Wyspiański wychodzi na pole – konkurs plastyczno literacki

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 15, Kraków
📅 poniedziałek 20.11.2023 do poniedziałek 04.12.2023
Wyspiański wychodzi na pole
„Wyspiański wychodzi na pole” to nowa edycja konkursu znanego pod nazwą „Kraków-Stare Miasto – wieści z podwórek, ulic i zaułków”. Niezmienny pozostaje temat nadrzędny – Kraków. Tym razem eksplorowany będzie przez pryzmat twórczości – jednego z najbardziej związanych z tym miejscem artysty – Stanisława Wyspiańskiego. To konkurs na ciekawe prace literackie i plastyczne inspirowane jego twórczością.

Zachęcamy Was do twórczych poszukiwań – a potem do działania. Dla chętnych i ciekawych zorganizujemy wycieczkę po Krakowie śladami Wyspiańskiego, warsztaty plastyczne oraz literackie. Dla tych, którzy nie będą mogli w nich uczestniczyć, zebrany materiał udostępnimy na stronie SCKM. Temat inspiracji należy do Was. Niech to będzie Wasze widzenie Wyspiańskiego i Wasz wybór inspiracji – może nim być technika, temat, kolorystyka, kreska, cytat, gatunek, wybrany utwór. Bardzo zależy nam na zaskakującym, może niekonwencjonalnym sposobie podejścia do tematu, bo „Sztuka i wolna myśl, niezlękłe bogi.” **Stanisław Wyspiański Noty do „Bolesława Śmiałego” Źródło: Dzieła zebrane, t. 11, Rapsody, hymny, wiersze, Kraków 1961, s. 146.

Przedmiotem konkursu jest praca literacka (napisana w dowolnym gatunku, np. opowiadanie, esej, reportaż, zapis z pamiętnika, wywiad, wiersz) lub praca plastyczna, której tematem jest twórczość Stanisława Wyspiańskiego w ujęciu historycznym lub współczesnym. Prace mogą nawiązywać do techniki artysty (pastelu, węgla, ołówka, witrażu), tematu (krakowskiego pejzażu, realistycznego studia psychologicznego, portretu kobiecego, męskiego, dziecięcego), nawiązania do charakterystycznego dla niego symbolizmu, secesji, ekspresjonizmu, malarstwa dekoracyjnego, folkloryzmu, wybranego gatunku czy utworu literackiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego oraz uczestników zajęć w placówkach edukacyjno-kulturalnych.Prace konkursowe należy przekazać do Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, 31-067 Kraków, ul. Wietora 15, w terminie do dnia 4 grudnia 2023 r. włącznie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w styczniu 2024 r.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Organizatorem konkursu: literackiego, plastycznego, pod nazwą: „Wyspiański wychodzi na pole” jest Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy – Stare Miasto.