Wyliczanki, igry, fiki – spektakl w Galerii Willa

Łódź, ul. Wólczańska 31 mapa

niedziela 29.05.2016

bezpłatne

Wyliczanki, igry, fiki - spektakl w Galerii Willa

„Wyliczanki, igry, fiki” to oprawiona plastycznie muzyczna tkanka znanych dziecięcych zabaw słownych. Całość stanowi formę koncertu-spektaklu.
Wstęp wolny!

Wyliczanki liczą sobie wiele dziesiątek lat, modyfikowane przez kolejne pokolenia dzieci. Stanowią część naszej pamięci. Niepozorne, czasem wydawałoby się bełkotliwe wierszyki są wyrazem naszych niepokojów, tęsknot, naszego niezrozumienia świata, a także tego, co jest przez nas nieuświadamiane. Często przypominające magiczne formuły służące m. in. do wybierania, wyłaniania jednej osoby są dla nas metaforą koła fortuny wpływającego na nasz los. Wyliczanki to też zabawy słowne, w których mieszają się języki narodów współtworzących historię naszego kraju. To wesołe korowody słów albo konstrukcje nawiązujące w swojej symbolice do wieży Babel.

W wyliczankach jest coś pierwotnego, odsyłającego do początków ludzkiego istnienia poprzez język. Teksty, które wybraliśmy oswajają z naszymi lękami, z tym, co nie daje się wypowiedzieć za pomocą logicznej frazy, ale zaczyna znaczyć wiele, gdy przyjmuje formę absurdu. Budząca uśmiech forma wyliczanki oswaja to, czego się otwarcie lub podskórnie boimy, wreszcie może być pochwałą naszej wyobraźni, wybuchem spontanicznej radości.

Korzystając z ludycznych fraz i muzyki, która miesza folklor z rockowym brzmieniem odczytujemy na nowo teksty, które znamy z dzieciństwa, a przywykliśmy traktować jak bezsensowną słowną zabawę. Tworzymy rodzaj igrającej z odbiorcą opowieści, która jednocześnie będzie historią o najważniejszych ludzkich wartościach.

muzyka – AGNELLUS
video – Kosma Woźniarski
rysunki – Jola Królicka
stylizacje i make up – Agnieszka Kowalska-Owczarek
kostium Arlekina – Julia Kosmynka
prowadzący koncert – Przemysław Owczarek

Koncert dopełniają utwory skomponowane do trzech wierszy, nawiązujących do wyliczanek, których autorami są: Miron Białoszewski, Julian Tuwim oraz Andrzej Strąk.

fotografie – Marta Pierzchała
kostium Pierrota – Julia Kosmynka

Źródło: http://mgslodz.pl/aktualnosci/wyliczanki-igry-fiki-275.html – można tu posłuchać kilku utwórów ze spektaklu

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:koncertteatr