Wyprawa w dziecięcy świat wyobraźni. Festiwal Teatrów Dla Dzieci Kraków 2018

Nowohuckie Centrum Kultury mapa

poniedziałek 12.02.2018 do piątek 23.02.2018

Festiwal Teatrów Dla Dzieci Kraków 2018

Dawno, dawno temu… w Nowohuckim Centrum Kultury pojawił się bajkowy festiwal. Był król i królewna, wróżki, czarnoksiężnik, krasnale, Baba Jaga, Calineczka i Brzydnie Kaczątko.

W czasie tegorocznych, lutowych ferii ponownie na Scenie NCK pojawią się bohaterowie najpiękniejszych bajek świata. Zapraszamy na dwutygodniowe święto teatru dla najmłodszych. Przyjadą do nas najlepsze polskie teatry, by po raz kolejny wszystkie nasze dzieci wciągnąć w magiczny, bajkowy świat pełen niezwykłych przygód, zabawnych perypetii, ważnych spraw i wesołej zabawy – z morałem w tle.  

Niezwykłe spektakle to nie wszystko! Zapraszamy na warsztaty teatralne i edukacyjne,  natomiast najmłodszych na specjalnie im dedykowane spektakle najnajowe.

Zapraszamy!

Program:

Scena NCK, g. 11.00 

12 lutego – „Jaś i Małgosia” – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

13 lutego – „Zwierzęta Doktora Dolittle” – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

14 lutego – „Tygrys Pietrek” – Teatr Lalek Banialuka – Bielsko-Biała

15 lutego – „Super Piotruś Pan” – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

16 lutego – „Przygody Koziołka Matołka” – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

19 lutego – „Brzydkie kaczątko” – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

20 lutego – „Gałganiarz i Patyczek” – Teatr im. A. Mickiewicza – Częstochowa

21 lutego – „Calineczka” – Teatr Maska – Rzeszów

22 lutego – „Kiedy Króla boli ząb” – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

23 lutego – „Opowieści wiatru” – Scena Na Scenie – Kraków

Scena dla najnajów , g.10.00, budynek C

13 lutego
„Bajka – Zjajka” – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

20 lutego
„BAM – BAM” – Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Scena kameralna, sala 112 B

14 lutego
„Kartki Pana Andersena” – Teatr Figur z Krakowa
Przedstawienie połączone z warsztatami 

 Warsztaty
Pomyśl – ułóż – sprawdź… i baw się! 
13, 15, 22 lutego, g. 13.00, sala 116 

Warsztaty edukacyjne dla dzieci oparte na zasadzie nauki poprzez zabawę. W trakcie warsztatów dzieci bawiąc się rozwiązują zagadki i łamigłówki, tworzą własne układanki i ciekawe konstrukcje, ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, pamięć i logiczne myślenie. Poziom  trudności jest każdorazowo dopasowywany do wieku uczestników.
Zajęcia w grupach liczących ok. 20 uczestników trwają 45 – 60 min.
wstęp wolny

KONKURS

Podczas Festiwalu zapraszamy także dzieci do wzięcia udziału w plebiscycie na najciekawszy spektakl teatralny. To forma wspólnej zabawy, w ramach której najmłodsi widzowie proszeni są o wypełnienie ankiety i zaznaczenie tytułu spektakl, który najbardziej im się podobał.

BILETY
Bilety na spektakle – 20 zł
Bilety na spektakle dla najnajów – 20 zł dorośli/10 zł dzieci

Informacje i zamówienia:
Nowohuckie Centrum Kultury – Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

www.festiwalteatrow.pl

 

Szczegółowe opisy spektali

SCENA NCK, g. 11.00

12 lutego (poniedziałek)
JAŚ I MAŁGOSIA – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Rozśpiewana i roztańczona interpretacja klasycznej bajki braci Grimm, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy. Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpada w kłopoty. Z czasem dzieci przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca. W spektaklu pojawia się cała galeria barwnych postaci: groźna Baba Jaga, sympatyczne wiewiórki, bajkowe drzewa i przebiegły kocur, a oprawa muzyczna i barwna scenografia dopełniają wrażeń.

czas trwania: 1 godz. 25min. (w tym przerwa)

 

13 lutego (wtorek)
ZWIERZĘTA DOKTORA DOLITTLE – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Zwierzęta Doktora Dolittle to historia przygód doktora, którego pacjentami są zwierzęta. Pewnego dnia Jan Dolittle wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi wyjeżdża do Afryki, aby leczyć małpy, które ogarnęła tajemnicza epidemia. Podczas tej barwnie opowiedzianej historii mali widzowie stają się świadkami weterynaryjnych zmagań doktora medycyny – Jana Dolittle, w wiktoriańskiej Anglii, a następnie w mrożącej krew w żyłach wyprawie na czarny ląd. Spektakl został uhonorowany Nagrodą Artystyczną ” Złota Maska.”

czas trwania: 1 godz. 25 min. (w tym przerwa)

 

14 lutego (środa)
 TYGRYS PIETREK – Teatr Lalek Banialuka – Bielsko-Biała

Opowieść o małym Tygrysie Pietrku, którego przeraża otaczający świat, od dawna należy do kanonu literatury dziecięcej. Uniwersalne przesłanie poruszające tak istotne sprawy jak strach, odwaga, pokonywanie własnych słabości, przyjaźń i oddanie rodzinie sprawia, że najmłodsi łatwo identyfikują się z tytułowym bohaterem. Aktorom w żywym planie towarzyszy pomysłowa inscenizacja – duże formy lalkowe i plastyczne oraz  egzotyczne totemy. Ten ciepły i dowcipny spektakl z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę połączoną z ważnym przesłaniem.

czas trwania: 55 min. (bez przerwy)

 

15 lutego (czwartek)
SUPER PIOTRUŚ PAN – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

To opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni. Głównym jej bohaterem jest chłopiec, który nie chce dorosnąć. Pewnego razu w jego beztroskie, pełne przygód życie na wyspie Nibylandii wkracza Wendy. Jej przybycie owocuje w zdarzenia, po których nic już nie będzie takie, jak dotychczas. Przyjaźń i lojalność poddane zostaną najcięższej próbie. Obudzi się tęsknota i pojawią nowe, nieznane dotąd uczucia. „Super Piotruś Pan” to dynamiczne, barwne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, efektów specjalnych, z galerią niesamowitych postaci.

czas trwania – 1 godz. (bez przerwy)

 

16 lutego (piątek)
PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA – Teatr Lalki i Aktora Kubuś – Kielce

Pogodne, rozśpiewane, żywiołowe i pełne uroku przedstawienie, którego główny bohater przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Odwiedza egzotyczne kraje, poznaje ich mieszkańców i przeżywa wiele emocjonujących przygód – groźnych, zabawnych i pouczających. Wychodzi cało z każdej opresji i w chwale przybywa do Pacanowa, odnajdując całkiem blisko to, czego szukał po całym świecie. Akcja toczy się wartko, co powoduje szybkie zmiany miejsc zdarzeń. Pozwala na to prosta, ale pomysłowa scenografia. Jej umowność i czyste, żywe kolory pobudzają wyobraźnię najmłodszych widzów.

czas trwania – 55 min. (bez przerwy)

 

19 lutego (poniedziałek)
BRZYDKIE KACZĄTKO – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój – Premiera

Sztuka napisana przez Igora Bojovica jest trawestacją baśni Hansa Christiana Andersena. Historię „Brzydkiego kaczątka” opowiada klaun, który doświadczył w dzieciństwie nietolerancji i odrzucenia z powodu swojego wyglądu. Dzięki poznaniu historii o kaczątku przekonał się jakie wartości w życiu są najważniejsze. To piękna opowieść o miłości, ale także o cierpieniu, stygmatyzacji, wytrwałości oraz pięknie ukrytym przede wszystkim w sercu. Tytułowy bohater wykluwa się z jaja w rodzinie kaczek, ale nie jest akceptowany przez matkę, ojca, braci i inne zwierzęta. Różni się od swojego rodzeństwa, jest inne. Bardzo cierpi z powodu swojego wyglądu i zrozpaczone musi opuścić rodzinę. Jednak historia kaczątka ma dobre zakończenie. Okazuje się, że jest ono łabędziem, pięknym ptakiem, który zostaje przyjęty do nowej łabędziej rodziny. Spektakl jest kombinacją żywego planu i teatru lalek.

czas trwania – 50 min. (bez przerwy)

 

20 lutego (wtorek)
GAŁGANIARZ I PATYCZEK – Teatr im. A. Mickiewicza – Częstochowa

Bajka w piękny i poetycki sposób mówi o zmaganiu się człowieka z przeciwnościami losu oraz przenikaniu się dobra i zła. Dzięki magicznej katarynce poznamy historię złego i chciwego Gałganiarza oraz biednego sieroty Antosia Patyczka, który marzy o kochających rodzicach i ciepłym kącie. Podczas samotnej wędrówki Patyczek spotyka Złodziejaszków, Czarnoksiężnika, Zegarmistrza, zaczarowaną Papugę i przeżywa mnóstwo niezwykłych, a także pouczających przygód.

czas trwania: 70 min. (bez przerwy)

 

21 lutego (środa)
CALINECZKA – Teatr Maska – Rzeszów

Ta historia zaczyna się od magicznego ziarenka. To z niego wyrasta piękny kwiat, w środku którego znajduje się jeszcze piękniejsza dziewczynka. Jest ona tak mała, że płatek róży służy jej za kołdrę, a łupinka orzecha za kołyskę. Calineczka, bo właśnie o niej mowa, wiodła szczęśliwe życie do czasu, gdy została porwana przez pewną ropuchę, poszukującą żony dla swojego syna. W ten sposób rozpoczyna się wielka podróż niewielkiej dziewczynki w poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na świecie. Przygody Calineczki ukazują świat z perspektywy dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale czasem także groźne.

czas trwania: 55 min. (bez przerwy)

 

22 lutego (czwartek)
KIEDY KRÓLA BOLI ZĄB – Teatr Lalek Rabcio – Rabka-Zdrój

Głównym bohaterem spektaklu jest król, który zmaga się z bólem zęba, ale bardzo boi się dentysty, dlatego szuka innych sposobów, by ulżyć swojemu cierpieniu. Ból zęba sprawia, że król złości się na wszystkich, a nawet staje się nieobliczalny. Błahy powód jest pretekstem do tego, by zamknąć w więzieniu kucharza czy wszcząć wojnę z królem – teściem. Na szczęście dla króla i całego królestwa sytuację ratuje fortel monarszego kota. Twórcy spektaklu proponują widzom zabawę, stosując gry muzyczne, pełne żywych kolorów formy plastyczne oraz musicalową choreografię.

czas trwania: 50 min. (bez przerwy)

 

23 lutego (piątek)
 OPOWIEŚCI WIATRU – Scena Na Scenie – Kraków

Interaktywny spektakl teatralno-muzyczny opowiada o podstawowych wartościach – szacunku dla nauki, sztuki, pracy, skromności i konsekwencji w dążeniu do celu. Narratorem spektaklu jest Zawieja – ucieleśnienie wiatru, który frunąc poprzez świat wnika do ludzkich domostw i staje się świadkiem szeregu inspirujących zdarzeń. Zawieja opowiada o trzech ciekawych wydarzeniach, których była świadkiem podczas swoich podróży. Każde z nich jest odrębną opowieścią, w której zawarty jest ważny problem moralny. Rozwiązanie go wymaga interakcji Zawiei z publicznością.

czas trwania: 70 min. (bez przerwy)

 

SCENA DLA NAJNAJÓW

13 lutego (wtorek), g. 10.00
BAJKA – ZJAJKA – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Jest to opowieść o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny spektakl ma wymiar edukacyjny, a zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po przedstawieniu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia.

czas trwania spektaklu: 45 min.

20 lutego (wtorek), g. 10.00
„BAM – BAM” – Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Przedstawienie oparte jest na prostych środkach wyrazu: naturalnych kolorach, formach i dźwiękach, co pozwala młodym widzom wyciszyć się, skupić i wniknąć w świat teatru. Charakterystyczne dla teatru środki wyrazu uzupełniane są ogromnymi piłkami, klockami, a nawet bańkami mydlanymi. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi. To propozycja dla maluszków – już od pierwszych miesięcy życia – wraz z rodzicami. Na widzów czekają pufy i poduszki ułożone na podłodze, bywa też i tak, że publiczność zajmuje miejsce tuż obok aktorów na scenie.

czas trwania spektaklu: 30 min.+15 min. zabawy

SCENA KAMERALNA

14 lutego (środa), g. 13.00
KARTKI PANA ANDERSENA – Teatr Figur z Krakowa

Pewnego wiosennego dnia pan Andersen wybrał się na spotkanie z wydawcą. Chciał mu pokazać swoją nową książkę. Ale nagły wiatr  porwał kartki pana Andersena i świat baśni stanął na głowie. W kwiatuszku zamiast Calineczki znalazła się obrzydliwa ropucha, do Myszy i Calineczki, zamiast kreta, przychodzą w gości „stare trolle pierwszej klasy z ogonami”, a dzielny ołowiany żołnierzyk próbuje odpłynąć na liściu nenufaru. Mimo ogromnego bałaganu, Alla Maslovskaya spróbuje opowiedzieć historię Calineczki. Pomoże jej w tym młoda publiczność i piękne cieniowe obrazy.

koncepcja i wykonanie – Alla Maslovskaya
Przedstawienie połączone z warsztatami. 

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Wyprawa w dziecięcy świat wyobraźni. Festiwal Teatrów Dla Dzieci Kraków 2018

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury to instytucja, która od ponad trzydziestu lat nakręca kulturę w Krakowie. Rok w rok odbywa się w nim półtora tysiąca przedstawień, festiwali, wystaw, wykładów i konferencji - dla trzystu tysięcy ludzi.  …

Więcej

Adres:

Aleja Jana Pawła II 232
Nowa Huta
31-913 Kraków


Kontakt:

(012) 644 02 66
nck@nck.krakow.pl
http://www.nck.krakow.pl
facebook

Zobacz także