Wyjątkowe lekcje w kinie dla grup szkolnych

📅 poniedziałek 27.03.2017 do wtorek 18.04.2017
Lekcje w kinie szczegóły
Ogólnopolskie programy edukacji medialnej: „Lekcja w kinie” oraz „Lekcja o mediach”, organizowane  przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, to interaktywne, multimedialne zajęcia na różnych etapach kształcenia, prowadzone przez zawodowych aktorów i połączone z projekcjami filmowymi.

Sam pomysł powstania Lekcji narodził się ponad dwanaście lat temu z pasji do kina i wielkiej chęci przekazania tej pasji innym. Twórca programów edukacyjnych – Marek Kaczkowski, który wiele lat temu prowadził kino w Wołominie – za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób, aby młodzi odbiorcy stali się bardziej świadomymi widzami tego, co dzieje się na ekranie. Tak właśnie powstały „Lekcje w kinie” oraz późniejsze „Lekcje o mediach”.

Od września startuje dwunasta już edycja Lekcji, podczas których uczniowie w ponad 150 miejscowościach będą mogli poznać tajniki sztuki filmowej na „Lekcji w kinie” oraz dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu na „Lekcji o mediach”. Portal MiastoDzieci.pl objął Patronatem Medialnym cykl.

Lekcje, w których biorą udział tysiące uczniów z całej Polski, wpisują się w podstawę programową na danym poziomie edukacji, prowadzone są zawsze przez zawodowego aktora w sposób interaktywny oraz dostosowany do wybranej grupy wiekowej.

Podczas dwunastego sezonu Lekcji przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 poznają tajemnice dubbingu, a także wezmą udział w ćwiczeniu na dykcję i zabawie w dubbingowanie krótkiej scenki. Po Lekcji obejrzą pełną ciepła historię o miłości i przyjaźni: „Wielka wyprawa Molly” lub piątą część kultowej serii: „Epoka lodowcowa. Mocne uderzenie”.

Uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych oraz gimnazjów poznają różne rodzaje efektów specjalnych, dowiedzą się kto był ich prekursorem. Zobaczą także, na czym polegał pierwszy trik filmowy. A po Lekcji będą mogli skonfrontować zdobytą wiedzę, ponieważ obejrzą ekranizację bestsellera: „Za niebieskimi drzwiami”, w którym w sposób imponujący wykorzystano efekty specjalne.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych podczas Lekcji „Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu” nauczy się świadomego i krytycznego odbioru filmu oraz interpretacji poszczególnych zabiegów stosowanych przez filmowców, a następnie obejrzy historię skoczka narciarskiego, który mimo przeciwności losu, za wszelką cenę dąży do tego, by pojechać na olimpiadę: „Eddie zwany orłem”.

„Lekcje o mediach” dla wszystkich grup wiekowych będą poświęcone tematyce Internetu: zagrożeniom, które czyhają na młodzież w Sieci, sposobom weryfikacji autentyczności informacji pojawiających się w Internecie oraz ciekawostkom, które można w nim znaleźć.

Po Lekcji każda grupa obejrzy film odpowiedni do swojej kategorii wiekowej, będą to m.in.: rozśpiewana opowieść – „Trolle”; „Labirynt” – ogólnopolska premiera – pełna przygód historia o tym, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny; poruszający film o wrażliwym nastolatku i konfrontacji jego marzeń z rzeczywistością – „Lek na całe zło”; oraz „Życie to jest to”, w którym reżyser w przerysowany sposób ukazuje współczesny świat.

Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina zaprasza nauczycieli ze szkół z całej Polski do kontaktu w sprawie uczestnictwa w wyjątkowych Lekcjach, nad którymi Patronat honorowy objęli: Ośrodek Rozwoju Edukacji, SNaP Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, Polski Instytut Sztuki Filmowej; Patronat merytoryczny: Instytut Badań Edukacyjnych; Patronat medialny: Miesięcznik Dyrektor Szkoły, portal FILMWEB, portal KulturaOnline.pl, portal MiastoDzieci.pl.

Więcej informacji na stronie organizatora: www.lekcje.info.pl