Wykopki w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
📅 niedziela 01.09.2019
Wykopki w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Ledwie zakończył się czas żniw, pora już na kolejne prace polowe. W niedzielę 1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mieli okazję przyłączyć się do wykopków, a potem zasmakować w zebranych ziemniakach, pieczonych wspólnie na ognisku.

Coroczne święto ziemniaków

Każda pierwsza niedziela miesiąca w sezonie wiosenno-letnim kojarzy się zwiedzającym z tematyczną imprezą w skansenie, dopasowaną do odpowiedniego okresu w roku. I tak mieliśmy już Miodobranie w lipcu czy Żniwa w sierpniu. Wrzesień natomiast w kalendarzu rolniczym kojarzy się z kopaniem ziemniaków i przygotowywaniem zapasów na zimę. Podczas „Wykopków w skansenie” na turystów czekać będzie jak zwykle mnóstwo atrakcji. Z pomocą autentycznych, dawnych narzędzi jak motyki czy kopaczki konne będzie można samemu pomóc w kopaniu kartofli, a potem ich sortowaniu. Uczestnicy imprezy zobaczą również jak wyglądał proces orki konnej i bronowania. W chałupach i obejściach nie zabraknie prezentacji kiszenia kapusty, czesania i przędzenia wełny czy kręcenia powrozów. Wiejska zielarka opowie również o właściwościach leczniczych ziół rosnących na polach i w przydomowych ogródkach. Goście, którzy tego dnia odwiedzą polanę z ogniskiem, zostaną uraczeni pieczonymi w popiele ziemniakami. Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Wiejski Kram, który w tym roku obejmą w posiadanie gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach. Znajdzie się on w jednej z zagród, a zwiedzający będą mogli na nim zakupić ekologiczne warzywa, owoce i przetwory. Najmłodsi również nie znajdą chwili czasu na nudę. Z pewnością oddadzą się bez reszty popularnym na początku XX wieku grom i zabawom na szkolnym podwórku, takim jak: przeciąganie liny, toczenie fajerek i obręczy czy chodzenie na szczudłach. W amfiteatrze pieśni i tańce z różnych zakątków Polski zaprezentuje Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, a Kurpiowska Kapela CARNIACY Z Czarni uprzyjemni czas „kurpsiosko gadko” i skocznymi przyśpiewkami. Tradycyjnie wokół sceny nie zabraknie stoisk z wyrobami rękodzieła oraz pysznymi regionalnymi przysmakami.

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 18.00. W tym dniu nie będzie możliwości wypożyczenia audioprzewodników. Szczegółowe informacje oraz ramowy program wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie www.mwmskansen.pl lub na profilu Muzeum Wsi Mazowieckiej na Facebooku. Bardzo zachęcamy do zakupu biletów on-line.