Wyprawka do szpitala. Lista 7 niezbędników, które musisz mieć przed porodem

środa 09.08.2017 do czwartek 17.08.2017

Lista rzeczy na porodówkę

Do wyznaczonej daty porodu pozostało już zaledwie kilka tygodni? To znak, że powinnaś już zacząć kompletować wyprawkę do szpitala. Nie wiesz, co będzie ci potrzebne? Oto lista niezbędnych rzeczy, które musisz spakować do walizki.

Wyprawka do szpitala to temat, który cały czas budzi wiele wątpliwości – zarówno u kobiet rodzących pierwszy raz, jak i u pań mających za sobą takie doświadczenia. Przyszłe mamy najchętniej zabrałyby ze sobą wszystko – po to, by być przygotowaną na każdą ewentualność. Nie ma jednak sensu, aby wyprawka była aż tak obszerna. Wystarczy tylko kilka najpotrzebniejszych elementów.

1. Dokumenty i wyniki badań

Wyprawka do szpitala powinna obejmować niezbędne – wymagane przez placówkę – dokumenty. Musisz zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty,
 • NIP pracodawcy (lub własny – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej).

Po wprowadzeniu systemu eWUŚ (elektronicznej Weryfikacji Ubezpieczenia Świadczeniobiorców) nie ma konieczność dostarczania druku RMUA lub dowodu wpłaty składki na ubezpieczenie.

Teczka z dokumentami powinna zostać uzupełniona o:

 • kartę przebiegu ciąży,
 • wyniki badań, m.in.
 • o grupa krwi z czynnikiem Rh (oryginał),
 • o HBS,
 • o odczyn WR,
 • o nosicielstwo HIV
 • o USG wykonane po 36 tygodniu ciąży,
 • o aktualne badanie moczu,
 • o aktualne badanie krwi,
 • o wyniki GBS.

W przypadku ujemnego Rh, należy dostarczyć również badanie na obecność przeciwciał anty Rh

2. Akcesoria umilające czas przed porodem

Pakując się do szpitala powinnaś uwzględnić również akcesoria umilające pobyt w placówce – jeszcze przed narodzinami dziecka. Warto je ze sobą zabrać, jeżeli w szpitalu masz stawić się na kilka dni przed planowanym porodem.

Spakuj do torby takie gadżety jak np.:

 • książkę,
 • krzyżówki lub inne łamigłówki,
 • odtwarzacz muzyki,
 • tablet z dostępem do Internetu.

Możesz także spakować olejki do masażu lub olejki terapeutyczne, które pozwolą odprężyć się w momencie pojawienia się silnych skurczów porodowych.

3. Wygodna odzież

Pakując torbę do szpitala, pamiętaj o odpowiednich ubraniach. Zabierz ze sobą przede wszystkim koszule nocne (w tym dwie sztuki przeznaczone na czas porodu). Przydatny może być również szlafrok – najlepiej wykonany z cienkiej bawełny, a nie grubej tkaniny frotowej czy polarowej.

Jeżeli do szpitala musisz zgłosić się kilka dni wcześniej, możesz zabrać również wygodne dresy lub dwuczęściową piżamę. Po porodzie ich noszenie nie jest wskazane – lekarze i położne zalecają chodzenie w koszulach nocnych z uwagi na ranę.

4. Przybory kosmetyczne

Wśród niezbędników powinny znaleźć się przybory kosmetyczne. Spakuj szczoteczkę i pastę do zębów, żel pod prysznic, balsam do ciała, pomadkę do ust, wodę termalną w aerozolu, kosmetyki do oczyszczania twarzy, a także inne preparaty używane na co dzień. Przyda się również płyn do higieny intymnej oraz nawilżane chusteczki pielęgnacyjne.

5. Akcesoria pod prysznic

Pakując wyprawkę do szpitala, uwzględnij akcesoria pod prysznic. W torbie zrób miejsce na klapki do prysznic, a także kosmetyki: żel do mycia i szampon do włosów. Możesz także spakować suszarkę, jeśli chcesz szybko wysuszyć włosy.

6. Naczynia kuchenne i sztućce

Jako że w szpitalu spędzisz co najmniej kilka dni, wyprawka powinna uwzględniać również przybory kuchenne, tj. kubek oraz sztućce (w większości przypadków szpitale tego nie zapewniają). Możesz zapakować również dodatkowy talerzyk.

7. Drobne przekąski i napoje

Na kilka dni przed wyjazdem do szpitala spakuj do torby także drobne przekąski oraz coś do picia (najlepiej wodę niegazowaną). Takie przegryzki przydadzą ci się, jeśli zaczniesz odczuwać głód między posiłkami.

Zapakuj tylko to, co niezbędne

Chociaż możesz zabrać ze sobą rzeczy spakowane w kilku torbach, wyprawka powinna uwzględniać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Tym bardziej, że kolejne przydatne akcesoria może przywieźć ktoś z najbliższych.

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz ubrania, które nosiłaś przed ciążą? Czy faktycznie potrzebujesz kosmetyczki pełnej kosmetyków do makijażu? Naprawdę nie obejdziesz się bez prostownicy, lokówki czy innych urządzeń do stylizacji włosów?

Najlepiej będzie, jeśli zrobisz listę najbardziej potrzebnych rzeczy. Dzięki niej zabierzesz do szpitala wyłącznie niezbędne minimum.

Nie kompletuj wyprawki na ostatnią chwilę

Jeżeli chcesz, by wyprawka do szpitala była kompletna i uwzględniała faktycznie to, co jest potrzebne, nie pakuj się na ostatnią chwilę. Okres na krótko przed porodem jest pełen napięć i emocji związanych z oczekiwaniem na dziecko – wówczas łatwo coś przeoczyć. Dlatego zacznij pakować się na ok. dwa tygodnie przed planowaną wizytą w szpitalu – będziesz spokojniejsza, że wszystko zabrałaś.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:ciążaporód