Wyprawka dla niemowlaka — jak rozłożyć zakupy w czasie?

📅 piątek 03.07.2020 do wtorek 14.07.2020
Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka

Kompletowanie wyprawki dla niemowlęcia to czas radosnego oglądania ubranek i snucia marzeń. Dobrze rozplanowany w czasie, proces ten jest czystą przyjemnością. Jak rozłożyć w czasie kompletowanie wyprawki? Po odpowiedź zapraszam do artykułu!

Wyprawka dla dziecka — co to?

Wyprawka dla niemowlęcia to zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, których używa się podczas opieki nad noworodkiem. Wyprawka obejmuje takie kategorie jak sen dziecka, higiena, karmienie, spacery, czy garderoba. Wyprawka to także przedmioty i ubrania, których używać będzie mama.

Co powinno się znaleźć w wyprawce?

Trzonem wyprawki dla niemowlaka są ubranka i pieluchy przystosowane do potrzeb nowonarodzonego maluszka. Zazwyczaj są to ubranka w rozmiarze 56. Jeżeli badania pokażą, że twoje dziecko będzie nieco większe, możesz awaryjnie kupić część ubranek w rozmiarze 62.

Za bezpieczne minimum ubranek uważa się zestaw, w skład którego wchodzą:

• 6 – 9 sztuk body z krótkim i długim rękawem (dopasowane do pory roku)
  • 4 koszulki lub kaftaniki z krótkim i długim rękawem
  • 2-3 ciepłe bluzy lub sweterki (najlepiej bez kaptura)
  • 4 – 6 pajacyków
  • 4 – 6 par śpiochów
  • 3 pary spodenek lub półśpiochów
  • 2 cienkie czapeczki
  • 4 pary bawełnianych skarpetek
  • kombinezon, czapka, rękawiczki (w zależności od pory roku)
  • rękawiczki niedrapki – 1 para

To jednak nie wszystko. Od samego początku musisz mieć przy sobie pieluchy dla dziecka z wycięciem na pępek, który będzie się goił po porodzie. Do tego dochodzą wózek i nosidełko, łóżeczko z materacem i kompletem pościeli, stację do mycia i przewijania dziecka i odpowiednio zaopatrzoną apteczkę.

Kiedy zacząć planować wyprawkę?

Wyprawkę dobrze jest zacząć planować, kiedy już masz pewność, ilu nowych członków powitasz w rodzinie za kilka miesięcy i — jeśli miałoby to mieć wpływ na dobór kolorów i wzorów — jakiej będą płci. Zresztą — dla maluszka najlepiej kupować ubranka w neutralnych kolorach, które łatwo wyprać. W początkowym okresie twoja pralka będzie non-stop na chodzie.

Idealnym momentem na przygotowanie listy niezbędnych przedmiotów jest przełom II i III trymestru. Oczywiście możesz snuć plany i marzenia już od chwili kiedy zobaczysz pozytywny wynik na teście ciążowym. Jednak okolice 6. miesiąca ciąży to doskonały moment, żeby doprecyzować listę, wykreślić z niej zbędne rzeczy i oszacować potrzebny budżet.

Rozplanowanie kompletowania wyprawki w czasie
Jak rozplanować kupowanie wyprawki w czasie? Niezbędniki kup na przełomie II i III trymestru. Resztę możesz dokupić później

Wyprawka niemowlęca — kiedy zrobić zakupy?

Chwila, w której domkniesz listę niezbędników to również moment, kiedy warto rozpocząć wyprawy do sklepów. Mimo że na przełomie II i III trymestru już odczuwasz ciężar brzucha, nie jest on jeszcze na tyle duży, żeby odebrać ci radość z chodzenia po sklepach. Nie ma co odkładać zakupów na końcówkę ciąży, kiedy co 5 minut potrzebujesz na zmianę łazienki, masażu pleców, kawałka pizzy i popłakać w kącie.

Wyprawka dla niemowlaka — co kupić w pierwszej kolejności?

Spokojnie, nie musisz kupować wszystkiego od razu. Najważniejsze, żebyś miała przygotowane rzeczy, które weźmiesz ze sobą do szpitala, oraz te, które są niezbędne do samodzielnej opieki nad niemowlakiem w pierwszych dniach po wyjściu z oddziału. Według Instytutu Matki i Dziecka, do szpitala należy zabrać:

• Dla Mamy
    ○ 2-3 koszule- najlepiej bawełniane rozpinane z przodu
    ○ biustonosz dla kobiet karmiących
    ○ szlafrok
    ○ kapcie
    ○ klapki pod prysznic
    ○ przybory toaletowe
    ○ ręcznik kąpielowy
    ○ podpaski lub pieluchy po porodzie
    ○ majtki jednorazowe
    ○ leki przyjmowane na stałe
    ○ niegazowaną, czysta wodę
  •  Dla Noworodka
    ○ 4 bawełniane body lub kaftaniki
    ○ 3 śpioszki lub pajacyki
    ○ 2 czapeczki
    ○ skarpetki
    ○ kilka pieluch (ok. 5 szt. tetrowych)
    ○ pieluszki jednorazowe
    ○ rożek
    ○ kocyk
    ○ ręcznik kąpielowy

Wyprawka dla niemowlaka — co można dokupić po wyjściu ze szpitala?

Jest też spora gama przedmiotów i akcesoriów, które spokojnie można dokupić po porodzie i po powrocie do domu. To wszystkie leżaczki, misie szumisie, czy monitor oddechu dziecka. Te przedmioty najczęściej dokupuje się w razie potrzeby. No bo jeśli dziecko nie reaguje pozytywnie na grające czy szumiąc zabawki, to po co niepotrzebnie gromadzić je w domu.

Co jest niezbędne w wyprawce dla niemowlaka
Niektóre rzeczy są niezbędne w wyprawce dla niemowlaka. Pozostałe możesz dokupić w razie potrzeby.

Wyprawka dla dziecka — kilka słów na koniec

Kompletowanie wyprawki dla niemowlęcia to radosny czas dla większości mam, nawet jeśli jest to pierwszy raz i czujemy się nieco zagubione. W takich sytuacjach warto jest mieć kogoś, kto całkiem niedawno przechodził przez to samo i może podpowiedzieć co warto, a czego nie warto kupować jako pierwszą wyprawkę dla dziecka. Dla wszystkich mam, które czują, że chętnie skorzystałyby z takiej porady mamy wyjątkowego e-booka: „Wyprawka dla noworodka — Kompletny poradnik… Czyli sprawdzona metoda jak skompletować wyprawkę i nie zwariować”. Czyli sprawdzona metoda jak skompletować wyprawkę i nie zwariować”. Już dziś zdobądź swoją kopię!

Wyprawka dla niemowlaka ebook
Artykuł sponsorowany