Wybraliśmy Wolność. Polsko-ukraiński piknik wolności

skwer ks. Jana Twardowskiego
🗺 mapa
📅 sobota 04.06.2022
Wybraliśmy Wolność. Polsko-ukraiński piknik wolności
Co jest symbolem wolności? Czym jest motanka i przed czym chroni? Czy piasek pomaga przełamywać bariery i granice? Jak uwolnić ciało poprzez sztukę i zabawę? Dom Spotkań z Historią zaprasza na polsko-ukraiński piknik wolności, który odbędzie się w ramach rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 zakończonych zwycięstwem „Solidarności”. W programie warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty polskich i ukraińskich muzyków i muzyczek oraz otwarcie wystawy plenerowej o Bronisławie Geremku. To wszystko już 4 czerwca na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu

Tegoroczny program wydarzeń jest w dużej mierze skierowany do najmłodszych miłośników historii i poszukiwaczek wolności. Przez cały dzień odbywać się będą warsztaty rodzinne i arteterapia prowadzone przez polskie i ukraińskie instruktorki. W ramach zajęć można będzie zrobić gołąbka pokoju, motankę, poznać tajniki sitodruku i przygotować własną koszulkę lub torbę z symbolem wolności oraz uczestniczyć w improwizacjach ruchowych. Na skwerze ks. Jana Twardowskiego pojawią się leżaki, pufy i gry planszowe. Rodzicom polecamy zaś koncert, na którym wystąpią: Maniucha i Ksawery, Antoni Gralak z projektem YeShe, Volny Chor oraz artystki z Ukrainy: Alexandra Malackovska, Olena Shevchenko-Mikhalovska, Kateryna Bezugla i Olena Apchel.

PROGRAM

RODZINNA GRA MIEJSKA
12:00 – 15:00 Wygraj wolność
Gra przybliży wydarzenia i postaci 1989 roku. Zabawa polega na wykonaniu pięciu zadań rozmieszczonych na stanowiskach przy Krakowskim Przedmieściu i przy ulicy Karowej.

WARSZTATY
12:00 – 22:00 Arteterapia
Sztuka animacji piasku. Bezpieczna przestrzeń integracji i spotkania pomaga przełamać komunikacyjne bariery i wyrazić emocje poprzez sztukę i zabawę. Prowadzenie: Julia Sanina i Natalia Iszczuk.

12:00 – 22:00 Gołąbki pokoju
Warsztaty plastyczne, podczas których wykonamy gołąbki pokoju i przypinki. Prowadzenie: Justyna Dominiak, Anna Skoczek, Aleksander Klus, Dominika Nowicka, Kamila Smakulska.

13:00 – 17:00 Sitodruk
Warsztaty z sitodruku, podczas których wykonamy nadruki z gołąbkiem pokoju na koszulce lub torbie. Prowadzenie: Aga Brwi.

13:00 – 16:00 Uwolnij swoje ciało
Warsztaty dla dorosłych z improwizacji ruchowej, plastycznej i muzycznej. Prowadzenie: SPACEKATE i Iren Borka.

13:00 – 16:00 Motanki z intencją wolności
Warsztaty robienia motanek, czyli lalek z nici i skrawków, chroniących przed złem. Prowadzenie: Nadia Demdovska.

KONCERTY
17:00 – 18:15 Maniucha i Ksawery
Duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia.

18:30 – 19:30 YeShe: Gralak/Pawlak/Makaruk
Muzyka z wyraźnym duchowym przesłaniem, zawieszona pomiędzy surową elektroniką, rockiem i jazzem. Połączenie etno, nujazzu oraz współczesnej europejskiej muzyki improwizowanej.

20:00 – 21:30 Kwitnący żelazobeton
Muzyczna podróż po Ukrainie. Wystąpią: wokalistka i pianistka Alexandra Malackovska, kompozytorka Olena Shevchenko-Mikhalovska i wokalistka Kateryna Bezugla. Artystki wykonają utwory klasyczne, rozrywkowe i teatralne, które swoim komentarzem uzupełni reżyserka teatralna Olena Apchel.

21:30 – 22:00 Volny Chor
Jeden z ważniejszych symboli białoruskiej rewolucji, która wybuchła po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku. W czasie protestów chór pojawiał się na ulicach Mińska, aby wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami śpiewać białoruskie pieśni i hymny. Po serii prześladowań, które nasiliły się na początku 2021 roku, śpiewaczki i śpiewacy przenieśli się do Warszawy, gdzie kontynuują swoją artystyczną i prodemokratyczną działalność. Ze względów bezpieczeństwa występują w maskach.

WYSTAWA PLENEROWA
12:00 Otwarcie wystawy „O Europie marzyłem zawsze” poświęconej prof. Bronisławowi Geremkowi
Wystawa dokumentuje najważniejsze obszary działalności publicznej prof. Bronisława Geremka – architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy. Wystawę otworzy prof. Andrzej Friszke, a następnie udamy się na spacer po miejscach związanych z Bronisławem Geremkiem, który poprowadzi m.in. przez Stare Miasto. Ścieżka edukacyjna powstała, dzięki młodym pasjonatom historii – uczestnikom warsztatów historycznych „Przez współczesność do historii”.

Przez cały dzień w punkcie informacyjnym będzie można pobrać aplikację Wasza Warszawa z trasami spacerowymi po ukraińsku i polsku oraz „Wsłuchać się w wolność” i poznać bliżej serwis relacjebiograficzne.pl

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Otworzyły one drogę do budowania państwa demokratycznego, suwerennego i wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent