Wyjazd dla Dzieci w Poznaniu

sobota 01.06.2013

Szanowni Rodzice, Drodzy Studenci!
Uniwersytet Dziecięcy Unikids w Poznaniu wraz ze Stacją Badawczą Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Turwi zaprasza do udziału w nadzwyczajnej sesji wyjazdowej dla studentów i przyjaciół Uniwersytetu Dziecięcego Unikids w Poznaniu, która odbędzie się dnia 1 czerwca 2013r.

 

Przed 201 laty do Turwi zawitał niecodzienny (nawet jak na tamtą epokę) gość – Napoleon Bonaparte, odwiedzał tam barona cesarstwa, szefa szwadronu polskiego 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej generała Dezyderego Chłapowskiego – uważanego za jednego z najwybitniejszych Wielkopolan XIX stulecia, podobno 1831 roku gościł w Turwi także Adam Mickiewicz… Z pewnością w okazałym pałacu rezydowała przez wiele lat mała Zosia – córeczka generała.

Jak niesie legenda na czas powstania listopadowego generał Dezydery Chłapowski ukrył w rozległym przypałacowym parku niewielką skrzyneczkę, która z niejasnych przyczyn do czasów współczesnych nie została odnaleziona. Jedni mówią, że w szkatule znajdowała się korespondencja prowadzona z tajnymi stowarzyszeniami przed wybuchem powstania, inne źródła wspominają o bogatej wymianie listów z Cesarzem Francji, są też i tacy, którzy wierzą, że na terenie parku ukryto najprawdziwszy skarb.

W cieniu okazałego i leciwego dębu, nazwanego na pamiątkę słynnego generała imieniem Dezydery studenci Unikids wyruszą na poszukiwania Skarbu Generalskiego.

W poszukiwaniach towarzyszyć im będzie parkowy duszek Unik, pamiętający Turwię jeszcze sprzed wojen napoleońskich oraz psotny pałacowy chochlik Zasłówko (odpowiedzialny za skrzypienie pałacowych schodów, podłóg, drzwi i okien, a także tajemnicze znikanie drobnych przedmiotów codziennego użytku)….

Przygoda – Przyroda. Dzień Dziecka w Turwi

Rozpoczniemy questem – uczelnianą "wyprawą odkrywców", grą, zabawą terenową, która w nowatorski sposób przybliży historię, przyrodę i walory kulturowe Turwi, jako miejscowości wielu legend, miejsca życia ciekawych ludzi i siedzibę Stacji Badawczej.

Każdy z młodych odkrywców turewskiego parku otrzyma Kartę Wyprawy, która składać się będzie z wierszowanych wskazówek, w jaki sposób poruszać się po pełnym tajemnic terenie. Podczas gry uczestnicy wykonywać będą zadania i polecenia, a także odpowiadajać na zagadki oraz zbierać litery pomocne w znalezieniu Skarbu Generalskiego.

Ponadto organizatorzy przewidzieli przeprowadzenie na terenie parku następujących warsztatów, w których wezmą udział wszyscy Uczestnicy:

1. "Z chwastami za Pan Brat" – mgr Małgorzata Kołtowska, czas trwania 60 minut.

2. "Motyle dzienne i nocne – jakie są między nimi różnice? Dlaczego są kolorowe i jak się odżywiają? Jakie owady spotkasz na turewskiej łące? – mgr Dariusz Sobczyk, czas trwania 60 minut

3. "Pierwsze i drugie życie drzewa" – dr Zdzisław Bernacki, czas trwania 60 minut

4. "Życie ukryte wśród roślin – czy w trawie (i nie tylko) można znaleźć coś ciekawego?" – dr Maria Oleszczuk, czas trwania 60 minut.

Studenci zostaną przydzieleni do grup wiekowych, maksymalna ilość osób w grupie: 20.

Nasza sesja ma charakter otwarty, oznacza to, że udział w zajęciach plenerowych "Przyroda – przygoda" mogą wziąć dzieci nie będące studentami Unikids; koleżanki, koledzy, rodzeństwo (w wieku 6 – 12 lat).

Informacje organizacyjne:

Organizatorzy zapewniają:

– transport dla uczestników

– wyżywienie: drugie śniadanie oraz dwudaniowy obiad

– wodę mineralną dla uczestników

– opiekę wykwalifikowanej kadry

– opiekę medyczną

– ubezpieczenie

– koszt/osoba: 115 zł

Rodziców zainteresowanych przyjazdem zapraszamy do zwiedzania parku, pałacu oraz Muzeum Historii Techniki Gorzelniczej – dojazd we własnym zakresie.

O przyjęciu na listę Uczestników zajęć plenerowych "Przygoda – przyroda. Dzień Dziecka w Turwi" decyduje kolejność zgłoszeń oraz dokonanie płatności.

Zapisy przyjmujemy do dnia 13 maja – drogą elektroniczną: poznan@unikids.pl

Ilość miejsc ograniczona.

Telefon kontaktowy: 531 882 892 lub 661 388 968.

Zapraszamy!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS to naukowa zabawa w studiowanie. Wykłady i warsztaty są prowadzone z ekspertami w swojej dziedzinie, często są to profesorowie renomowanych uczelni lub pracownicy placówek naukowo-badawczych. Na Uniwersytet Dziecięcy mogą się zapisywać dzieci w …

Więcej

Adres:

Oddział Poznań/Gniezno
ul. Starołęcka 18
61-361 Poznań


Kontakt:

61 87 87 273
poznan@unikids.pl
http://www.unikids.pl
facebook