające zorientować się, jakiej skali była ówczesna stolica, ilu żyło w niej mieszkańców, poznać różnorodność kulturową, informacje socjologiczne, urbanistyczne, etnograficzne.

Retro Warszawa stanowić będzie ważną część narracji o mieście i jego dawnych mieszkańcach, kulturze artystycznej, wystawa przyciągnie obecnych mieszkańców, turystów z Polski i zagranicznych i stanie się z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. Osobną, liczna grupą adresatów wystawy są uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Wystawie towarzyszyć będzie program koncertów i spotkań artystycznych, stworzony wspólnie z autorem ścieżki dźwiękowej – Janem Młynarskim.

Usytuowany w odnowionej i przebudowanej Fabryce Norblina Artbox Experience jest jedynym takim miejscem w Polsce i jednym z niewielu w Europie. Ambicją jego twórców jest prezentowanie tam atrakcyjnych i wartościowych treści z dziedziny sztuki, nauki, edukacji i ekologii. Są to ludzie posiadający kompetencje i doświadczenie ze świata nowych technologii i muzealnicze.

Wśród instytucji partnerskich wystawy Retro Warszawa są Dom Spotkań z Historią, FINA, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawy.

Wystawa odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

163 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent