Wypożyczasz samochód podczas wakacji z dzieckiem? Zobacz, o czym pamiętać przed podpisaniem umowy.

środa 17.07.2019 do środa 24.07.2019

Wypożyczasz samochód podczas wakacji z dzieckiem? Zobacz, o czym pamiętać przed podpisaniem umowy.

Wiele osób rezygnuje ze zorganizowanych wyjazdów rodzinnych, wybierając samodzielne planowanie podróży. Dla rodzin posiadających dzieci korzystanie ze środków komunikacji publicznej jest uciążliwe i męczące. Wynajęcie auta uniezależnia od rozkładów jazdy i zapewnia komfort. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy wynajmu?

Oferta dobrana do potrzeb

Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie, porównajmy oferty różnych firm i wybierzmy odpowiednią do swoich potrzeb. Jeżeli zamierzamy podróżować w terenach górskich lub trudnych, lepiej nie wybierać auta typowo miejskiego. Samochód dla rodziny powinien być wygodny i duży. Musimy zmieścić w nim dzieci i bagaże. Warto wybrać wypożyczalnię z dużym doświadczeniem, która w przypadku awarii podstawi nam auto zastępcze. Wyjazd z dziećmi wymaga dodatkowego wyposażenia. Wiele firm oferuje doposażenie auta za niewielką opłatą. Dzięki temu maluchy będą podróżować bezpiecznie w fotelikach dobranych swojego do wieku, wagi i wzrostu. Nadmiar bagażu można umieścić w bagażniku dachowym. W czasie wycieczek po nieznanym terenie dużą pomocą będzie nawigacja. Gdy planujemy dalekie i częste podróże, upewnijmy się, że wypożyczalnie nie umieściła w umowie limitu kilometrów. Po ich przekroczeniu zostanie bowiem naliczona dopłata.

Warunki umowy i protokół odbioru

Przed podpisaniem umowy wnikliwie ją przeczytajmy. Wypożyczalnie często wymagają zabezpieczenia kaucji na karcie kredytowej. Po odstawieniu auta zostaje ona zwrócona, jednak musimy liczyć się z tym, że w czasie wakacji kwota ta pozostanie dla nas niedostępna. W carfree.pl nie ma takiego wymogu, podobnie jak limitu kilometrów.

W umowie mogą znaleźć się także informacje o dodatkowych opłatach i karach za przekroczenie warunków wynajmu. Należy się z nimi zapoznać – znaleźć można między innymi zapis o zakazie przewozu zwierząt i paleniu papierosów w samochodzie.

Kolejnym, ważnym wpisem jest ubezpieczenie, którym auto jest objęte. Jeżeli jest to tylko OC, warto dokupić dodatkowy pakiet, który zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Jeśli zamierzamy wyruszyć z rodziną za granicę, musimy uzyskać zgodę wypożyczalni. W przeciwnym razie zostanie to uznane za złamanie warunków umowy.

Do umowy dołączany jest protokół odbioru auta. Nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich wad i usterek, lecz każdą, zaobserwowaną podczas oględzin rysę lub inną nieprawidłowość należy zgłosić do protokołu – jeżeli tego nie zrobimy, wypożyczalnia będzie mogła obciążyć nas kosztami naprawienia usterek.

Koszty wypożyczenia

Na całkowity koszt wynajmu składa się wiele czynników, dlatego nie należy wybierać najtańszej oferty. Może okazać się ona mniej korzystna i finalnie droższa – jeżeli firma stosuje limit kilometrów, pobiera kaucję, a ubezpieczenie musimy wykupić samodzielnie, znacznie podnosi to koszt wynajmu. Warto także pamiętać o tym, że auto oddajemy w takim stanie, w jakim je otrzymaliśmy. Jeżeli odebraliśmy je zatankowane do pełna, to przed oddaniem musimy uzupełnić poziom paliwa. Zwrot samochodu po ustalonym terminie oraz niewysprzątanie go także skutkuje dodatkową opłatą. Więcej o kosztach wynajmu mówi artykuł: Wypożyczenie samochodu na lotnisku w Poznaniu – jak wypożyczyć samochód, aby nie przepłacić?.

Wynajem samochodu na rodzinne wakacje to doskonałe i komfortowe rozwiązanie. Warunkiem jest przestrzeganie warunków umowy, gdyż niestosowanie się do nich może mieć konsekwencje w postaci dodatkowych kosztów.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:wakacje
Wypożyczasz samochód podczas wakacji z dzieckiem? Zobacz, o czym pamiętać przed podpisaniem umowy.