Wynalazki Leonarda da Vinci w Galerii Krakowskiej

Data wydarzenia: środa 15.06.2011 do niedziela 26.06.2011

Wynalazki Leonarda da Vinci w Galerii Krakowskiej

Mimo, że „Dama z gronostajem” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Leonarda da Vinci opuścił ostatnio Kraków, to jego sztukę wciąż w naszym mieście można oglądać. Galeria Krakowska zaprasza na interaktywną wystawę, która
w obrazowy i atrakcyjny sposób przybliży krakowianom życie i twórczość da Vinciego.

Zobaczyć będzie można genialne wynalazki jego autorstwa: elektryczne śmigło, lotnię czy spadochron. Prezentowane eksponaty udowodnią wizjonerstwo autora, a także fakt, że technika także może być sztuką. Wystawę bezpłatnie oglądać można do 26 czerwca, w pasażach Galerii Krakowskiej.

W trakcie trwania wystawy odwiedzający będą mogli zapoznać się z konstrukcjami stworzonymi przez Leonarda da Vinci, na podstawie jego oryginalnych szkiców, które wiernie urzeczywistniają pomysły genialnego twórcy. Przedstawione wynalazki związane są z różnymi dziedzinami życia. Począwszy od narzędzi

i urządzeń codziennego użytku, przedmiotów związanych z medycyną, poprzez machiny wojenne czy służące do latania, a kończąc na najbardziej znanych dziełach sztuki. Dodatkową atrakcją wystawy będzie możliwość poznania sposobu działania, a nawet samodzielnego wypróbowania wybranych wynalazków.

Wystawa przybliży Krakowianom postać genialnego malarza, ale i wszechstronnego inżyniera, którego – co udowodniła historia – projekty wykraczały poza epokę, w której żył i tworzył. Odwiedzający galerię będą mogli zwiedzić pracownię mistrza, jak również przyjrzeć się z bliska jego najwybitniejszym dziełom. Wśród eksponatów będzie można obejrzeć między innymi:
• WIATRAK
• MŁYN
• WIELKIE SKRZYDŁO – prototyp szybowca
• SPADOCHRON
• ŚMIGŁO – prototyp współczesnego helikoptera
• MASZYNY BOJOWE W POSTACI WOJENNEJ WYSPY I CZOŁGU

GENIUSZ TECHNIKI I MALARSTWA
Wiele elementów ekspozycji to ruchome makiety oddające sposób działania wynalazku. W ten sposób odwiedzający wystawę będą mogli wypróbować np.: lustrzaną metodę pisania stosowaną przez Leonarda. Zapraszamy miłośników sztuki i techniki, a także tych, którzy chcą bliżej poznać osobowość mistrza Leonarda – mówi Ryszard Wysokiński, Dyrektor Galerii Krakowskiej.

Na wystawie w Galerii Krakowskiej znajdą się również kopie niektórych dzieł sztuki Leonarda da Vinci, jak na przykład reprodukcja obrazu "Ostatnia Wieczerza", a także jego słynny szkic człowieka witruwiańskiego.

ZABAWA DLA MAŁYCH PILOTÓW
Na wystawę zapraszamy także rodziców z dziećmi i grupy zorganizowane. Taka interaktywna edukacja z pewnością spodoba się najmłodszym – mówi Ryszard Wysokiński. Interaktywne plansze to nie wszystko, co w tych dniach spodoba się najmłodszym odwiedzającym. Wśród atrakcji znajdzie się także kolejka linowa, nazwana lotnią, która zapewni dzieciom w wieku od 6 do 12 lat świetną rozrywkę. Tam, w bezpieczny sposób na alpinistycznym sprzęcie pokonają na linie odległość 12 metrów.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach działania Galerii Krakowskiej (ul. Pawia 5).